آموزش تغییر محل ذخیره ی اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز راه آسانی برای ذخیره تصویری از صفحه نمایش است؛ اما اسکرین شات به طور پیش فرض کجا ذخیره می شود؟ روش تغییر محل ذخیره آن چیست؟

اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات یکی از قابلیت های کاربردی ویندوز است که به کاربر این امکان را می دهد تا از آنچه در حال نمایش است، تصویری ذخیره کند. روش های مختلفی برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز وجود دارد که با ابزار متفاوتی انجام می شود.

حتی اگر نیاز باشد اسکرین شات های حرفه ای تر تهیه کنید می توانید نرم افزارها و اپلیکیشن های مخصوص اسکرین شات را نصب کنید که امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می دهند. علاوه بر این، اگر تازه به ویندوز ۱۱ مهاجرت کرده اید شاید لازم باشد روش گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ را نیز بدانید.

به  طور کلی روش مرسوم اسکرین شات گرفتن در لپ تاپ و کامپیوتر ازطریق کیبورد با استفاده از دکمه Print Screen است. اما، اگر نرم افزارهای جانبی ازجمله Snagit را نصب کرده باشید، ممکن است کلید Print Screen در اختیار آن برنامه قرار بگیرد و با فشردن آن، اسکرین شات توسط آن برنامه گرفته شود.

برنامه های جانبی برای اسکرین شات محل ذخیره سازی اسکرین شات را خودشان تعیین می کنند؛ اما، اگر می خواهید با ابزار پیش فرض ویندوز اسکرین شات تهیه کنید باید از ترکیب کلیدهای Win + Print Screen استفاده کنید.

محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز

با فشردن ترکیب کلیدهای Win + Print Screen یک اسکرین شات از تمام صفحه نمایش و آنچه در حال نمایش است ثبت می شود که در محل پیش فرض ذخیره خواهد شد.

ذخیره اسکرین شات ها در محل پیش فرض ممکن است با توجه به اینکه در پارتیشن مربوط به ویندوز قرار دارد، بیشتر در معرض خطر باشد و به خصوص اگر به طور ناگهانی مجبور به نصب ویندوز شوید، حذف شوند و هرچه ثبت کرده اید از بین برود.

در نسخه های مختلف ویندوز با گرفتن اسکرین شات توسط کلیدهای Windows و Print Screen، تصویر صفحه نمایش در پوشه ی Screenshots در پارتیشن ویندوز طبق آدرس پیش فرض زیر ذخیره می شود.

C:\Users\[User Name]\Pictures\Screenshots

شاید بخواهید بدون نگرانی از حذف اسکرین شات ها و همچنین بدون نگرانی از اشغال فضای خالی پارتیشن ویندوز محل ذخیره سازی اسکرین شات را تغییر دهید. برای این کار، طبق مراحل زیر پیش بروید.

تغییر محل ذخیره سازی اسکرین شات در ویندوز

تغییر محل ذخیره سازی اسکرین شات در ویندوز روش آسانی دارد و حتی این امکان برای شما فراهم است که در صورت نیاز اسکرین شات ها را در فضای ابری اختصاصی خود ذخیره کنید تا بتوانید ازطریق هر دستگاه دیگری به آن ها دسترسی داشته باشید.

یک نظریه نامحبوب در بین کاربران امروزی اینترنت و فناوری وجود دارد که حجم اسکرین شات های افراد از عکس هایی که از خودشان می گیرند، بیشتر است؛ بنابراین، شاید تغییر محل ذخیره سازی اسکرین شات ها برای این دسته از افراد کاملاً حیاتی باشد.

مرحله اول: ابتدا فایل اکسپلورر ویندوز را باز کنید. برای باز کردن فایل اکسپلورر می توانید از کلیدهای Win + E استفاده کنید یا با کلیک راست روی آیکون منوی استارت از منوی بازشده File Explorer را انتخاب کنید.

علاوه بر این، می توانید با بازکردن This PC نیز به فایل اکسپلورر دسترسی پیدا کنید.

مرحله دوم: در این بخش می توانید با انتخاب پوشه Pictures از منوی سمت چپ یا باز کردن پوشه با دوبار کلیک از بخش Folders در This PC وارد پوشه پیش فرض تصاویر شوید.

مرحله سوم: درون این پوشه چندین پوشه دیگر قرار دارد که Screenshots باید یکی از آن ها باشد. چنانچه پوشه Screenshots را نمی بینید به این دلیل است که تاکنون اسکرین شات نگرفته اید. بدین ترتیب، برای ایجاد پوشه اسکرین شات ها، ابتدا یک اسکرین شات تهیه کنید.

اکنون باید روی پوشه Screenshots کلیک راست کنید و سپس روی Properties کلیک کنید.

مرحله چهارم: در پنجره بازشده روی برگه Location بزنید تا اطلاعات محل ذخیره سازی اسکرین شات ها را نشان دهد.

مرحله پنجم: در این برگه می توانید در کادر (شماره یک)، آدرس جدید مدنظرتان را برای تغییر محل ذخیره سازی اسکرین شات ها در ویندوز وارد کنید یا با دکمه Move (شماره ۲) پوشه را به همراه اسکرین شات های گرفته شده به مسیر جدیدی منتقل کنید.

در آخر بعد از تغییر محل ذخیره سازی اسکرین شات ها باید روی دکمه OK (شماره ۴) و دکمه Apply (شماره ۵) بزنید تا تغییرات اعمال شوند.

در این لحظه پنجره ای باز می شود مبنی بر اینکه آیا می خواهید اسکرین شات های ذخیره شده موجود در پوشه کنونی به آدرس جدید منتقل شوند؟ می توانید با انتخاب گزینه Yes یا No فرایند را تکمیل کنید.

علاوه بر این، با انتخاب گزینه ی Restore Default (شماره ۳) می توان تنظیمات را به حالت اول برگرداند تا اسکرین شات ها در محل پیش فرض ذخیره شوند.

پس از انجام این مراحل اکنون با گرفتن اسکرین شات، تمام تصاویر در پوشه جدید ذخیره خواهند شد.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *