خواب بی کیفیت باعث ابتلا به گلوکوم می شود

دانشمندان با بررسی داده های مربوط به اختلالات خواب، متوجه شدند که ارتباطی بین کیفیت پایین خواب و اختلالات بینایی وجود دارد.

مطالعه انجام شده براساس داده های بیوبانک بریتانیا نشان می دهد خواب بی کیفیت می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری چشمی آب سیاه یا گلوکوم و از دست دادن بینایی بازگشت ناپذیر شود.

بی خوابی، خواب زیاد یا خواب کم، خواب آلودگی طی روز و حتی خر و پف کردن از اختلالات خواب به شمار می روند و محققان افرادی با چنین مشکلاتی را مورد توجه قرار دادند.

خواب کمتر از 7 ساعت و بیشتر از 9 ساعت در این مطالعه جزو اختلالات خواب به شمار می رود. حتی افرادی که شب ها نمی توانند بخوابند ولی طی روز نیاز به خواب خود را جبران می  کنند نیز از نظر خوابیدن طبیعی به شمار نمی روند. افرادی که طی شب بارها از خواب می پرند یا به دلیل درست نخوابیدن طی شب، روز خواب آلود هستند نیز، خواب بی کیفیتی را تجربه می کنند.

نتایج این مطالعه در نشریه  BMJ Open منتشر شده است. معمولا افرادی که شب ها، خواب با کیفیت پایینی را تجربه می کنند، طی روز چشم های خواب آلود و پف کرده ای دارند. حالا تحقیقات جدید نشان می دهد خواب بی کیفیت حتی می تواند تاثیرات دیگری روی چشم داشته باشد تا جایی که حتی خطر ابتلا به کاهش بینایی برگشت ناپذیر و آب سیاه را نیز افزایش می دهد.

ارتباط بین خواب بی کیفیت و نابینایی

این یافته  ها نشان می دهد خواب درمانی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود. گلوکوم یا آب سیاه، یکی از عوامل اصلی نابینایی است و به نظر می رسد تا سال 2040 حدود 112 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری گرفتار شوند.

با از دست دادن تدریجی سلول های حساس به نور در چشم و آسیب عصب بینایی، مشکلاتی در بینایی رخ می دهد و اگر چنین مشکلاتی برطرف نشوند، حتی می توانند باعث نابینایی فرد شود.

در نتیجه انجام چنین مطالعاتی می تواند در غربالگری بیمارانی که احتمال می رود به چنین بیماری هایی دچار شوند، کمک کند و کم خوابی به عنوان یکی از عوامل مهم در شناسایی چنین افرادی حایز اهمیت می شود.

محققان در این مطالعه، خطر ابتلا به گلوکوم را در میان افرادی که خواب باکیفیتی نداشتند مورد بررسی قرار دادند.

آنها از 409053 داوطلب شرکت کننده در داده های Biobank  بریتانیا استفاده کردند که همه آنها بین سال های 2006-2010 حدود سن 40 تا 69 سال داشتند و اطلاعاتی در مورد رفتارهای خواب خود ارائه کرده بودند.

دانشمندان با بررسی داده های مربوط به اختلالات خواب گروه تحت مطالعه، متوجه شدند که ارتباطی بین کیفیت پایین خواب و اختلالات بینایی وجود دارد.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *