آموزش حذف اطلاعات گوشی اندروید از راه دور

افرادی که گوشی خود را گم می کنند یا گوشی آن ها به سرقت می رود از فاش شدن اطلاعات شخصی نگران می شوند که بهترین راه جلوگیری، حذف سریع اطلاعات گوشی است.

طبق آماری که پلیس تهران در زمستان سال ۱۴۰۰ اعلام کرده، روزانه بیش از ۱۶۰ مورد سرقت گوشی همراه در پایتخت گزارش می شود. علاوه بر اینکه قیمت گوشی بالا رفته و جایگزینی آن احتمالاً برای صاحب گوشی سخت خواهد بود، بسیاری از این گوشی های سرقت شده، اطلاعات شخصی مهمی دارند که ممکن است فاش شدن آن ها نیز عواقب بدی برای صاحب گوشی داشته باشد.

اطلاعات شخصی موجود در گوشی به سرقت رفته شامل مدارک، عکس و فیلم های شخصی، اطلاعات مخاطبین و تاریخچه مکالمه های صاحب گوشی می شود که سارق می تواند با آن ها صاحب گوشی را تهدید کند.

یکی از راه های جلوگیری از به خطر افتادن اطلاعات گوشی دزدیده شده، حذف اطلاعات آن از راه دور است. در ادامه این مطلب، با نحوه حذف سریع اطلاعات گوشی اندروید از راه دور آشنا می شوید.

آیا پاک کردن اطلاعات گوشی از راه دور ممکن است؟

برای پاک کردن اطلاعات گوشی، باید اقدامات قبل از وقوع حادثه را انجام دهید. اقداماتی که توصیه می کنیم همه کاربران از انجام دادن آن ها غافل نشوند.

سرویس Find My Device را فعال کنید

سرویس Find My Device به منظور ردیابی گوشی  های گم شده اندرویدی توسط گوگل معرفی شد و در گوشی های اندرویدی که از سرویس های گوگل پشتیبانی می کنند، وجود دارد.

با استفاده از سرویس Find My Device و به شرط فعال بودن موقعیت مکانی (Location) و اینترنت گوشی، در صورت گم شدن آن می توان اطلاعاتش را حذف کرد. به غیر از حذف اطلاعات، امکان قفل کردن و ردیابی گوشی هم در این سرویس وجود دارد.

این قابلیت به طور پیش فرض در تمام گوشی ها و تبلت های اندرویدی بازار وجود دارد؛ اما ممکن است غیرفعال شده باشد. برای فعال کردن سرویس Find My Device، وارد بخش تنظیمات گوشی شوید و از قسمت Security & Location گزینه Find My Device را پیدا کنید.

برای فعال کردن Find My Device در گوشی اندروید، نیازی به انجام کار خاصی نیست و اگر اکانت گوگل شما در گوشی ثبت شده است، می توانید با مراجعه به بخش Find My Device، آن را فعال یا غیرفعال کنید. اپلیکیشن اندروید و نسخه وب Find My Device را هم می توانید از آن صفحه دانلود و استفاده کنید.

حذف اطلاعات گوشی گم شده در Find My Device گوگل

شاید مواقعی برای شما پیش بیاید که از موقعیت مکانی گوشی اطلاع داشته باشید؛ اما قصد پاک کردن اطلاعات گوشی را قبل از جاسوسی داشته باشید. اگر از فعال بودن Find My Device در گوشی مطمئن هستید، برای حذف کردن اطلاعات گوشی مراحل زیر را طی کنید:

آیا فرمت کردن گوشی از راه دور بدون بازگشت است؟

امروزه، بیشتر دستگاه های اندرویدی از پروتکل Full Disk Encryption (FDE) یا File-Based Encryption (FBE) برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می کنند.

پروتکل FDE با رمزگذاری کامل روی دیسک باعث افزایش امنیت از اطلاعات می شود و بازیابی و رمزگشایی آن توسط افرادی که دسترسی کاملی روی محتوا ندارند، بسیار سخت است. پروتکل FBE هم با رمزگذاری روی فایل های ذخیره شده در دستگاه امنیت داده ها را تأمین می کند.

دستور TRIM هم در بسیاری از گوشی های امروزی توسط هارد گوشی انجام می شود که با حذف دائمی اطلاعات پاک شده در گوشی، باعث سخت تر شدن بازگردانی اطلاعات حذف شده کمک می کند.

بهترین روش پاک کردن حافظه گوشی از راه دور

کاربران نتیجه بهتری از حذف اطلاعات گوشی گم شده توسط سرویس Find My Device دارند؛ چرا که این سرویس هماهنگی بهتری با گوشی اندرویدی دارد و راضی کننده است.

سرویس دیگری به اسم AndroidLost برای ردیابی و حذف اطلاعات گوشی خارج از دسترس وجود داشت که نرم افزار آن از فروشگاه گوگل پلی حذف شده است.

پیشنهاد می کنیم نکات گفته شده در این مطلب را به  یاد داشته باشید و قبل از وقوع حادثه، قابلیت Find My Device را در گوشی خود فعال کنید تا اگر گوشی خود را گم کردید یا دزدیده شد، قبل از سارق به اطلاعات آن دست بیابید و آن ‎ها را پاک کنید.

سعی کنید در مکان های مشکوک و شلوغ، موقعیت مکانی و اینترنت گوشی خود را فعال کنید تا اگر گم شد یا به سرقت رفت، از طریق Google Find My Device آن را ردیابی کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *