آموزش قفل کردن تاچ گوشی

در برخی مواقع به منظور جلوگیری از لمس ناخواسته یا تصادفی، لازم است که تاچ اسکرین گوشی غیرفعال شود.

احتمالاً با این مشکل مواجه شده اید که زمان تماشای ویدیو از پلتفرم هایی مانند یوتیوب انگشتتان را به طور ناخواسته روی صفحه زده و ویدیو را متوقف کرده باشید؛ یا می خواهید هنگام پخش آنلاین ویدیو یا موسیقی، گوشی خود را به کودک بدهید و خیالتان آسوده باشد که وارد منو های دیگر نمی شود یا تغییرات دیگری انجام نمی دهد؛ در چنین شرایطی نیاز دارید که صفحه ی لمسی گوشی را قفل کنید.

گاهی نیز نمایشگر گوشی برای اعمال خاصی می بایست روشن بماند و خاموش شدن آن موجب مختل شدن فرایند درحال انجام می شود که باز در چنین وضعیتی به دلیل این که فرامین لمسی در نمایشگر روشن دریافت می شوند، به منظور جلوگیری از لمس ناخواسته، باید آن  را قفل کرد. در این مقاله قصد داریم انواع روش های قفل صفحه لمسی در گوشی  آیفون و اندروید را توضیح دهیم.

قفل تاچ سامسونگ

برای غیرفعال کردن تاچ اسکرین گوشی سامسونگ در زمان نمایش فیلم، پخش موزیک یا روشن نگه داشتن صفحه گوشی تا زمانی که به آن نگاه می کنید، روش زیر را پیش بگیرید:

پیش از قفل کردن صفحه لمسی موبایل، بهتر است گزینه ی Screen Pin را فعال کنیم. فعال کردن اسکرین پین موجب می شود که گوشی با خارج شدن از حالت قفل تاچ صفحه، از کاربر رمز بخواهد؛ این کار از لحاظ امنیتی و حریم شخصی ضروری است.

از بخش تنظیمات (Settings)، وارد بخش امنیت (Security and Privacy) می شویم.

در مرحله ی بعد گزینه ی More security settings را انتخاب می کنیم.

سپس در قسمت پیشرفته (Advanced)، گزینه ی Pin app را فعال می کنیم و وارد آن می شویم.

در نهایت، گزینه ی Ask for Pattern before unpinning را فعال می کنیم.

در ادامه وارد صفحه ی Accessibility از قسمت تنظیمات می شویم.

سپس روی گزینه ی تعامل و مهارت (Interaction and dexterity) می زنیم.

در صفحه ی بعد، وارد بخش کنترل تعامل (Interaction control) می شویم.

در صفحه ی کنترل تعامل، میان بر قفل کردن تاچ اسکرین (نگه داشتن دکمه های افزایش و کاهش حجم صدا برای سه ثانیه) را فعال می کنیم.

سپس وارد اپلیکیشن مورد نظر می شویم و با استفاده از میان بر، گزینه ی قفل کردن کل صفحه (Block Whole Screen) برای مسدود کردن لمس کل صفحه یا قسمتی از آن را انتخاب می کنیم.

در قسمت Options می توانیم با انتخاب Time limit، برای مدت زمان قفل شدن تاچ گوشی محدودیت زمانی بگذاریم.

با انجام این مراحل، کل نمایشگر یا بخشی از آن در حالت اجرای اپلیکیشن مورد نظر غیر فعال خواهد شد. برای بازگشت به حالت اول، از همان میان بر (فشاردادن و نگه داشتن دکمه های صدا به مدت سه ثانیه) استفاده می کنیم.

غیر فعال کردن تاچ آیفون

در آیفون گزینه ای تحت عنوان Guided Access وجود دارد که باعث می شود کاربر روی اپلیکیشن مورد نظر تمرکز کند و هرگونه تعامل با اپلیکیشن های دیگر یا مشاهده ی اعلان ها را محدود می کند. برای قفل کردن تاچ گوشی آیفون به وسیله ی این ویژگی باید مراحل زیر انجام شود:

وارد صفحه ی تنظیمات شوید و گزینه ی Accessibility را انتخاب کنید.

به پایین صفحه بروید و Guided Access را انتخاب کنید.

چنانچه تاکنون Guided Access را فعال نکرده بودید، وارد صفحه ی Passcode Settings شده و از طریق Set Guided Access Passcode، رمزی را به دلخواه تعیین کنید.

وارد اپلیکیشن مورد نظر شوید.

اکنون سه بار دکمه ی پاور کنار گوشی را فشار دهید.

در پنجره ی باز شده روی Options در گوشه ی چپ پایین صفحه بزنید و گزینه ی تاچ (Touch) را غیرفعال کنید.

در نهایت گزینه ی Done را انتخاب کنید تا Guided Access فعال شود. اگر آیفون شما دکمه ی Home دارد، با سه بار فشردن آن حالت Guided Access فعال خواهد شد.

با انجام مراحل فوق، تاچ گوشی اپل غیرفعال می شود. برای بازگشت به حالت عادی باید سه بار دکمه ی Home یا پاور کنار گوشی را فشار دهید، Passcode را وارد و End را انتخاب کنید.

اپلیکیشن Touch Lock برای قفل کردن تاچ گوشی اندروید

یکی از بهترین اپلیکیشن های اندروید برای قفل کردن تاچ گوشی در هنگام تماشای محتوای یوتیوب، Touch Lock – Screen lock است. این اپلیکیشن در بخش نوتیفیکیشن ها یا به صورت دکمه ای روی صفحه  در هنگام نمایش ویدیو ظاهر می شود. کاربر با دو بار زدن روی آیکون می تواند قفل صفحه را فعال یا غیرفعال کند.

اپلیکیشن Touch Lock ابتدا از کاربر درخواست می کند که یک الگوی قفل تنظیمات را انتخاب و تأیید کند. بعد از آن برای قرارگرفتن روی همه ی اپلیکیشن ها (Allow display over other apps) کسب اجازه می کند.

در مرحله ی بعد می توانید به صورت دستی، اپلیکیشن هایی که می خواهید قفل لمس گوشی را از طریق Touch Lock برای آن ها انجام دهید انتخاب کنید. اگر این گزینه را به خودکار (Auto) تغییر دهید، همه ی اپلیکیشن های داخل گوشی به صورت اتوماتیک انتخاب خواهند شد.

غیر فعال کردن تاچ گوشی در یوتیوب

یکی از ویژگی های اپلیکیشن یوتیوب برای پیشگیری از حواس پرتی در هنگام پخش ویدیو، قفل کردن تاچ گوشی است. برای استفاده از این ویژگی باید ابتدا وارد ویدئوی مورد نظر شده، سپس گزینه ی تنظیمات (چرخ دنده ی گوشه ی پایین ویدئو) را انتخاب و در نهایت گزینه ی قفل صفحه ( Lock screen) را فعال کنید.

برای باز کردن قفل، روی هر قسمت از صفحه ی ویدیو می زنیم تا نماد قفل ظاهر شود و آن را غیرفعال می کنیم.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *