آموزش ساخت فایل فشرده با فرمت های مختلف در اندروید

برای انتقال سریع تر فایل های حجیم در اینترنت می توان آن ها را به فایل RAR یا ZIP تبدیل کرد و انجام این  کار روی گوشی اندروید نیز امکان پذیر است.

بسیاری از ما، حجم زیادی از کارهای روزمره را با گوشی  هوشمند انجام می دهیم. در این میان امکان دارد با فایل های RAR یا Zip مواجه شویم؛ فرمت هایی که برای فشرده سازی و انتقال آسان تر فایل ها ی حجیم در اینترنت توسعه یافته اند و استخراج و فشرده سازی آن ها روی کامپیوتر بسیار آسان است؛ اما برای زیپ کردن فایل در اندروید یا استخراج فایل های Rar و Zip چه باید کرد؟

درواقع گوشی  و تبلت  اندروید، به طور پیش فرض از فایل های RAR پشتیبانی نمی کنند اما برنامه های مدیریت فایل داخلی گوشی  شیائومی یا گوشی  سامسونگ و دیگر برندها، امکان استخراج یا ایجاد فایل های Zip را دارد. به هرحال در این مقاله قصد داریم شما را با روش های سریع و آسان برای ساخت فایل زیپ و استخراج محتویات فایل های Rar و Zip در محیط اندروید آشنا کنیم.

چطور در اندروید فایل زیپ و RAR بسازیم؟

برای ساخت فایل های فشرده در محیط اندروید، در صورتی که برنامه مدیریت فایل پیش فرض گوشی شما این امکان را داشته باشد در اکثر مواقع فقط امکان ساخت فایل زیپ دردسترس خواهد بود. به هرحال ما نصب برنامه های اختصاصی مثل RAR و ZArchiver را توصیه می کنیم زیرا امکانات بسیار مفیدی برای ساخت، استخراج و حتی ترمیم فایل های فشرده ارائه می دهند و از انواع فرمت ها پشتیبانی می کنند.

روش ساخت فایل زیپ در اندروید با برنامه RAR

۱. برای ساخت فایل RAR در اندروید ابتدا اطمینان حاصل کنید همه ی فایل های مورد نظر که قصد فشرده سازی آن ها را دارید در یک پوشه قرار داشته باشند.

۲. اکنون باید برنامه RAR را باز کرده و به مسیر پوشه  ی مرحله ی قبل بروید.

۳. فایل هایی را که قصد دارید در قالب یک فایل فشرده ایجاد شوند، با ضربه زدن روی چک باکس کنار آن ها انتخاب کنید.

۴. روی آیکون پوشه که علامت + روی آن است ضربه بزنید تا گزینه های فشرده سازی نمایان شود.

۵. نام موردنظر برای  فایل فشرده را تایپ و در صورت تمایل رمز عبور نیز برای آن تعیین کنید.

۶. نوع فایل فشرده را از بین گزینه های RAR، ZIP یا فرمت های دیگر انتخاب کرده و روی OK ضربه بزنید.

کار تمام است و با توجه به حجم فایل های انتخاب شده احتمالاً چند ثانیه طول می کشد تا فایل نهایی ایجاد شود.

دقت داشته باشید برای ساخت فایل زیپ با استفاده از برنامه ی ZArchiver، باید مراحل مشابه بالا را طی کنید و فقط رابط کاربری این برنامه کمی با اپلیکیشن RAR تفاوت دارد.

روش ساخت فایل زیپ با برنامه مدیریت فایل داخلی گوشی

همان طور که اشاره کردیم، برنامه ی پیش فرض مدیریت فایل گوشی های شیائومی، سامسونگ و برخی دیگر از شرکت ها، امکان ساخت فایل های زیپ را ارائه می دهند و بدین ترتیب اگر قصد دارید سریعاً فایل فشرده ی ZIP مورد نظرتان را ایجاد کنید و تمایلی به نصب برنامه های مجزا ندارید، استفاده از ابزارهای داخلی گوشی راهکار خوبی به نظر می رسد.

۱. برنامه مدیریت فایل گوشی خود را باز کرده و فایل های مورد نظر را برای زیپ کردن انتخاب کنید.

۲. اکنون گزینه های مختلف به شما نمایش داده می شود که یکی از آن ها (با توجه به نوع گوشی شما) Compress یا Create Zip Archive است و باید روی آن ضربه بزنید.

۳. در این گام، نام فایل زیپ را باید وارد کنید.

کار تمام است و فایل زیپ با نامی که برای آن تعیین کرده اید در مسیر مورد نظر روی حافظه ی ذخیره سازی گوشی ساخته خواهد شد.

آموزش استخراج فایل های RAR و ZIP در اندروید

برای استخراج یا فشرده سازی فایل ها با فرمت RAR و Zip روی گوشی اندروید، می توان از برنامه های مختلفی که برای همین کار طراحی شده اند استفاده کرد.

در این مقاله چند برنامه رایگان برای استخراج فایل های RAR و ZIP در اندروید را معرفی می کنیم و نحوه ی استفاده از این اپلیکیشن ها را نیز آموزش می دهیم.

برنامه RAR

RAR یکی از محبوب ترین برنامه های کار با فایل های فشرده ی RAR در اندروید است. این ابزار امکان استخراج فایل هایی را که با فرمت Rar، Zip و 7z فشرده شده اند، دارد. اپلیکیشن مذکور همچنین ویژگی های مختلفی مثل ایجاد فایل های فشرده، تقسیم فایل های بزرگ به چند فایل کوچک تر و قراردادن گذرواژه روی فایل ها را در اختیار شما قرار می دهد. در ادامه آموزش کار با این اپلیکیشن را مرور می کنیم.

۱. پس  از دانلود و نصب RAR آن را باز کنید. صفحه ی اصلی این اپلیکیشن شبیه برنامه های مدیریت فایل است و فهرستی از پوشه ها و فایل های موجود در حافظه  ذخیره سازی گوشی شما را نشان می دهد.

۲. اکنون فایل فشرده ی Rar یا Zip مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر فایل مورد نظر با رمز عبور محافظت شود، در این مرحله باید گذرواژه ی مورد نظر را وارد کنید و در غیر این  صورت محتویات آن نمایش داده خواهد شد.

۳. فایل ها و پوشه های داخلی فایل Rar یا Zip را انتخاب کنید. همچنین می توانید روی فایل یا پوشه ی مورد نظر ضربه زده و نگه دارید تا منوی گزینه ها نمایش داده شود.

۴. اکنون با انتخاب گزینه ی Extract Files می توانید فایل ها و پوشه های انتخاب شده در مرحله ی قبل را از حالت فشرده خارج کنید. با انتخاب این گزینه باید مقصد مورد نظر برای ذخیره سازی فایل هایی که از حالت فشرده خارج می شوند را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه ی Extract Here، همه ی فایل های انتخاب شده در کنار فایل فشرده ی اصلی ذخیره خواهند شد.

برنامه ZArchiver

ZArchiver برنامه ای رایگان و منبع باز است که امکان استخراج فایل های 7z، Zip، Rar، Arj، Tar و غیره را دارد. این اپلیکیشن همچنین قابلیت های دیگری مثل ساخت فایل های فشرده، تبدیل فایل های حجیم به چند فایل سبک تر و رمزگذاری روی فایل های فشرده را دارد.

استفاده از ZArchiver نیز بسیار ساده است و برای خارج کردن فایل های فشرده در محیط اندروید با این برنامه، باید مراحل زیر را طی کنید.

۱. برنامه ی ZArchiver را باز کرده و فایل فشرده ی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۲. اکنون چند گزینه برای شما نمایان خواهد شد که باید روی Extract ضربه بزنید.

۳. در این مرحله اگر فایل مورد نظر رمز عبور داشته باشد باید آن را وارد کنید. اگر فایل مورد نظر گذرواژه ندارد، از این مرحله صرف نظر کنید.

۴. مقصد مورد نظر برای ذخیره سازی فایل های استخراج شده را انتخاب کنید.

روش کلی استفاده از برنامه های استخراج فایل Rar و Zip اندروید

برای استفاده از برنامه های استخراج فایل های فشرده ی Zip و Rar در اندروید، ابتدا آن ها را از فروشگاه گوگل پلی روی گوشی خود دانلود نصب کنید. در مرحله ی بعد باید فایل فشرده ی مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس روی دکمه ی Extract ضربه بزنید. در این گام، برنامه از شما درخواست می کند محل مورد نظر برای ذخیره ی فایل های استخراج شده را انتخاب کنید.

برای استخراج فایل های فشرده ی Zip بدون نیاز به نصب برنامه ی مجزا، باید برنامه ی مدیریت فایل گوشی، این امکان را داشته باشد. در این صورت با انتخاب فایل فشرده ی زیپ، محتویات آن نمایش داده خواهد شد و می توانید فایل های مورد نظرتان را به محل دیگری کپی کنید تا از حالت فشرده خارج شوند.

علاوه بر این با انتخاب و نگه داشتن انگشت خود روی نام فایل زیپ، گزینه ای با نام Extract Files در دسترس شما قرار خواهد گرفت که محتویات فایل فشرده را برایتان باز کرده و آن ها را به صورت فایل های استاندارد غیرفشرده روی حافظه ی دستگاه ذخیره می کند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *