معرفی جایگزین های رایگان برای اکسل

مایکروسافت اکسل از برنامه های پرکاربرد کار با فایل های صفحه گسترده محسوب می شود که البته جایگزین های مشابه و رایگانی هم برای آن عرضه شده است.

در ایران می توان از نسخه ی کرک شده ی اکسل استفاده کرد؛ اما اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، گزینه های جایگزین رایگان نیز برای آن یافت می شود.

فایل های صفحه گسترده (Spreadsheet) امروزه برای همه ی کاربران دنیای فناوری مفید و کاربردی هستند. مردم از این فایل ها برای کارهای گوناگون همچون مدیریت انبار، بودجه، ردگیری داده و بسیاری وظایف دیگر استفاده می کنند.

مایکروسافت اکسل از سال ها پیش به عنوان اولین انتخاب برای مدیریت این دسته از فایل های Spreadsheet شناخته می شود؛ البته به جز کسانی که برای استفاده ی رایگان از اکسل از روش های دورزدن استفاده می کنند، اپلیکیشن محبوب ردموندی ها برای کاربران هزینه در پی دارد.

در این میان، گزینه های جایگزین متعددی معرفی شده اند که خدمات مشابه با اکسل را به رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. اگر قصد هزینه کردن برای اکسل یا استفاده از نرم افزار قفل شکسته را ندارید، گزینه های رایگان موجود بسیاری از نیازهای شما را برطرف می کنند.

بهترین جایگزین ابری مایکروسافت اکسل: گوگل شیتس

امروزه، گوگل شیتس (Google Sheets) هم به اندازه ی مایکروسافت اکسل طرفدار و کاربر دارد. کاربران گوگل به راحتی به این اپلیکیشن مبتنی بر خدمات ابری دسترسی پیدا می کنند و از همه مهم تر، از قابلیت تعامل و ارتباط آن با اپلیکیشن های دیگر گوگل همچون Forms و Data Studio بهره می برند. ارتباط بین اپلیکیشن ها مدیریت پروژه ها را برای کاربران آسان تر می کند.

همان طور که گفته شد، گوگل شیتس تمامی داده های ورودی را در سرورهای ابری ذخیره می کند؛ درنتیجه کاربر می تواند در پلتفرم های گوناگون دسکتاپ، اندروید و iOS به آن ها دسترسی داشته باشد.

رابط کاربری ساده و تمیز گوگل شیتس ناوبری در آن و استفاده از قابلیت ها را بسیار آسان می کند. امکان همکاری لحظه ای اعضای گروه از قابلیت های حیاتی دیگر در سرویس ابری گوگل است که در ترکیب با بخش چت گروهی، کاربری آن دوچندان می شود.

کاربران می توانند روی هر سلول نظر بفرستند یا دسترسی به کل فایل یا هر بخشی از فایل را برای کاربران دیگر تنظیم کنند. به تمام این ویژگی ها، گزینه ی Help اپلیکیشن ها را هم اضافه کنید که یادگیری فرایندها را بسیار آسان می کند.

گوگل شیتس به دلیل زیرساخت ابری و اتصال با اپلیکیشن های دیگر گوگل، طرفداران بسیاری دارد

گوگل شیتس از کتابخانه ی عظیم فرمول، جداول پیووت، گزینه  های فرمت شرطی و الگوهای بسیار زیادی بهره می برد که در ساختن و مدیریت آسان فایل های صفحه گسترده بسیار مفید هستند.

از قابلیت های مهم دیگر می توان به انواع نمودار با قابلیت شخصی سازی اشاره کرد که درکنار گراف ها، ساختن جلوه ای بصری از داده ها را آسان می کند. این نمودارها و گراف ها به سرعت و پس از به روزرسانی داده ها به روز می شوند. گوگل شیتس همچنین تاریخچه ای از ویرایش های انجام شده روی فایل را ذخیره می کند و نسخه سازی از فایل در آن آسان است.

درضمن، فرایند انتقال فایل اکسل به گوگل شیت نیز بسیار آسان است؛ بنابراین می توانید به راحتی فایل های خود را میان این دو برنامه جابه جا کنید.

بهترین جایگزین اکسل برای کاربران اپل: iWork Numbers

اپل جایگزینی به نام iWork Numbers برای اکسل دارد که به رایگان برای هر فرد دارای اکانت آی کلاد (حتی بدون سیستم عامل مک) دردسترس قرار می گیرد. البته نسخه ی موبایل فقط برای کاربران iOS عرضه می شود و هنوز اپلیکیشنی برای کاربران اندروید منتشر نشده است.

اپلیکیشن نامبرز از قلم هوشمند اپل هم پشتیبانی می کند؛ درنتیجه هنگام کار با تبلت آیپد، می توانید با قلم هوشمند علامت یا یادداشتی در کنار فایل ذخیره کنید. کاربران همچنین می توانند فایل های نهایی را در فرمت اکسل هم ذخیره کنند تا هنگام اشتراک گذاری با دیگران، مشکل چندانی نداشته باشند.

از قابلیت های دیگر می توان به همکاری زنده اشاره کرد. کاربران همچنین می توانند فایل ها را با رمز عبور یا اثر انگشت یا فیس  آی دی قفل کنند.

طراحی در اپل همیشه روی ساده بودن رابط های کاربری استوار است. محیط اولیه ی نامبرز هم در مسیر همین سادگی، به جای نمایش خطوط جدولی (مانند اکسل و همه ی جایگزین های دیگر) صفحه ای سفید و خالی را به کاربر نمایش می دهد. بخش قابلیت های و تنظیمات نیز با ساختاری مینی مال نمایش داده می شود.

اضافه کردن نمودار و جدول و انواع دیگر محتوا در نامبرز به آسانی انجام می شود و الگوهای اولیه ی متعددی هم برای شروع کار دردسترس قرار دارد. نامبرز بیش از ۷۰۰ شکل با قابلیت شخصی سازی در اختیار کاربر قرار می دهد که برای ایجاد جلوه های بصری در فایل صفحه گسترده کاربرد زیادی دارند.

بهترین جایگزین متن باز اکسل: LibreOffice Calc

اپلیکیشن Calc بخشی از مجموعه ی LibreOffice است که به رایگان عرضه شده است و یکی از برنامه های قدرتمند برای مدیریت فایل های صفحه گسترده در ویندوز و مک و لینوکس محسوب می شود.

اگرچه رابط کاربری نرم افزار به زیبایی گزینه های دیگر نیست، قابلیت های متنوعی همچون متن بازبودن دارد. درنتیجه، کاربر به توابع و عملکردهای پیچیده تری دسترسی دارد و امکان شخصی سازی آن ها را نیز خواهد داشت. الگوهای رایگان متعددی هم برای شخصی سازی و طراحی فایل ها در Calc در اینترنت موجود است.

این اپلیکیشن به صورت پیش فرض و بومی از فایل های اکسل پشتیبانی می کند. از قابلیت های مهم آن می توان به شخصی سازی رابط کاربری اشاره کرد. میانبرهای کاربردی کیبورد تجربه ی استفاده از Calc را جذاب و سریع می کنند.

راه اندازی سریع هم در اپلیکیشن متن باز وجود دارد که ترسیم نمودار و گراف از داده و استفاده از قابلیت های پیشرفته ی دیگر برای ایجاد جلوه ی بصری از داده ها را آسان تر می کند.

اپلیکیشن Calc دارای ابزاری جذاب به نام DataPilot است که امکان وارد کردن داده از دیتابیس های خارجی و ویرایش آن ها را ممکن می کند. کاربران همچنین می توانند نمودارهای پویا ترسیم کنند که با تغییر داده ها به روز می شوند.

Calc امکانات متعددی برای تغییر فرمت سلول ها شخصی سازی ظاهر داده ها در اختیار کاربر قرار می دهد. امکان مشارکت چند کاربر هم در اپلیکیشن Calc موجود است؛ اما به اندازه ی گزینه های دیگر حرفه ای نیست.

شبیه ترین جایگزین مایکروسافت اکسل: WPS Office Spreadsheets

اگر به دنبال گزینه ای جایگزین برای اکسل هستید که ظاهر و عملکرد مشابه با اکسل داشته باشد، WPS بهترین گزینه ی رایگان را ارائه می کند. این اپلیکیشن علاوه بر رابط کاربری مشابه با اکسل، قابلیت مدیریت و ویرایش فایل های مرسوم XLS و XLSX و CSV را هم به کاربر ارائه می کند. درنتیجه واردکردن فایل از اکسل برای کاربران دشوار نیست.

اپلیکیشن WPS برای کاربران ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS دردسترس قرار دارد و حتی نسخه ی وب اپلیکیشن آن هم موجود است.

WPS رابط کاربری مدرنی دارد که استفاده از آن را نیز راحت می کند. ردگیری تغییرات و نظرات و قابلیت همکاری چند کاربر مایکروسافت آفیس و WPS روی فایل، از قابلیت های مهم این اپلیکیشن هستند.

اپ مذکور بیش از ۵۰ میانبر کیبورد را برای بهتر شدن تجربه ی کاربری در اختیار کاربران قرار می دهد. از قابلیت های دیگر می توان به جداول پیووت حرفه ای و بیش از ۱۰۰ فرمول و قابلیت تحلیل موسوم به What-if اشاره کرد که در مسائلی با داده های عظیم، پیداکردن راه حل را آسان می کند.

کاربران با پرداخت هزینه ی ۲۹/۹۹ دلار در ماه، علاوه بر حذف تبلیغات به قابلیت هایی همچون ذخیره سازی ابری و دسترسی به برنامه تا ۹ دستگاه دسترسی پیدا می کنند. این در حالی است که در نسخه  ی رایگان، تنها در سه دستگاه می توان به برنامه دسترسی داشت.

بهترین جایگزین اکسل برای تحلیل های داده ای: Zoho Office Sheet

اپلیکیشن Zoho قابلیت های متنوعی برای کاربردهای گوناگون در اختیار کاربران قرار می دهد. از مهم ترین قابلیت ها می توان به ابزار تحلیل داده  ی موسوم به Zia مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد. این ابزار با تحلیل داده های موجود در فایل صفحه گسترده، دیدگاه بهتری از آن ها به کاربر ارائه می کند.

با استفاده از Zia، مقادیر ناسازگار و تکراری از داده ها حذف و جداول و نمودارها به روزرسانی می شوند تا در فایل خود از آن ها استفاده کنید. کاربران همچنین می توانند از ابزار مذکور درباره ی داده های خود سؤال یا فیلترهایی برای تحلیل داده تعیین کنند. درنهایت، Zia به پیداکردن پاسخ مناسب کمک می کند.

زوهو علاوه بر ابزار حرفه ای تحلیل داده، در قابلیت های دیگر مدیریت فایل صفحه گسترده هم چیزی از رقبا کم ندارد. از قابلیت های مهم می توان به همکاری تا ۲۵ کاربر اشاره کرد که با پنل چت تعامل را بین آن ها ساده می کند.

ابزار ردگیری تغییرات نیز امکانات مناسبی را ارائه می دهد. زوهو همچنین به صورت خودکار از فایل اصلی پشتیبان می گیرد که احتمال از دست رفتن اطلاعات را کاهش می دهد. افزون بر این، کاربران امکان قفل کردن سلول یا کل فایل و تغییر دسترسی را هم دارند.

اپلیکیشن زوهو از ۲۵۰ تابع پشتیبانی می کند و قابلیت های فرمت شرطی را نیز مانند دیگر گزینه ها دارد. خودکارسازی برخی از وظایف، ایجاد تأییدیه برای ورودی های داده، جمع آوری داده از فرم ها و واردکردن داده از منابع خارجی همچون صفحات وب یا فید RSS یا فایل های خارجی، از قابلیت های دیگر زوهو هستند.

نکات مهم در انتخاب نرم افزار جایگزین

نرم افزارهای رایگان با قابلیت ها و ابزارهای متنوعی دردسترس کاربران قرار دارند و برای انتخاب از میان آن ها، باید چند نکته ی مهم را در نظر گرفت. گزینه های زیر، مهم ترین مواردی هستند که در اپلیکیشن رایگان جایگزین باید به دنبال آن ها باشید:

رابط کاربری: فایل های صفحه گسترده برای مدیریت وظایف پیچیده و دسته بندی حرفه ای داده ها طراحی شده اند. البته این بدان  معنا نیست که کار با آن ها هم باید پیچیده و دشوار باشد. بهترین گزینه های جایگزین اکسل آن هایی هستند که رابط کاربری ساده و روان با دسترسی هوشمندانه به ابزارها دارند. مجهز  بودن به مجموعه ی مناسبی از فرمول های محاسباتی، توابع و الگوهای طراحی، از مزیت های دیگر محسوب می شود. به علاوه، نرم افزار باید از پلتفرم های گوناگون پشتیبانی کند تا دسترسی به فایل ها آسان تر باشد.

پشتیبانی از همکاری هم زمان: اگر تیم شما نیازمند همکاری هم زمان و زنده روی فایل است، نرم افزار مدنظر باید این قابلیت را داشته باشد. امکان قفل کردن سلول ها یا کل فایل هم مهم تلقی می شود؛ زیرا از تغییرات ناخواسته ی کاربران دیگر جلوگیری می کند. نرم افزار همچنین باید امکان تنظیم کردن دسترسی فقط خواندن یا موارد مشابه را هم به مدیر سیستم بدهد.

توابع و فرمول های قدرتمند: تفاوتی نمی کند برای چه کاربردی از نرم افزار مدیریت صفحه گسترده استفاده می  کنید. مدیریت انبار، حساب داری، رسم نمودار یا هر فعالیت دیگر، به هرحال در جایی به فرمول و تابع نیاز خواهید داشت. نرم افزار رایگانی که به عنوان جایگزین اکسل انتخاب می کنید، باید این گزینه ها را با رابط کاربری مناسبی در اختیار شما قرار دهد.

جلوه های بصری پویا: نمودارها و گراف ها برای مشاهده و مدیریت داده ها تجربه ی کاربری بهتری به همراه دارند. قابلیت های بصری به شما امکان می دهند در نگاهی کلی، چشم انداز خوبی از داده های خود دریافت کنید که در ارائه ی داده به دیگران هم کاربرد زیادی دارد.

قابلیت  های حرفه ای اضافه: اکثر کاربران نیاز چندانی به قابلیت های حرفه ای نرم افزارهای مدیریت صفحه گسترده ندارند؛ قابلیت هایی همچون ماکروهای شخصی سازی شده، فیلترها، جداول پیووت، فرمت دهی شرطی یا توانایی پردازش و تحلیل داده های عظیم را شاید هیچ گاه کاربر عادی به کار نگیرد. به هرحال، وجود آن ها در اپلیکیشن رایگان جایگزین اکسل، مزیت رقابتی مهمی محسوب می شود.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *