امضای تفاهمنامه میان سازمان بهزیستی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور از ایجاد کتابخانه های عمومی مشارکتی بهزیستی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نفع جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: بیش از ۶۰ باب کتابخانه با سه هزار و ۷۰۰ متر مربع زیربنا ویژه افراد نابینا و کم بینا در کشور فعالیت دارند.

علی‌ محمد قادری در آیین انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان بهزیستی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: جامعه هدف ما اعم از افراد دارای معلولیت، بانوان سرپرست خانوار و هر یک از عائله سازمان بهزیستی می‌تواند از این خدمات کتابخانه‌ای استفاده کند.

وی با اشاره به تعریف بسته‌های تشویقی برای حضور بیشتر افراد در فضای کتابخانه‌های ویژه افراد دارای معلولیت، افزود: این کتابخانه‌ها می‌تواند با تخصیص یک پروفایل و دنبال کردن فعالیت کودک، فضایی با هدف روایت پیشرفت کودکان برای خانواده‌ها باشد تا برای آوردن کودک خود به کتابخانه ترغیب شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: نسبت به قدر السهم سازمان بهزیستی در حوزه تجهیز کتابخانه‌ها هم از نظر فیزیکی و هم از نظر منابع باید بیشتر تلاش کنیم و حوزه رودکی (مرکز چاپ و تولید کتاب و نشریات گویا و بریل) فرصتی جدی برای ما هست و حوزه توانبخشی ما ورود جدی تری خواهد داشت و ظرف یک ماه آینده گزارشی از اقدامات مشخص خودمان در مجموعه رودکی را ارائه خواهیم کرد.

در موضوع ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت، سالمندان و دیگر اقشار دارای نیازهای ویژه به کتابخانه ها، باید دسترس پذیری و گویا سازی مسیر نیز مد نظر قرار گیرد.قادری افزود: تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بهزیستی کشور و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در موضوعات ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء سطح فرهنگی افراد و خانواده های تحت پوشش سازمان، اجرای برنامه های فرهنگی آموزشی در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقای سطح توانایی های افراد دارای معلولیت، ارائه خدمات فرهنگی با محوریت موضوع کتابخوانی به افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی و ایجاد کتابخانه های عمومی مشارکتی منعقد شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در موضوع ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت، سالمندان و دیگر اقشار دارای نیازهای ویژه به کتابخانه ها، باید دسترس پذیری و گویا سازی مسیر نیز مد نظر قرار گیرد که می تواند به تسهیل، فرهنگ سازی و افزایش سرانه مطالعه در کشور منجر شود. لازم است به این مهم در جلسات بعدی توجه شود. همچنین علاقه داریم نشان عالی مناسب سازی را به نهاد کتابخانه های عمومی کشور تقدیم کنیم.

قادری با اشاره به لزوم قدردانی از کتابداران نابینا، گفت: لازم است طی مراسمی و بر اساس شاخص های مد نظر نهاد کتابخانه های کشور در حوزه توانبخشی از حدود ۴۵ کتابدار نابینا در سطح کشور در حوزه علمی قدردانی شود. همچنین در حوزه ناشنوایان نیز این کار انجام شود که البته ممکن است کار آنها از جهاتی سخت تر و متفاوت تر باشد زیرا سختی آموزش زبان اشاره را نیز دارند.

وی افزود: همچنین تخصیص کتابخانه ویژه افراد نابینا و کم بینا، قابل تقدیر و ظرفیتی برای جهاد تبیین و بازدید و تشکیل جلسات در سفرهای استانی در دیگر مناطق و سطوح کشور است که این حضور نگاهی ویژه و قابل توسعه است.

براساس این گزارش،در حاشیه این تفاهم نامه رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن بازدید از بخشهای مختلف کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران و بخش نابینایان بازدید کرد و به صورت افتخاری به عضویت این کتابخانه درآمد.

به گزارش ایرنا، ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند که با نگاه سرپرستی این تعداد به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 14 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *