آموزش استعلام آنلاین قیمت و اصالت دارو

سازمان غذا و دارو از تابستان امسال لیست و قیمت همه ی اقلام دارویی قابل عرضه در داروخانه های کشور را به صورت آنلاین و شفاف در اختیار مردم قرار داده است. استعلام قیمت دارو آنلاین از طریق سامانه اطلاعات دارویی این سازمان یا سامانه تی تک ممکن است.

چگونه قیمت داروها را به صورت آنلاین استعلام کنیم؟

برای استعلام قیمت دارو به صورت آنلاین می توانید از سه روش استفاده کنید. هم سامانه اطلاعات دارویی کشور به آدرس http://irc.fda.gov.ir/nfi ، هم نسخه تحت وب سامانه تی تک و هم نرم افزار آن برای موبایل به شما کمک می کند تا به صورت آنلاین از قیمت دارو مطلع شوید.

این سامانه ها اطلاعات دیگری هم از داروهای مورد نیاز دارند و این امکان را فراهم می کنند که از اصالت داروی خریداری شده مطمئن شوید یا عوارض دارویی را گزارش کنید.

سازمان غذا و دارو همچنین این امکان را فراهم کرده که در صورت مشاهده مغایرت قیمت دارو با قیمت هایی که در سایت ثبت شده یا آزادفروشی داروها در داروخانه در صورت طرف قرارداد بودن با بیمه ها، با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید یا از طریق دانشگاه های علوم پزشکی تخلفات را گزارش کنید.

استعلام قیمت دارو در سامانه اطلاعات دارویی کشور

راه اول استعلام آنلاین قیمت دارو، ورود به سامانه اطلاعات دارویی کشور است. در اینجا شما با نوار جست وجویی مواجه می شوید که می توانید نام داروی مورد نظر خود را در آن تایپ کنید و روی گزینه جست وجو کلیک کنید.

در این قسمت اگر نام دارو را به طور صحیح وارد کرده باشید، لیستی از داروی مورد نظرتان را با قیمت  مشاهده می کنید. در هر گزینه علاوه بر قیمت، اطلاعاتی چون برند دارو، دوز دارو و تعداد در هر بسته نمایش داده شده است. با کلیک روی گزینه مورد انتخابتان می توانید اطلاعات بیشتری هم داشته باشید.

اطلاعات بیشتری که شکل دارو، نام عمومی آن، نحوه مصرف، تولیدکننده، قیمت هر بسته و قیمت هر واحد را در اختیارتان قرار می دهد.

همچنین در مورد بعضی از داروها اطلاعاتی چون موارد مصرف، هشدارها، عوارض جانبی، تداخل های دارویی و نکات قابل توصیه ذکر شده است که می توانید مشاهده کنید.

ممکن است نام دارو را درست در باکس جست وجو ننوشته باشید، در این صورت سایت با ذکر پیام «موردی مطابق با جست وجوی شما یافت نشد. آیا منظور شما یکی از عبارات زیر بوده است؟» داروی مورد نظر شما را حدس زده و گزینه هایی شبیه به جست وجوی شما پیشنهاد می دهد تا از بین آن ها انتخاب کنید.

استعلام قیمت دارو از طریق سامانه یا نرم افزار تی تک

برای اطلاع از قیمت دارو به صورت آنلاین همچنین می توانید از سامانه تی تک یا نرم افزار آن بر گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید. می توانید در سایت اطلاعات دارویی کشور، گزینه ی پشتیبان را انتخاب کنید و وارد سایت تی تک شوید. سامانه تی تک امکان رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت فرآورده های سلامت را فراهم کرده است.

هنگام ورود به سامانه با این صفحه مواجه می شوید و می توانید گزینه نرم افزارهای تلفن همراه را انتخاب کنید.

با نصب اپلیکیشن با گزینه هایی چون اطلاعات دارویی، کنترل اصالت، داروهای کمیاب، لیست داروخانه ها، بررسی بارکد و گزارش ها مواجه می شوید.

در بخش اطلاعات دارویی می توانید در فهرست دارویی کشور جست وجو کنید و اطلاعاتی چون قیمت دارو را مشاهده کنید.

نسخه تحت وب سامانه تی تک برای تلفن همراه هم به شما گزینه ی جست وجو را نشان می دهد که با نوشتن نام داروی مورد نظرتان، آن را در لیست قیمت های مصوب جست وجو می کنید. در اینجا هم با گزینه های مختلفی از داروی مورد نظر رو به رو می شوید که اطلاعاتی چون قیمت دارو و همچنین اطلاعات بیشتر را در اختیارتان می گذارد.

سایت تی تک علاوه بر امکان استعلام آنلاین قیمت دارو، گزینه های دیگری هم پیش روی شما می گذارد که در صورت نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید. بخش های مختلفی چون زنجیره تأمین، پشتیبانی، بیماری های خاص و ثبت عوارض دارویی در این سایت وجود دارد.

از طریق گزینه استعلام در بالای صفحه می توانید داروی مورد نظر را استعلام یا از اصالت آن اطمینان پیدا کنید. برای این کار کافی است در صفحه ای که برایتان به نمایش درآمده و در قسمتی که برای شناسه رهگیری مشخص شده کد 20 رقمی مقابل واژه UID دارو را وارد کنید. همچنین در بخش کد اصالت ابتدا لایه رویی برچسب را بخراشید سپس كد اصالت درج شده در زیر آن را وارد کنید.

همچنین از طریق گزینه ثبت عوارض دارویی به سامانه ثبت گزارش عوارض و اشتباهات داروپزشکی هدایت می شوید و در آنجا از طریق گزینه ی کارتابل گزارشگر، پس از ثبت نام می توانید عوارض داروها را گزارش دهید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *