مشکلات بینایی ممکن است نشانه ی اولیه ی آلزایمر باشد

یک مطالعه جدید نشان می دهد که اختلالات بینایی عجیب در حدود ۱۰ درصد موارد ابتدایی آلزایمر رخ می دهد.

این بیماری آتروفی قشر خلفی (PCA) نامیده می شود که شامل یک مشکل ناگهانی در انجام وظایف مربوط به بینایی است؛ به عنوان مثال نوشتن، یا تشخیص اینکه آیا یک شیء در حال حرکت است یا ثابت.

«ماریان چاپلو»، سرپرست تیم تحقیق از بخش نورولوژی دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «ما به آگاهی بیشتری از PCA نیاز داریم تا بتوان آن را به راحتی تشخیص دهیم.»

وی در ادامه افزود: «بیشتر بیماران زمانی که علائم بصری را تجربه می کنند به اپتومتریست خود مراجعه می کنند و ممکن است به چشم پزشک ارجاع داده شوند و او هم PCA را تشخیص ندهد. ما به ابزارهای بهتری در محیط های بالینی برای شناسایی زودهنگام این بیماران و درمان آنها نیاز داریم.»

تیم تحقیق، داده های بیش از ۱۰۰۰ بیمار را در ۳۶ سایت در ۱۶ کشور تجزیه و تحلیل کرد. PCA تمایل به ظهور در سن نسبتاً پایین- به طور متوسط ۵۹ سال- داشت.

این تحقیق نشان داد که بیماران مبتلا به PCA اغلب در کپی دقیق نمودارهای ساده شکست می خوردند، در سنجش موقعیت یک شیء مشکل داشتند یا درک بصری بیش از یک شیء در یک زمان برایشان دشوار بود. مهارت های ریاضی و خواندن نیز در آنها شروع به تزلزل کرده بود.

تیم تحقیق دریافت که در ۹۴ درصد موارد، افرادی که PCA را تجربه کرده بودند، به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. ۶ درصد باقیمانده دچار زوال عقل دیگری مانند بیماری بدن لوی یا دژنراسیون لوبار فرونتوتمپورال شدند.

محققان خاطرنشان کردند که این نشانه به مراتب بیش از شرایطی مانند از دست دادن حافظه، پیش بینی کننده زوال عقل است: آنها گفتند که تنها ۷۰ درصد از افرادی که حافظه ضعیف دارند، به زوال عقل مبتلا می شوند.

بسیاری از افراد ممکن است در اولین باری که به PCA مبتلا می شوند، هیچ مشکل شناختی نداشته باشند، اما مطالعه نشان داد که حدود چهار سال بعد، نقص های خفیف یا متوسط در حافظه، عملکرد اجرایی، رفتار، گفتار و زبان آشکار شد.

به گفته محققان، از آنجایی که PCA معمولاً سال ها قبل از زوال عقل واقعی ظاهر می شود، ممکن است با داروهای جدید تأیید شده آلزایمر به بیماران کمک کند.

برخی از این داروها تاو را هدف قرار می دهند، پروتئینی که در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تجمع می یابد.

بیماران مبتلا به PCA در مقایسه با بیماران با سایر تظاهرات آلزایمر، آسیب شناسی تاو بیشتری در قسمت های خلفی مغز دارند که در پردازش اطلاعات فضایی بینایی نقش دارد. این موضوع ممکن است آنها را برای درمان های ضد تاو مناسب تر کند.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *