میزبانی نابینایان از شهروندان اهوازی در رستوران تاریک

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و مجری تورهای گردشگری نابینایان خوزستان از اجرای طرح رستوران تاریک (Dark dining) در اهواز خبر داد.

علی خرازی افزود: بعد از اجرای طرح تورهای نابینایان در خوزستان، ایده طرح “رستوران تاریک” معرفی و این طرح پس از سه ماه برنامه ریزی و همچنین بررسی رستوران های مختلف؛ محل اجرای این ایده در یکی از کافه رستوران ها محله کیان پارس اهواز تعیین شد.

وی تصریح کرد: در بررسی های انجام شده “کافه رستوران کِمِکس”در محله کیان پارس اهواز با مدیریت مهراد مصاحب و پژمان اسد زاده به عنوان سرمایه گذار موفق به کسب استانداردهای اجرای این طرح شد.

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و مجری تورهای گردشگری نابینایان خوزستان افزود: تاریخچه این نمونه طرح به سال ۱۹۹۰ در پاریس بر می گردد همچنین کشورهای آلمان، اسپانیا، آمریکا و ژاپن نیز این طرح را اجرا کردند.

خرازی اضافه کرد: برای نخستین بار در اهواز توانستیم این طرح را در مرحله نخست به صورت هفته ای یک بار اجرا کنیم و در مرحله بعد در تلاش هستیم یک رستوران را ویژه این طرح مد نظر قرار دهیم تا روزهای فعالیت این طرح افزایش یابد.

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و مجری تورهای گردشگری نابینایان خوزستان ادامه داد: در این سبک از پذیرایی، شهروندان وارد یک رستوران با محیط تاریک ۷۰ تا ۱۰۰ درصد می شوند و سفارش غذا می دهند که با استفاده از حس چشایی و بویایی خود غذا را صرف می کنند.

خرازی یادآور شد: تفاوت این شیوه از پذیرایی با دیگر رستوران ها این است که سالن دارها از افراد نابینا هستند.

راهنمای بین المللی گردشگری گفت: کسب تجربه جدید در دنیای تاریک، فرصت اشتغال و کسب و کار برای افراد نابینا، مشارکت این قشر در فعالیت های اجتماعی و همچنین جلوگیری از انزوای آنها از اهداف اجرای این طرح است.

وی با اشاره به فعالیت یکی از نابینایان تحصیل کرده در این کافه رستوران گفت: اجرای این طرح با استقبال خوب مردم و شهروندان روبرو شده که در آن، احساسات، چالش ها و توانمندی های یک انسان نابینا با تمام وجود تجربه می شوند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *