ساخت دارو در فضا برای درمان نابینایی

شرکت نوآفرین (استارت آپ) «لامبداویژن» در طرحی بلند پروازانه برای درمان نابینایی ژنتیکی در جهان به سراغ فضا می رود.

شرکت لامباداویژن در سال ۲۰۰۹ و با هدف ساخت شبکیه مصنوعی پروتئین پایه برای بیماران مبتلا به «رتینیت پیگمنتوزا» و «دژنراسیون ماکولا» (تباهی لکه زرد) تاسیس شد.

رتینیت پیگمانتوزا عامل ژنتیکی نابینایی است و دژنراسیون ماکولا علت اصلی نابینایی در بزرگ سالان بالای ۵۵ سال است.

برای ساخت شبکیه در آزمایشگاه، باید ۲۰۰ لایه نازک پروتئین حساس به نور در یک شبکه پلیمری گذاشته شود. شبکیه در واقع بافتی است که پشت کره چشم قرار دارد و نور را به سیگنال های عصبی تبدیل می کند تا بتوانیم تصویرها را ببینیم.

شبکیه مصنوعی ساخت این شرکت سبک وزن و بسیار ریز است، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این محصول در سه تا چهار سال آینده برای آزمایش انسانی آماده می شود.

انجام این فرایند روی زمین دشوار است. بنابراین، این شرکت به ایستگاه فضایی بین المللی روی آورده است تا در محیطی با گرانش کمتر، کیفیت تولید را بهتر کند.

نیکول واگنر، مدیرعامل شرکت لامبداویژن، در این باره می گوید: «در فضا لایه  های پروتئینی خوبی را می شود با کمترین ضایعات مواد به دست آورد.»

او می افزاید: «هدف این است که یکی از اولین محصولات ساخته شده در فضا را تولید کنیم که قرار است اینجا، روی زمین، استفاده شود.»

اگر شبکیه مصنوعی شرکت لامباداویژن روزی وارد بازار شود، در واقع نخستین محصول درمانی است که در فضا تولید شده است.

این محصول همچنین اولین گزینه برای درمان رتینیت پیگمانتوزا است که حدود ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا و حدود ۱.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آن دچارند.

اگرچه روش ها و ابزار های کمک به بینایی تا حدی به بیمارانی کمک می کند که به دلیل پیری  در حال از دست دادن بینایی شان اند، در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

شرکت لامباداویژن در سال ۲۰۲۰ جایزه پنج میلیون دلاری ناسا را برای پیشرفت تحقیقاتش دریافت کرد.

اگر ایمپلنت شبکیه لامبداویژن موفقیت آمیز باشد، راه برای تولید تعداد زیادی از داروها و درمان های دیگر نیز هموار خواهد شد که در فرایندهای مشابه تولید می شوند.

شرکت های دارویی ده ها سال است که آزمایش های تبلور (کریستالیزاسیون) پروتئین را به فضا برده اند و می برند.

یکی از نخستین آزمایش ها از این نوع، ساخت داروی تحلیل و ضعف عضلانی (دیستروفی) بالقوه بود که اکنون در مراحل پایانی در شرکت داروسازی «تایهو» در ژاپن است.

شرکت الای لیلی (Eli Lilly) نیز در آزمایش  برای ساخت داروهای دیابت، درد، و بیماری های قلبی عروقی در فضا در همکاری با ایستگاه فضایی بین المللی فعالیت دارد.

منبع: ایندیپندنت فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + پانزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *