نتایج مثبت در آزمایش واکسن کلامیدیا برای جلوگیری از عفونت چشمی

کارآزمایی های بالینی مقدماتی واکسنی برای پیشگیری از باکتری کلامیدیا، یک عفونت آمیزشی و عامل ناباروری در زنان و نیز عامل نابینایی حدود دو میلیون نفر در جهان، امیدوارکننده بوده است.

کلامیدیا شایع ترین عفونت آمیزشی در جهان است و تا به حال واکسن برای آن در اختیار نبوده است.

کلامیدیا شایع ترین علت ناباروری در زنان است. این باکتری باعث ایجاد بیماری التهابی لگن می شود که به ایجاد بافت جوشگاهی می انجامد و در صورت درمان نشدن بارداری را برای زنان سخت تر می کند. این باکتری همچنین می تواند باعث عفونت چشمی شود.

پژوهشگران انگلیسی و دانمارکی در یک کارآزمایی بالینی مقدماتی این واکسن دریافتند که این واکسن بی خطر است و در افراد پاسخ ایمنی ایجاد می کند.

در این بررسی در «موسسه ملی پژوهش بهداشتی» در لندن که یافته های در ژورنال «لنست بیماری های عفونی» منتشر شده است، بیش از ۱۵۰ نفر در فاصله سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ شرکت کردند.

شرکت کنندگان به دو دسته مساوی شامل مردان و زنان سالم با میانگین سنی ۲۶ سال تقسیم شدند. هیچ کدام از آنان دچار عفونت کلامیدیا نبودند.

پژوهشگران مقدارهای متفاوت واکسن را در این افراد آزمایش کردند. یک گروه واکسن واقعی و گروه دیگر واکسن نما (واکسن دروغین یا پلاسبو) را در سه روز متوالی در طول یک دوره تقریباً ۴ ماهه دریافت کردند.

کارشناسان می گویند گرچه این واکسن توانسته است پاسخ ایمنی در افراد ایجاد کند، اما هنوز آزمایش های بیشتری برای ثابت شدن کارآیی آن لازم است. آیا این واکسن مانع از عفونت کلامیدیا می شود یا در صورت عفونت با این باکتری علائم آن را کاهش می دهد؟

پژوهشگران اکنون در حال به راه انداختن یک کارآزمایی بالینی «مرحله دوم» بزرگ تر هستند تا کارآیی این واکسن را ارزیابی کنند.

این پژوهشگران می گویند امیدواری شان این است که این واکسن روزی بتواند هم از عفونت های دستگاه تناسلی و هم از عفونت های چشمی پیشگیری کند.

شرکت کنندگان در این بررسی علاوه یک تزریق واکسن در بازو واکسن را به صورت قطره چشمی هم دریافت کردند.

پژوهشگران می گویند اینکه واکسن به صورت قطره چشمی توانسته است در چشم افراد پاسخ ایمنی ایجاد کند، غافلگیر شدند.

کارشناسان می گویند واکسنی برای کلامیدیا به عنوان یکی از شایع ترین عفونت های آمیزشی بسیار مورد نیاز است.

یک عفونت شایع دیگر منتقل شونده از راه جنسی ویروس پاپیلومای انسانی، عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است، گرچه عفونت با این ویروس اغلب بدون علامت است.

خوشبختانه برای پیشگیری از این عفونت واکسنی موجود است که با تزریق در سنین نوجوانی می تواند مانع از عفونت با انواعی از این ویروس شود که سرطان دهانه رحم ایجاد می کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 18 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *