ساخت ابزار مسیریابی برای نابینایان با الهام از مسیریابی حشرات در طبیعت

گروهی از دانشمندان مالزیایی به سرپرستی سیتی فوزیه توها به تازگی با تلفیق یادگیری ماشین و فرآیندهای موجود در طبیعت، یک ابزار مسیریابی به نام «رو ویژن» ساخته اند که می تواند نقش بسزایی در کمک به نابینایان داشته باشد.

در این ابزار، الگوریتم تقلید از سیستم های همکاری گروهی و جمعی که از زندگی جمعی حشرات برگرفته شده، به کار گرفته شده است.

دستگاهی را در نظر بگیرد که پس از برخورد با موانع، تجربه کسب می کند و بار بعدی آن مانع را دور می زند. یادگیری ماشین یکی از شاخه های هوش مصنوعی است که با همین دستگاه ها سروکار دارد. این رایانه های کوچک، خودشان با اتفاقاتی که از سر می گذرانند، یاد می گیرند و تجربه می اندوزند.

در این الگوریتم، سیگنالی واحد برای همه اعضای گروه قابل فهم است ودر نتیجه ضمن دریافت راهنمایی توسط کاربر، موقعیت اعضای گروه نیزبا آن پیش بینی می شود. به این ترتیب، کاربر این ابزار سفری ایمن در مسیرهای ناشناخته خواهد داشت و از برخورد با موانع ساکن در امان خواهد بود. این پژوهشگران همچنین از دو روش ترکیبی یادگیری ماشینی استفاده کرده اند تا قابلیت شناسایی موانع متحرک توسط این ابزار را تا ۹۳ درصد افزایش دهند.

الهام گرفتن ابزار این پژوهشگران از طبیعت، تنها به الگوریتم های مسیریابی محدود نمی شود؛ نسل سوم این ابزار به نام رو ویژن ۳ برگرفته از ساختار ماهیچه ای عضلانی حلزون است. این ابزار از حسگر لیدار (فناوری سنجش از راه دور که با تاباندن لیزر به هدف و تجزیه و تحلیل نور بازتاب شده، فاصله را اندازه می گیرد) استفاده می کند. قابلیت های رو ویژن با کمک روش بهینه سازی دوگانه هوش مصنوعی تقویت شده است تا به شکل بهتری مسیر دقیق تر و کوتاه تر را برای رسیدن کاربر به مقصد بیابد.

سیتی فوزیه توها دانشیار دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی به دلیل ساخت و توسعه این ابزار دستیار هوشمند سفر برای نابینایان و کم بینایان بر مبنای هوش مصنوعی و بر گرفته از طبیعت یکی از منتخبان سومین دوره رقابت علمی کنز در شاخه هوش مصنوعی و ارتباطات و اطلاعات بود و مورد تقدیر قرار گرفت.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 11 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *