آموزش ترفندهای نوتیفیکیشن های آیفون

شخصی سازی اعلان ها و نوتیفیکیشن آیفون علاوه بر افزایش بهره وری ازنظر امنیتی نیز فوایدی دارد؛ پس بهتر است با ترفندهای آن آشنا شوید.

دریافت اعلان  و نوتیفیکیشن روی گوشی در بسیاری از موقعیت ها مفید و گاهی اوقات هم آزاردهنده به نظر می رسد. فرض کنید که همه ی برنامه ها در تمام طول شبانه روز مجوز نمایش اعلان را داشته باشند، قطعاً ممکن است بسیاری از خبرها یا پیام های مهم در میان انبوهی از نوتیفیکیشن و پوش نوتیفیکیشن گم شوند.

درحال حاضر، امکان مدیریت نوتیفیکیشن و اعلان در گوشی های هوشمند وجود دارد و پیش تر به ترفندهای نوتیفیکیشن شیائومی پرداختیم، اکنون قصد داریم سراغ ترفندهای نوتیفیکیشن آیفون برویم و نکاتی را برای مدیریت اعلان ها در آیفون با شما در میان بگذاریم.

۱. حذف اعلان

برای حذف اعلان، بلافاصله پس از دریافت آن، حتی در زمانی که قفل صفحه ی آیفون را باز نکرده باشید، باید نوتیفیکیشن را به سمت چپ بکشید و روی Clear بزنید.

اگر نوتیفیکیشن را طوری  به سمت چپ بکشید که انگشت شما به لبه ی کناری نمایشگر برسد، اعلان مستقیماً حذف می شود.

۲. بی صدا کردن اعلان

اگر می خواهید اعلان های خاصی را بی صدا کنید، اعلان دریافتی را به سمت چپ بکشید و روی گزینه Options بزنید:

با لمس یکی از گزینه های Mute می توانید اعلان را برای یک ساعت یا برای کل روز بی صدا کنید.

با لمس گزینه View Settings به بخش مدیریت اعلان برنامه در تنظیمات آیفون هدایت می شوید.

آخرین گزینه یعنی Turn Off نیز برای غیرفعال کردن کامل اعلان برنامه کاربرد دارد.

برای برخی برنامه ها مثل تلگرام ممکن است گزینه های متغیری در این قسمت مشاهده کنید که امکان دسترسی سریع به تنظیمات نوتیفیکیشن در برنامه ی تلگرام را فراهم می کند.

در بی صدا کردن اعلان های دریافت پیام  (Messages) در آیفون، درنظر داشته باشید که نمایش اعلان از شماره ای خاص بی صدا می شود و درصورت دریافت پیام از سایر مخاطبان، همچنان اعلان پیام آن ها نمایش داده خواهد شد.

۳. مخفی کردن پیش نمایش در اعلان

نوتیفیکیشن ها در آیفون به صورت پیش فرض بخشی از محتوای پیام را حتی درحالت قفل، به عنوان پیش نمایش نشان می دهند؛ اما  در تنظیمات نوتیفیکیشن می توان پیش نمایش اعلان را غیرفعال کرد.

وارد تنظیمات شوید.

روی Notifications بزنید.

گزینه Show Previews را انتخاب کنید.

از بین گزینه های همیشه (Always)، وقتی قفل گوشی باز است (When Unlocked) و هرگز (Never) حالت دلخواهتان را انتخاب کنید.

تنظیمات اعلان هربرنامه به طور مجزا نیز قابل تغییر است. برای مثال می توانید طوری تنظیم کنید که فقط پیش نمایش اعلان برنامه ای خاص، مثل برنامه های پیام رسان (تلگرام، واتساپ) نمایش داده نشود.

در این صورت، تنظیمات پیش نمایش را روی Always قرار دهید و مراحل زیر را طی کنید.

در بخش تنظیمات آیفون وارد Notifications شوید و در بین برنامه ها، برنامه ی مدنظرتان را پیدا کنید و روی آن بزنید. در پایین این صفحه در بخش Lock Screen Appearance می توانید قابلیت Show Previews را به دلخواه خودتان تغییر دهید.

۴. نمایش گروهی اعلان یک برنامه

نوتیفیکیشن های یک برنامه به طور پیش فرض در بخش Notification Center گروه بندی می شوند. در تنظیمات آیفون می توانید این گروه بندی را در سه حالت تغییر دهید.

Automatic: نوتیفیکیشن ها در دسته های پیام شخصی، گروه، کانال (در تلگرام) یا رشته و پیام شخصی (در ایکس، توییتر سابق) گروه بندی شوند.

By App: هر گروه تمام اعلان های مربوط به یک برنامه را شامل شود.

Off: گروه بندی غیرفعال شود و هر اعلان جداگانه نمایش داده شود.

۵. تنظیم نمایش اعلان در لاک اسکرین

چگونگی نمایش اعلان در لاک اسکرین آیفون سه حالت کلی دارد که در بخش تنظیمات طبق مراحل زیر می توانید آن را به دلخواه تغییر دهید.

وارد تنظیمات شوید.

روی Notifications بزنید.

در ردیف اول سه  حالت مختلف نمایش اعلان ها را مشاهده می کنید که می توانید به دلخواه یک مورد را انتخاب کنید.

۶. مدیریت اعلان برای هر برنامه

کاربران آیفون امکان تنظیم نمایش اعلان ها برای هر برنامه را به صورت مجزا در اختیار دارند.

در بخش تنظیمات Notifications صفحه را بالا بکشید تا فهرست تمام برنامه های نصب شده روی گوشی خود را مشاهده کنید و با لمس هر برنامه به تنظیمات اعلان آن وارد شوید. دقت کنید که این تنظیمات جدای از تنظیمات اعلان درون برنامه ای هستند.

در ردیف (۱) با غیرفعال کردن Allow Notifications مجوز نمایش اعلان لغو می شود.

در ردیف (۲) امکان تعیین نمایش اعلان در لاک اسکرین، نوتیفیکیشن سنتر و به صورت بنر را دارید. با غیرفعال کردن لاک اسکرین دیگر اعلان های این برنامه روی صفحه ی گوشی درحالت قفل، نمایش داده نمی شوند.

در ردیف (۳) مشخص کنید که بنر اعلان موقت یا دائمی نمایش داده شود.

با غیرفعال کردن Sounds اعلان های این برنامه بدون صدا نمایش داده می شوند.

اگر می خواهید نشان اعلان جدید روی آیکون برنامه نمایش داده نشود گزینه Bagdes را غیرفعال کنید.

در ردیف (۴)، یعنی Lock Screen Appearance، امکان تنظیم پیش نمایش اعلان و گروه بندی اعلان ها به صورت اختصاصی برای هر برنامه وجود دارد. بنابراین، اگر پیش نمایش اعلانی که بالاتر به  آن اشاره کردیم را فعال کنید، می توانید در تنظیمات نوتیفیکیشن برنامه های دلخواه (مثل تلگرام و واتساپ) آن را غیرفعال کنید.

آخرین گزینه در این صفحه (۵) نیز تنظیمات نوتیفیکیشن درون برنامه است، طبق تصویر بالا با لمس آن وارد تنظیمات اعلان در تلگرام می شویم.

ممکن است در تنظیمات نوتیفیکیشن برخی برنامه ها گزینه های مجزای دیگری وجود داشته باشد؛ بنابر این، بررسی تنظیمات اعلان برای هر برنامه، به خصوص برنامه  های پرکاربرد آیفون خالی از لطف نیست. برای مثال، در قسمت تنظیمات نوتیفیکیشن برنامه  اپ استور گزینه ی اعلان های حساس وجود دارد.

با فعال کردن این گزینه اعلان هایی که ازنظر زمانی اهمیت دارند به عنوان استثناء تعریف می شوند و در هر زمانی که لازم باشد به شما نمایش داده خواهند شد.

۷. نمایش خلاصه اعلان ها در زمان معین

اگر نمی خواهید اعلان های برنامه ای در لاک اسکرین نمایش داده شود یا در Notification Center باشد، باید قابلیت Notification Summary را فعال کنید.

این ویژگی مناسب اعلان هایی است که نمی خواهید به صورت لحظه ای مشاهده کنید؛ اما از طرفی نمی خواهید ازدست بروند. می توانید تنظیم کنید که در زمان مشخصی از روز (یک نوبت یا دونوبت یا هر تعداد دلخواه) به صورت یک جا تمام اعلان های مربوط به آن برنامه ها را دریافت کنید.

برای مثال، اگر علاقه مند به  دنبال کردن اخبار هستید اما نمی خواهید بلافاصله با انتشار هر خبری برنامه ی News آیفون به شما اعلان نمایش دهد یا می خواهید ایمیل ها یا پیام های دریافتی تلگرام را بررسی کنید اما فقط در زمان مشخصی از روز اعلان های آن نمایش داده شوند، این قابلیت به دردتان می خورد.

وارد تنظیمات و بخش Notifications شوید.

روی Scheduled Summary بزنید.

در صفحه ی معرفی آن روی Continue بزنید.

اکنون برنامه هایی که می خواهید اعلانشان در Summary نمایش داده شوند، انتخاب کنید و روی دکمه ی آبی رنگ Add [#] App بزنید.

در این مرحله زمان نمایش Summary را تعیین کنید. امکان افزودن نوبت های بیشتر نیز وجود دارد، ولی یک نوبت صبح و یک نوبت بعد ظهر باید کافی باشد. زمان را برای هر نوبت تنظیم کنید و روی دکمه ی Turn on Notification Summary بزنید.

۸. غیرفعال سازی موقت اعلان با قابلیت Focus

قابلیت Focus در آیفون که ازطریق کنترل سنتر دردسترس قرار می گیرد امکان مدیریت و شخصی سازی دریافت اعلان ها در بازه های زمانی مختلف در طول شبانه روز را فراهم می کند. برای مثال، حالت Work را تنظیم می کنید تا دریافت اعلان به شماره های خاصی محدود شود.

وارد تنظیمات شوید.

روی Focus بزنید.

در اینجا چند حالت به صورت پیش فرض قرار دارد که می توانید با لمس هرکدام تغییرات دلخواه را اعمال کنید.

با لمس علامت به علاوه (+) در گوشه ی بالا سمت راست تصویر نیز امکان افزودن حالت جدید و تعیین تنظیمات وجود دارد.

بعد از اعمال تنظیمات دلخواه، با مراجعه به بخش Control Center آیفون می توانید گزینه ی Focus را انتخاب کنید و با توجه به موقعیت، یک وضعیت را فعال کنید.

برای مثال، حالتی برای سفر تعریف کنید و مشخص کنید درطول تعطیلات چه اعلان هایی نمایش داده شوند و چه کسانی امکان ارسال پیام به شما را داشته باشند. امکان تعریف بازه ی زمانی، انتخاب برنامه هایی که مجوز ارسال اعلان داشته باشند و حتی تغییر لاک اسکرین و هوم اسکرین آیفون و اپل واچ نیز برای هر حالت وجود دارد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *