معرفی قابلیت Digital Wellbeing در گوشی های سامسونگ و آموزش استفاده از آن

با قابلیت Digital Wellbeing، می توانید حواس پرتی خود را کاهش داده و زمان استفاده از گوشی هوشمند خود را مدیریت کنید.

بدون شک گسترش فناوری بسیاری از جنبه های زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و اگر بگوییم حالا دیگر به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان ها تبدیل شده است، اغراق نکرده ایم. با این حال، فراگیرشدن فناوری در دنیای امروزی، چالش های زیادی از جمله اعتیاد به گوشی های هوشمند را به همراه دارد.

اصطلاح digital wellbeing (سلامت دیجیتال) که به عنوان راهی برای مقابله با این چالش ها و ترویج استفاده سالم از دستگاه های هوشمند پدیدار شده است، Digital Wellbeing یکی از قابلیت های مفید و کاربردی گوشی های اندروید است که به کاربران اجازه می دهد زمان استفاده از دستگاه های هوشمند را کاهش دهند و کنترل بیشتری بر جنبه های مختلف زندگی خود داشته باشند. در این مقاله به بررسی مفهوم سلامت دیجیتال و نحوه ی استفاده از آن در گوشی های هوشمند سامسونگ می پردازیم.

قابلیت Digital Wellbeing چیست؟

گوگل در سال ۲۰۱۸ از فناوری جدیدی موسوم به Digital Wellbeing رونمایی کرد که به منظور حفظ سلامتی جسمی و روانی کاربران طراحی شده است و به  کاربران کمک می کند نحوه ی مدیریت زندگی دیجیتال خود را یاد بگیرند. شکی نیست که کاربران برای انجام بسیاری از امور روزمره به دستگاه های هوشمند و اینترنت وابسته هستند؛ اما Digital Wellbeing با این هدف به گوشی های اندروید راه پیدا کرده است که استفاده ی سالم و به اندازه از گوشی های هوشمند را ترویج و به کاربران در حفظ یک زندگی سالم کمک کند. این قابلیت، برای افرادی که در طول روز کاری، بیش ازحد وقت خود را صرف رسانه های اجتماعی می کنند، می تواند بسیار مفید باشد.

درواقع Digital Wellbeing علاوه بر اینکه به کاربران کمک می کند زمان خاصی را برای استفاده از دستگاه ها و برنامه ها صرف کنند، این آگاهی را می دهد که چگونه رابطه نامطلوب افراد با فناوری، تأثیرات منفی دیگری را بر سایر جنبه های زندگیشان دارد.

دسترسی به Digital Wellbeing در گوشی های سامسونگ

به طور کلی، چند راه برای دسترسی به Digital Wellbeing در دستگاه های Galaxy وجود دارد. اولین راه این است که Settings را روی گوشی باز کنید و به گزینه Digital Wellbeing and Parental Controls بروید. در این بخش، به تمام تنظیمات دسترسی خواهید داشت و می توانید حالت های مختلف را آنگونه که می خواهید سفارشی کنید.

به عنوان روش دوم، می توانید از پنل تنظیمات سریع، Focus Mode را به عنوان کلید میانبر اضافه کنید و به راحتی از هر بخشی از رابط کاربری به آن دسترسی داشته باشید. این قابلیت در برخی از مدل های گلکسی ممکن است با نام Mode مشخص شده باشد.

آموزش استفاده از قابلیت سلامت دیجیتال Digital Wellbeing

به طور پیش فرض، Digital Wellbeing فقط زمان صفحه نمایش را برای برنامه ای خاص نشان می دهد و باید برای برنامه ای که بیشتر از همیشه از آن استفاده می کنید محدودیت زمانی اضافه کنید. ابتدا به تنظیمات گوشی رفته و Digital Wellbeing را انتخاب کنید. در اینجا دو گزینه پیش رو دارید: زمان صفحه نمایش و تایمر برنامه.

تعیین زمان صفحه نمایش

برای زمان بندی صفحه نمایش، فرآیند زیر را طی کنید:

روی گزینه ی Your Goals ضربه بزنید.

در بخش Set Screen Time Goals زمان خاصی را برای استفاده از صفحه نمایش تعیین کنید.

با انتخاب Screen time goal می توانید نیم نگاهی به برنامه ی تعیین شده داشته باشید و درصورت لزوم زمان صفحه نمایش را تغییر دهید. همچنین خواهید دید که چه میزان از زمان تعیین شده را صرف کرده اید و تا چه زمانی می توانید از صفحه استفاده کنید.

تعیین زمان استفاده از برنامه ها

اگر فکر می کنید از برخی برنامه ها مثل اینستاگرام یا توییتر بیش ازحد استفاده می کنید، بهتر است برای هرکدام زمان خاصی را در روز برای استفاده تعیین کنید. برای اضافه کردن زمان به برنامه های مختلف، مراحل زیر را پیش ببرید:

از منوی Digital Wellbeing گزینه ی App timers را انتخاب کنید.

در این بخش، فهرست تمام برنامه های موجود در گوشی را مشاهده خواهید کرد.

برنامه ی مورد نظرتان را تیک بزنید تا عبارت Set timer در انتهای صفحه نمایان شود.

روی Set timer ضربه بزنید و زمان مدنظرتان را انتخاب کنید.

درکنار نماد برنامه هایی که در منوی سلامت دیجیتال تنظیم کرده اید، نمادی قلب مانند را مشاهده خواهید کرد و به محض اینکه به محدودیت زمانی برنامه برسید، نماد برنامه به رنگ خاکستری در می آید که نشان می دهد در این تاریخ به اندازه کافی از برنامه ی مذکور استفاده کرده اید. بدین ترتیب، تا پایان روز، اجازه ی دسترسی به این نرم افزار را نخواهید داشت؛ مگر اینکه زمان را مجددا تغییر دهید.

استفاده از حالت Focus Mode

حالت فوکوس یکی دیگر از بخش های مفید طرح سلامت دیجیتال سامسونگ است که به شما امکان می دهد بدون حواس پرتی متمرکز بمانید و درواقع نسخه ای بهبود یافته از حالت مزاحم نشوید (Do Not Disturb) در دستگاه های گلکسی محسوب می شود. حالت فوکوس به شما کمک می کند از حواس پرتی گوشی جلوگیری کنید و زندگی خود را در کانون توجه و اولویت قرار دهید. با فعال کردن این قابلیت، همه برنامه ها مسدود می شوند؛ به غیر از برنامه هایی که خودتان تعیین می کنید.  این ویژگی، نه تنها اعلان ها و تماس های تلفن را قطع می کند، بلکه استفاده از برنامه را فقط با برنامه های انتخابی محدود می کند. در ادامه نحوه ی تنظیم و استفاده از حالت فوکوس آورده شده است:

در منوی Digital Wellbeing به حالت Focus Mode بروید. در این قسمت، به حالت های مختلفی مثل Sleep، Work و Relax دسترسی خواهید داشت.

یکی از حالت ها مانند Work را انتخاب کنید و در صفحه ی جدید روی Start ضربه بزنید.

در بخش Calls and messages می توانید تمام تماس ها و پیام های دریافتی را غیرفعال کنید یا اعلان برخی از مخاطبین را فعال نگه  دارید.

در قسمت App notification نیز این امکان را دارید که به اعلان های برنامه های مهم اجازه ی دسترسی بدهید.

پس از تنظیم این موارد، Next را بزنید تا به صفحه ی بعد بروید.

در این بخش، به تنظیمات دیگری از جمله، تعیین میزان صداهای دستگاه، حالت ذخیره ی انرژی و غیره دسترسی خواهید داشت.

اکنون برای فعال کردن این حالت و اعمال تغییرات روی گوشی، Turn on را انتخاب و سپس Do not disturb را فعال کنید. همان طور که گفتیم، در پنل تنظیمات سریع نیز می توانید به این قابلیت دسترسی داشته باشید. درنهایت خواهید دید که با فعال کردن حالت سفارشی شده، تمام برنامه ها به حالت غیرفعال در می آیند؛ به جز برنامه هایی که خودتان مشخص کرده اید.

نحوه ی استفاده و تنظیم حالت های دیگر نیز مشابه روشی که گفتیم قابل انجام است. برای مثال، می توانید از حالت خواب بهره ببرید تا تمام هشدارها و تماس های دریافتی غیرفعال شوند و برای کاهش فشار روی چشم ها در طول شب، صفحه نمایش به رنگ خاکستری تغییر کند. همچنین درصورت تمایل، می توانید ویجت Digital Wellbeing را به فهرست ویجت های صفحه قفل اضافه کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید. برای انجام این کار، در تنظیمات Lock screen گوشی، به بخش Widgets بروید و گزینه ی مذکور را فعال کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *