مناسب سازی وبگاه 10 دستگاه برای معلولین

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب سازی کشور از ارسال اسامی ۸۹ دستگاه به سازمان بازرسی کشور به دلیل فقدان مناسب سازی وبگاه ها خبر داد و گفت: فقط ۱۰ نهاد از ۹۹ دستگاه، وبگاه های خود را برای استفاده افراد دارای معلولیت مناسب سازی کردند.

غلامرضا رضایی فر با اشاره به ماده ۷ آیین نامه اجرایی ماده ۳ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، افزود: سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تدوین استانداردهای طراحی درگاه ها و وبگاه های الکترونیکی (سامانه های ارائه خدمات الکترونیکی) همه دستگاه های مشمول به منظور مناسب سازی و دسترس پذیری افراد دارای معلولیت ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این آیین نامه، اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۶ تصویب شد و در سال ۱۳۹۷، آیین نامه آن نوشته شد و قرار بود سازمان استاندارد، ملاک هایی را با توجه به استانداردهای بین المللی تدوین کند و آن را ظرف ۶ ماه ارائه دهد و دستگاه ها نیز ظرف سه ماه آن را اجرایی کنند. از نظر زمانی سال ۱۴۰۰ باید اجرایی می شد یعنی اکنون دو سال است که باید همه دستگاه ها، وبگاه ها را برای استفاده افراد دارای معلولیت مناسب سازی می کردند.

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب سازی کشور گفت: طبق مکاتبات و پیگیری ها با حدود ۹۹ دستگاه، فقط ۱۰ دستگاه پاسخگو بودند و ۸۹ دستگاه و وزارتخانه اقدامی در این زمینه انجام نداده بودند و اخیرا نیز متوجه شدیم که برخی دستگاه ها اقداماتی انجام دادند اما پاسخ مکاتبه ما را ندادند.

رضایی فر با اشاره به مصوبات ستاد پیگیری و هماهنگی مناسب سازی افزود: اسامی ۸۹ دستگاه که در امر مناسب سازی اقدامات مقتضی را انجام نداده اند به سازمان بازرسی کل کشور اعلام کردیم تا از طریق مجاری قانونی پیگیری شود.

وی ادامه داد: تصور کنید یک فرد نابینا یا کم بینا می خواهد وارد سایت وزارتخانه ای شود، با توجه به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت او باید این امکان را داشته باشد. برای این کار باید نرم افزاری را نصب کنند که مثلا برای فرد کم بینا، فونت ها را درشت می کند، کنتراست را زیاد می کند، فاصله متن را زیاد می کند، کارهایی می کند که در واقع دیدن آن متن برای آن فرد کم بینا بهتر شود یا برای افراد نابینا سیستم های صوتی می گذارند که همان متن را به صورت صوتی برای فرد نابینا بخواند.

مناسب سازی وبگاه برخی دستگاه ها نمایشی بود

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب سازی کشور گفت: مناسب سازی وبگاه ها را پیگیری می کنیم و سعی می کنیم بقیه دستگاه ها تا پایان امسال این کار را انجام دهند اما همان دستگاه هایی که وبگاه ها را مناسب سازی کردند، مشکل داشتند. وبگاه های چند دستگاه را بررسی کردیم که برخی سیستم ها فقط جنبه نمایشی داشت.

رضایی فر افزود: وبگاه های دستگاه ها از طریق تشکل های نابینایان ارزیابی می شود. در واقع آنها بهتر از هر کس دیگری می توانند وبگاه ها را ارزیابی کنند؛ بنابراین فهرست دستگاه ها را به شبکه نابینایان دادیم و آنها این وبگاه ها را چک کردند اما با توجه به اینکه این موضوع را به سازمان بازرسی کل کشور ارجاع دادیم و دوباره نیز در دستورکار جلسه ستاد مناسب سازی قرار گرفته است، امسال با جدیت بیشتری پیگیری می کنیم.

وی تصریح کرد: در کمپین های معلولان در فضای مجازی دعوت می شوم و در این فضاها مورد سئوال قرار می گیرم و هنگامی که می بینم هیچکدام از شرایط راضی نیستند، شرمنده می شوم. فکر نمی کنم هیچ معلولی از وضعیت مناسب سازی در شهر از ابعاد گوناگون از جمله وبگاه ها، تردد و حمل و نقل راضی باشد؛ به خاطر اینکه کمبود و نقایص زیاد است و انتظارات افراد دارای معلولیت به حق.

نابینایان، شاکی اصلی عدم مناسب سازی وبگاه ها

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب سازی کشور گفت: در زمینه وبگاه ها بیشتر افراد دارای کم بینایی و نابینایی شاکی هستند. آنها می خواهند از اخبار از طریق سایت های خبری مطلع شوند. حق آنها است که بتوانند وارد سایت ها شوند و مانند یک فرد بینا بتوانند استفاده کنند و قانون نیز این حق را برای آنان قائل شده اما متاسفانه هنوز عملی نشده است.

رضایی فر افزود: به طور مثال دانشجویان و اهل علم نابینا برای تحقیقات، همه جا نمی توانند از خط بریل استفاده کنند. اگر این نرم افزار باشد خیلی جاها در کتابخانه ها، دستگاه ها و وزارتخانه ها می توانند مانند دیگر افراد سالم از این اطلاعات استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع مناسب سازی و دسترس پذیری موضوعی است که بسیاری اوقات مغفول مانده و امید است با کمک رسانه ها شاهد بهبود وضعیت باشیم.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 20 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *