آموزش روش های بازیابی پیامک های پاک شده در گوشی اندروید

اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می کنید و به هر دلیلی پیامک مهمی را حذف کرده اید، با مطالعه ی این آموزش می توانید آن را بازیابی کنید.

حتماً برای شما هم پیش آمده که پیامک مهمی را به طور ناخواسته از موبایل اندرویدی تان پاک کرده اید و حالا می خواهید آن را بازیابی کنید. در چنین شرایطی، اگر از اطلاعات تان نسخه ی پشتیبان تهیه کرده باشید، خیلی راحت و سریع می توانید پیام هایتان را بازیابی کنید اما اگر تاکنون هیچ نسخه ی پشتیبانی از اطلاعاتتان ایجاد نکرده اید هم مشکلی نیست؛ نرم افزارهای شخص ثالث به کمک شما می آیند.

درصورت حذف پیام ها در اندروید، چه راه هایی برای بازیابی آن ها وجود دارد؟

به طور کلی، برای بازیابی پیامک های پاک شده در سیستم عامل اندروید، ۲ راه وجود دارد:

اگر قبل از حذف پیام ها، از اطلاعاتتان یک نسخه ی پشتیبان تهیه کرده باشید، خیلی سریع و راحت می توانید آن ها را بازیابی کنید. گفتنی است برای استفاده از این روش، باید گوشی یا تبلت اندرویدی تان را یک بار به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

اگر قبل از حذف پیام ها، هیچ نسخه ی پشتیبانی از اطلاعات تان ایجاد نکرده اید و حالا قصد بازیابی پیام های پاک شده را دارید، جای نگرانی نیست؛ می توانید از نرم افزارهای شخص ثالث که به این منظور توسعه یافته اند کمک بگیرید.

راهنمای گام به گامِ بازیابی پیامک در اندروید برای هر موبایل یا تبلتی متفاوت است و هدف از نگارش مقاله ی حاضر، آشنایی شما با روش های کلی بازیابی پیامک(SMS) و پیام های چندرسانه ای(MMS) پاک شده در سیستم عامل اندروید است.

بازیابی پیامک های پاک شده به کمک نسخه  پشتیبان

در صورت فعال سازی قابلیت ایجاد نسخه ی پشتیبان Google Drive در گجت های اندرویدی می توان بسیاری از اطلاعات نظیر تصاویر، فایل ها و پیامک ها را بعد از حذف، بازیابی کرد. البته بزرگ ترین معضل استفاده از نسخه های پشتیبان و بازیابی اطلاعات به کمک آن ها، لزوم بازگردانی تنظیمات به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری) است؛ چراکه با انجام این کار، اطلاعاتی که در نسخه ی پشتیبان وجود نداشته باشند، حذف خواهند شد و تنها راه مقابله با آن، ایجاد نسخه ی پشتیبان از «تمام» اطلاعات موجود در گوشی یا تبلت است.

برای انجام ریست فکتوری، وارد تنظیمات (Setting) شوید و روی سیستم (System) کلیک کنید.

در صفحه ی مربوط به تنظیمات سیستم، روی «گزینه های تنظیمات» یا همان Reset Options کلیک کنید.

در این صفحه (گزینه های تنظیمات) روی بازگردانی به تنظیمات کارخانه (Erase All Data) کلیک کنید.

توجه داشته باشید که با کلیک روی این گزینه، تمام اطلاعات موجود در موبایل یا تبلت اندرویدی  شما پاک خواهد شد.

بعد از کلیک روی گزینه ی «بازگردانی به تنظیمات کارخانه»، راهنمای گام به گامِ مربوط به تنظیم مجدد سیستم عامل اندروید به شما نمایش داده خواهد شد. بعد از اتمام این مرحله و شروع به کارِ مجدد سیستم عامل، از اکانت گوگل که حاوی نسخه ی پشتیبان اطلاعات است برای ورود (Sign in) دوباره استفاده کنید. در مرحله ی بعد، اطلاعاتی که می خواهید بازیابی شوند را انتخاب کنید. این اطلاعات می تواند شامل تصاویر، پیامک ها و فایل های شخصی باشد. در این مرحله، دیگر لازم نیست کاری انجام دهید و سیستم عامل به صورت خودکار تمام اطلاعاتی را که انتخاب کرده اید بازیابی می کند و به محض راه اندازی دوباره ی موبایل یا تبلت می توانید به پیامک هایی که ناخواسته پاک کرده بودید دسترسی داشته باشید.

بازیابی پیامک های پاک شده بدون نسخه  پشتیبان

اگر اهمیت نسخه ی پشتیبان را دست کم گرفته بودید یا بنا به  هر دلیلی از اطلاعات تان نسخه ی پشتیبان تهیه نکرده اید، هنوز هم روزنه ی امیدی برای بازیابی پیامک ها به کمک نرم افزارهای شخص ثالث وجود دارد.

خوشبختانه امروزه نرم افزارهای زیادی برای بازیابی اطلاعات ازدست رفته در گجت های هوشمند وجود دارد. Dr. Fone Android Data Recovery و PhoneRescue دو مورد از بهترین ابزارها برای برگرداندن پیامک ها در اندروید هستند. این نرم افزارها برای بازگردانی اطلاعات، تمام فایل ها و داده های موجود در سیستم عامل را رصد می کنند و در صورت یافتن هر نشانه ای از پاک شدن اطلاعات، آن را به شما نمایش داده و امکان انتخاب موارد برای بازگردانی را در اختیار شما قرار می دهند. تقریباً روش کار همه ی نرم افزارهای بازگردانی اطلاعات در اندروید به همین صورت بوده و عملکرد اغلب آن ها قابل قبول است.

توجه داشته باشید که بعضی از این برنامه ها رایگان نیستند و برای استفاده از آن ها باید هزینه های هنگفتی پرداخت کنید. از این گذشته، هیچ تضمینی برای بازیابی کامل پیامک ها وجود ندارد؛ اما مادامی که از اطلاعات تان نسخه ی پشتیبان تهیه نکرده اید، این نرم افزارها تنها راه حل به حساب می آیند!

پیشگیری بهتر از درمان است؛ ایجاد نسخه  پشتیبان از اطلاعات به کمک Google One Backup

اگر جزو افراد خوش شانسی هستید که هنوز اطلاعات مهم تان در معرض خطر پاک شدن قرار نگرفته، توصیه می کنیم با فعال سازی Google One Backup یک نسخه ی پشتیبان از تمام اطلاعات موجود در گجت اندرویدی  تان ایجاد کنید. خوشبختانه فعال سازی این قابلیت به هیچ عنوان سخت نیست و در زمان بسیار کوتاهی می توانید آن را انجام دهید.

برای این کار، ابتدا وارد تنظیمات (Setting) شوید و روی سیستم (System) کلیک کنید.

اکنون با کلیک روی Backup وارد تنظیمات مربوط به ایجاد نسخه ی پشتیبان شوید.

اکنون اگر گزینه ی مربوط به Backup by Google One غیر فعال بود، آن را فعال کنید.

با انجام این کار، آموزش گام به گامِ ایجاد نسخه ی پشتیبان از اطلاعات به شما نمایش داده می شود که با دنبال کردن آن می توانید داده های مورد نیازتان را انتخاب کرده و یک نسخه ی پشتیبان از آن ایجاد کنید. خوشبختانه با فعال سازی این قابلیت، اطلاعات شما به طور مرتب در سرورهای گوگل ذخیره می شوند و درواقع همیشه می توانید به جدیدترین نسخه از اطلاعات تان دسترسی داشته باشید. بزرگ ترین مزیت استفاده از نسخه ی پشتیبان گوگل، امکان بازیابی اطلاعات پاک شده و دسترسی به اطلاعات در صورت سرقت موبایل یا تبلت اندرویدی تان است.

این تنظیمات در نسخه های جدید اندروید و اکثر موبایل های اندرویدی وجود دارد؛ اما با این حال ممکن است در بعضی موبایل ها که توسط کمپانی های ناآشنا تولید شده اند وجود نداشته باشد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *