آشنایی با تورنت و چگونگی استفاده از سرویس های آن

تورنت ابزاری برای اشتراک فایل است که با چندین سال سابقه، جایگاهی ویژه میان کاربران اینترنتی و علاقه مندان به دانلود فایل دارد.

تورنت پروتکل اشتراک فایل، مبتنی بر فناوری همتا به  همتا (P2P) است که امکان دانلود فایل ها و محتوا را بدون وابستگی به منبعی ثابت برای کاربر فراهم می کند. تورنت  محبوبیت بسیار بالایی نزد کاربران اینترنت دارد؛ به طوری که ۳٫۳۵ درصد از کل ترافیک اینترنت به بیت  تورنت اختصاص دارد و تعداد کاربران ماهانه ی آن به بیش از ۲۵۰ میلیون نفر می رسد. بیت تورنت محلی برای تبادل محتوا در اینترنت است که هرچه تعداد کاربران در آن بیشتر باشد سرعت تبادل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

تورنت در ظاهر فناوری ساده ای دارد؛ اما در حقیقت بخش ها و جزئیات مختلفی برای راه اندازی این فناوری دخیل هستند. لازم به ذکر است که برای استفاده از تورنت به داشتن اطلاعات دقیق در مورد تکنیک های آن نیازی ندارید؛ اما به هر حال آشنایی با برخی جزئیات آن خالی از لطف نیست و می تواند به بهبود تجربه ی شما از تورنت کمک کند. در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا با ساختار تورنت، نحوه و ابزارهای استفاده از آن و نکات ایمنی که درباره ی این فناوری لازم است بدانید، بیشتر آشنا شویم.

تورنت چیست؟

در ساده ترین توضیح ممکن می توانیم خودِ تورنت را نوعی فایل به حساب آورد که حاوی اطلاعاتی در مورد فایل ها و فولدر هایی که می خواهید دانلود کنید. برای مثال، اگر بخواهید آخرین نسخه از سیستم عامل اوبونتو را دانلود کنید، فایلِ تورنت اوبونتو حاوی اطلاعاتی درباره فایل ها و فولدر هایی است که برای دانلود اوبونتو به آن ها نیاز دارید. علاوه بر این، فایلِ تورنت اطلاعاتی درباره ی محل دریافت فایل ها و فولدر های مربوطه را نیز شامل می شود.

دیگر اطلاعاتی که در یک فایل چند کیلوبایتی تورنت حضور دارد، مقادیر هش (hash) هستند که برای تأیید اطلاعات یک فایل استفاده می شوند.

قابلیت دانلود فایل های حجیم و مدیریت آن ها یکی از بهترین مزیت هایی است که کاربران با استفاده از تورنت به آن دسترسی پیدا می کنند. نرم  افزارهای رایگان متعددی که دانلود از تورنت را برای کاربران ممکن می کنند، مزیت ها و معایب خاص خود را دارند که هرکدام را برای دسته ای مشخص از کاربران، قابل قبول و جذاب می کند.

هنگام دانلود معمولی فایل های حجیم، وابسته بودن به هاست یا سرور تکی، باعث کاهش سرعت و ناپایداری در دانلود می شود؛ اما نرم افزارهای رایگان تورنت می توانند همین فایل را به صورت چند بخش از دارندگان آن فایل در سرتاسر فضای مجازی، دریافت کرده و برای دانلود دردسترس کاربران قرار دهند. استفاده از این روش، با سرعت دانلود بیشتری همراه خواهد بود و تمامی کارهای دریافت و اتصال بخش های گوناگون فایل نیز به راحتی توسط خودِ نرم افزار انجام می شود.

اصول و مفاهیم تورنت

پیش از اینکه وارد دنیای جذاب تورنت و تورنت کردن شویم، بهتر است با برخی اصطلاحات آن آشنا شویم. این اصطلاحات در نرم افزارها، انجمن ها و گروه های تورنتینگ استفاده می شوند و شناخت آن ها به تجربه ی کاربری کمک می کند.

دلیل استفاده از لغت انگلیسی اصطلاحات در مقاله این است که کاربران در هنگام کار در سرویس ها، بتوانند به راحتی بخش مورد نظر را پیدا کنند.

تورنت کردن نیاز به دانش خاصی ندارد و تنها آشنایی با اصطلاحات کافی است

Indexers – ایندکسرها وب سایت هایی هستند که فایل های تورنت را جمع آوری می کنند و عملکردی مانند موتور جستجوی محتوا دارند. سرویس هایی همچون Pirate Bay، Extratorrent و RarBG در این دسته بندی قرار می گیرند.

Trackers – ردیاب ها سرورهایی هستند که مانند پلی میان کاربران تورنت عمل می کنند. وقتی شما فایلی را آپلود یا دانلود می کنید، این سرورها کل فرایند را منظم و ساختاردهی می کنند.

Torrent Client – کلاینت به نرم افزارهایی گفته می شود که به منظور اتصال به ترکرها استفاده می شوند. پس از اتصال به  کمک این کلاینت ها می توانید فایل ها را دانلود کنید و فایل های دانلودشده توسط خودتان را نیز به هم متصل کنید. کلاینت یا نرم افزاری های تورنت را می توان شبیه به یک پل در نظر گرفت که وظیفه ی انتقال یک فایل از سیستمی به سیستم دیگری را به عهده می گیرند. بدون در اختیار داشتن یک کلاینت تورنت شما نمی توانید هیچ فایل تورنتی را دانلود کنید؛ در حال حاضر بیت تورنت (BitTorrent) شناخته شده ترین کلاینت موجود است که کلاینت uTorrent بر پایه آن و برای پروتکل بیت تورنت ساخته شده. برخی از برترین کلاینت های تورنت عبارت اند از: Deluge، uTorrent و Transmission.

Seeders – افرادی که فایلی در شبکه ی تورنت آپلود کنند با نام سیدر شناخته می شوند. نکته ی مهم برای کاربران عادی این است که بهتر است فایل های دانلودی را در داخل کلاینت نگه داری کنند تا آن ها نیز به عنوان سیدر آن فایل در شبکه فعال بمانند. به طور خلاصه بدون وجود سیدرها نمی توان فایلی را در شبکه ی تورنت دانلود کرد.

Leechers – لیچرها افرادی هستند که بدون سید کردن فایل، آن را دانلود می کنند. این اقدام عملیاتی ناپسند در شبکه ی تورنت است. این افراد فایل مورد نظر خود را دریافت کرده اما اجازه نمی دهد فرد دیگری بتواند از سمت او فایلی دانلود کند. لیچرها فایل مورد نظر خود را از بقیه می گیرند اما هیچ چیزی را پس نمی دهند.

Ratio – نرخ آپلود (سید) به دانلود (لیچ) هر کاربر با Ratio مشخص می شود. نسبت ایده آل برای دانلود هر فایل، باید بیش از ۱.۰ باشد. این بدان معنا است که شما به همان مقدار که در حال دانلود هستید، آپلود می کنید.

Magnet link – این لینک ها علاوه بر ایجاد امکان دانلود فایل، منابع و فایل های دیگر را مشخص می کنند و اجازه ی دانلود سریع به کلاینت شما می دهند.

Peer – پیِر کسی است که تنها بخش هایی یا بایت هایی از یک فایل که شما قصد دانلود آن را دارید در اختیار دارد و هنوز موفق به دانلود حجم کامل آن فایل نشده است. همین که شروع به دانلود یک فایل تورنت کنید، شما هم با داشتن بایت ها یا بخش هایی از آن فایل تبدیل به یک پیر شده اید. همین که شما بخش هایی از فایل را در سیستم خود دریافت کردید، تبدیل به منبعی می شوید که دیگران می توانند از شما فایل های مورد نظر را دریافت کنند.

تاریخچه ی تورنت

تاریخچه ی اشتراک فایل به دهه ی ۱۹۷۰ و زمانی بازمی گردد که توسعه دهندگان ابتدایی نیاز به ابزاری برای تبادل فایل  بین دستگاه ها داشتند. اولین پروتکل های اشتراک فایل به  این گونه بود که با سیستمی مبتنی بر سرور و کلاینت، افراد می توانستند فایل ها را از منبعی واحد دریافت کنند. این فناوری با توسعه ی سیستم هایی همچون usenet و IRC به مرور محبوب شد اما اشکال اصلی آن محدودین سرعت سرور و پهنای باند محدود بود.

با افزایش حجم محتوای در جریان، فناوری های متعددی به منظور کاهش فشار روی سرورها و افزایش سرعت دانلود توسعه یافتند. در سال ۱۹۹۲ و با ظهور و سقوط سرویس Napster، اشتراک فایل نقطه به نقطه (P2P) به محبوبیت خارق العاده ای دست یافت. این نرم افزار به کاربران امکان می داد که با استفاده از شبکه های یک به یک به هم متصل شوند. کاربران به جای دانلود فایل از یک سرور، تکه های بسیار زیاد فایل را از دیگر کاربران دریافت می کردند.

سرویس Napster نقش مهمی در متولد شدن تورنت داشت

پروتکل بیت تورنت کمی بعد ظهور کرد. این پروتکل با ترکیب کردن فناوری های موجود در اشتراک نقطه به نقطه، انقلابی اساسی در مدل P2P ایجاد کرد. در تعریف ساده، تورنت ها فایل های بسیار کوچکی هستند که به ترکرها متصل می شوند. ترکرها دیتابیسی از لینک های گوناگون این فایل ها را دراختیار دارند. این لینک ها به کامپیوتر کاربرانی متصل می شوند که فایل های درخواستی را در خود نگه داری می کنند. با دانلود کردن یک فایل تورنت، به تعدادی کاربر دیگر متصل می شوید و قطعات کوچک فایل مورد نظر خود را دانلود می کنید. در نهایت نرم افزار تورنت این فایل ها را به هم متصل می کند.

نحوه ی استفاده از تورنت

شاید در نگاه اول فناوری تورنت پیچیده به نظر برسد؛ اما در واقع استفاده از آن بسیار ساده است. البته دانلود در این شبکه به آسانی دانلود از یک وب سایت نیست و برای پیدا کردن محتوای مناسب، خصوصا فیلم و سریال، نیاز به صرف زمان بیشتری دارید. البته با کمی صبر و حوصله و با یافتن منابع صحیح، تورنت کردن دنیایی جدید از اینترنت را برابر چشمان شما خواهد گشود.

به منظور اتصال به این شبکه و استفاده از پتانسیل های آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- یک کلاینت (نرم افزار) تورنت نصب کنید. به عنوان مثال می توانید از نرم افزار Deluge که برای ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده است استفاده کنید. برای سیستم عامل های اندروید و iOS نیز کلاینت های اختصاصی عرضه شده است؛ اما پیشنهاد می شود برای استفاده از این شبکه از کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ استفاده کنید.

۲- به  دنبال تورنت مورد نظر بگردید. از یک ایندکسر (موتور جستجو) برای پیدا کردن محتوای مورد نظر استفاده کنید. نمونه های این وب سایت ها در بخش معرفی ایندکسر آمده اند. با یک جستجوی ساده در گوگل (best torrenting sites) نیز می توانید لیستی از سرویس دهندگان دیگر را پیدا کنید.

۳- فایل مورد نظر را دانلود کنید. ازطریق دانلود مستقیم یا اتصال به مگنت لینک ها، دستور دانلود فایل را اجرا کنید.

۴- اگر نرم افزار تورنت به صورت خودکار اجرا نشد، آن را به صورت دستی اجرا و لینک را در آن وارد کنید.

۵- منتظر باشید تا دانلود شروع شود و تکه های فایل از کاربران مختلف دریافت شوند.

۶- وقتی دانلود تمام شد، می توانید فایل را باز کنید.

۷- پس از دریافت کامل فایل، کلاینت را نبندید تا به عنوان سید برای دیگر دانلودکنندگان عمل کنید.

تورنت به کاربران وابسته است

وقتی فایلی را از یک وب سایت دانلود می کنید، به احتمال زیاد این فایل از یک کامپیوتر واحد دریافت می شود. این ارتباط هاست-کلاینت، ارتباطی مستقیم و راحت است؛ اما محدودیت پهنای باند، سرعت پایین و حتی حذف محتوا، از معایب آن هستند. در بدترین حالت اگر یک فایل تنها روی یک هاست باشد، فقط با حذف آن می توان دسترسی تمام کاربران را قطع کرد.

تورنت مشکلات سرعت و دسترسی به فایل ها را به خوبی حل کرده است

تورنتینگ به خوبی مشکلات سرعت و دردسترس بودن فایل ها را برطرف کرده است. شما با تورنت کردن، فایل را نه از یک منبع واحد، بلکه از چندین هاست دریافت می کنید. بعلاوه هر کاربری که فایل را دریافت می کند، پس از دانلود به یک منبع دریافت (سیدر) تبدیل می شود و دریافت فایل را برای کاربران بعدی آسان تر می کند. به بیان ساده هرچه کاربران بیشتری از پروتکل بیت تورنت استفاده کنند، این پلتفرم قوی تر می شود. این حقیقت یکی از دلایل افزایش محبوبیت و تعداد کاربران تورنت در سال های اخیر است.

در هنگام تورنت کردن، همیشه به یاد داشته باشید که شما عضوی از یک جامعه هستید. تا آنجا که می توانید وظیفه ی سید کردن را انجام دهید، نسبت خود را حفظ کنید و اطرافیان خود را نیز به استفاده از این شبکه تشویق کنید.

آیا تورنت کردن قانونی است؟ آیا امن است؟

هر فناوری جدید، موانع خاص خود را دارد و بیت تورنت نیز از این قاعده مستثنا نیست. از همان ابتدا که این فناوری رشد کرد، کاربران زیادی برای اشتراک محتوای غیر قانونی اعم از آثار مشمول کپی رایت مانند فیلم ها و سریال ها از آن استفاده کردند. این رفتارها باعث شد افکار عمومی، تورنت کردن را به چشم یک رفتار غیر قانونی ببینند که تا حدودی ناعادلانه است.

بیت تورنت کاربردهای قانونی زیادی دارد؛ به عنوان مثال می توان اشتراک گذاری فایل ها بدون نیاز به سرور و همچنین اشتراک آسان اطلاعات میان هم کلاسی ها و کارمندان را مثال زد. در نهایت به این نتیجه می رسیم که تورنت کردن در ذات خود عملی قانونی است؛ اما مانند هر ابزار دیگر می توان استفاده های غیر قانونی نیز از آن انجام داد.

 

نکته ای که باعث زنده ماندن تورنت شده این است که وب سایت های تورنت از هیچ فایلی میزبانی نمی کنند. شما با تورنت کردن از کاربران دیگر فایل می گیرید و هیچ چیز در داخل ترکرها یا ایندکسرها ذخیره نمی شود. درنتیجه کل این جامعه از لحاظ قانون و درستی عملکرد در محدوده ای خاکستری باقی خواهد ماند.

مانند هر ابزار دیگر، تورنت نیز جنبه های مثبت و منفی دارد

کاربران تورنت باید در نظر داشته باشند که فضای تورنت مثل استفاده ی عادی از اینترنت، خطراتی مانند دریافت ویروس یا بدافزار دارد. بسته به ایندکسری که استفاده می کنید، احتمال آلوده شدن به این موارد، کمتر یا بیشتر خواهد بود. خطر دیگر این است که فایل ها عمدا یا سهوا اسامی اشتباه خواهند داشت. تمام این موارد بدان معنا است که دریافت فایل از تورنت نیازمند احتیاط خاص خود است.

حفظ امنیت در زمان تورنت کردن

تورنت کردن و وب سایت های خدمات تورنت به طور کلی امن هستند؛ اما خطرات احتمالی همیشه در اینترنت وجود دارند. ویروس، بدافزار، سرقت اطلاعات و دیگر مشکلات در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی توسط کاربران، آن ها را تهدید می کنند. برای افزایش امنیت در زمان استفاده از تورنت، پیشنهاد می شود که موارد زیر را در نظر داشته باشید.

همیشه از ابزار تغییر آی پی استفاده کنید. این ابزار برای حفظ امنیت و حریم خصوصی در اینترنت پیشنهاد می شود. اما نیاز به آن  در زمان تورنت کردن بیش از هر زمانی است. وصل شدن به کاربران دیگر به معنای نشان دادن آدرس  آی پی به تمام دنیا است و قطعاً در دوران کنونی کار عاقلانه ای نیست. فراموش نکنید که هیچ گاه بدون استفاده از ابزار تغییر آی پی، کلاینت تورنت خود را باز نکنید.

از نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید. آنتی ویروس  مانند خط مقدم کامپیوتر شما دربرابر خطرات اینترنتی عمل می کند. همیشه در زمان جستجو، دانلود و اجرای فایل های تورنت، آنتی ویروس خود را در حالت فعال نگه دارید.

محتوای غیر قانونی دانلود نکنید. دانلود محتوای مشمول قانون کپی رایت مانند موسیقی و فیلم، شما را در موقعیت خطر قرار می دهد. البته در کشورهای مختلف با قوانین کپی رایت مختلف، خطر این مورد متغیر است.

  • ترکرهای عمومی را به دقت انتخاب کنید. اینکه تورنت خود را از چه منبعی دریافت کنید بسیار مهم است. منابع معتبر و مشهور از نسخه های زیرزمینی امن تر هستند. البته هیچ گاه نمی توان هیچ منبعی را به طور کامل تأیید کرد.

از ترکرهای خصوصی استفاده کنید. نیاز به ثبت نام و تأیید هویت، ترکرهای خصوصی را از خطرات و افراد نفوذگر دور نگه می دارد. اگر بتوانید در این ترکرها عضو شوید، امنیت شما بیشتر تأمین خواهد شد.

بهترین نرم  افزارهای دانلود تورنت

هریک از ابزارهای دانلود از تورنت (کلاینت تورنت) مزیت ها و ابزارهای خاص خود را دارد و برای استفاده از هر کدام، باید تنظیمات خاصی را به کار برد. در ادامه ی این مطلب، برترین ابزارهای رایگان دانلود از تورنت را معرفی می کنیم که بیش از همه، در میان کاربران این اکوسیستم طرفدار دارند. با استفاده از این فهرست به برترین ابزارهای تورنت دسترسی خواهید داشت و دیگر نیازی به جست وجو و پیدا کردن نرم افزار مورد نظر از میان انبوهی از سرویس های موجود در اینترنت، ندارید. در میان نرم افزارهای موجود در فهرست، انواع سرویس ها از کلاینت های ساده با کاربری آسان تا سرویس های پیچیده با قابلیت گسترش عملکرد با استفاده از افزونه، دیده می شوند.

qBittorrent

نرم افزار qBittorrent یک انتخاب عالی با سادگی و سرعت قابل توجه محسوب می شود. این نرم افزار برای سیستم  های عامل ویندوز، مک و لینوکس دردسترس قرار دارد. از نقاط قوت آن می توان به عدم نمایش تبلیغات، ابزارهای اضافه ی کاربردی و عدم نیاز به نرم افزار اضافه اشاره کرد. بسیاری از منابع، qBittorrent را بهترین کلاینت رایگان تورنت می دانند. تنها نقطه ی ضعف آن،  تعداد پایین افزونه ها نسبت به نرم  افزارهای دیگر است.

برخی از نرم افزارهای دانلود تورنت، کارایی کاملی را ارائه می کنند. برخی دیگر، با تمرکز روی سادگی توسعه یافته اند. qBittorrent در میانه ی این بازه قرار می گیرد که با هدف برطرف کردن نیازهای کاربران و حداقل فشار بر پردازنده و حافظه ی رم توسعه یافته است. از قابلیت های qBittorrent می توان به موتور جستجوی یکپارچه ی تورنت، پخش کننده ی محتوای رسانه ای، رمزنگاری، اولویت دهی به تورنت ها و فایل های موجود در تورنت، فیلتر IP و ساخت تورنت اشاره کرد. qBittorrent را می توان شبیه ترین نرم افزار متن باز به uTorrent دانست که بدون نرم افزار اضافه، کار می کند.

درنهایت اگر به دنبال یک نرم  افزار تورنت سازگار با پلتفرم های متعدد هستید که نیازهای اصلی شما را در دنیای جذاب تورنت برطرف کند و پیچیدگی زیادی هم نداشته باشد، qBittorrent بهترین انتخاب خواهد بود.

Vuse

اگر مشکلی با مشاهده ی تبلیغات ندارید، Vuse با قابلیت های متعددی که ارائه می کند، انتخابی حرفه ای خواهد بود. این نرم افزار تورنت که تنها برای ویندوز منتشر می شود، رابط کاربری تمیز و زیبایی دارد. با نصب افزونه ها می توان قابلیت های آن را نیز افزایش داد. تنها نقاط ضعف، نمایش تبلیغات و نصب یک آنتی ویروس آزمایشی اضافه هستند.

نرم افزار Vuse که قبلا به نام Azureus شناخته می شد، با ادعای «قدرتمندترین نرم افزار بیت تورنت در جهان» عرضه می شود. به هرحال با وجود اینکه نمی توان روی محتوا و ادعاهای بازاریابی نتیجه گیری دقیق داشت، بسیاری از کارشناسان، قابلیت های Vuse را عالی و کامل می دانند.

Vuse با بهره گیری از افزونه های متعدد، قابلیت های بی شماری را در اختیار کاربران قرار می دهد

Vuse در دو نسخه به  نام های Vuze Leap با قابلیت های اصلی و Vuse Plus با مجموعه ی قابلیت های حرفه ای عرضه می شود. هر دو نسخه، امکان دانلود تورنت را به کاربر می دهند و گزینه های اضافی همچون پخش کننده ی محتوای رسانه ای و پشتیبانی از لینک فایل های magnet را هم دارند. قابلیت اضافه ی Vuse Plus به صورت یک آنتی ویروس یکپارچه عرضه می شود و همچنین امکان پیش نمایش فایل های رسانه ای هم در آن وجود دارد.

یکی از مزایایی رقابتی اصلی Vuse، رابط کاربری آن است که دسترسی به حرفه ای ترین قابلیت های را نیز حتی به کاربران تازه کار به راحتی ارائه می کند. Vuse امکان محدودسازی پهنای باند، فیلتر کردن IP و قابلیت های بی شمار دیگر یک نرم افزار حرفه ای تورنت را در اختیار کاربران قرار می دهد. درنهایت می توان آن را یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده ی حرفه ای از تورنت دانست.

Deluge

نرم افزار تورنت Deluge قابلیت های شخصی سازی متعددی را در اختیار کاربر قرار می دهد و می توان آن را بسیار ساده یا بسیار حرفه ای، تنظیم کرد. این نرم افزار برای سیستم های عامل ویندوز و مک و لینوکس دردسترس قرار دارد که یکی از مزایای مهم آن به شمار می رود. همچنین اضافه کردن قابلیت های جدید با استفاده از افزونه و هماهنگی کامل با مرورگرها، از مزیت های رقابتی Deluge هستند. تنها نقطه ی ضعف نرم افزار مذکور را می توان رابط کاربری اولیه ی بسیار ساده و خالی دانست.

کلاینت Deluge یکی از منعطف ترین گزینه های موجود در بازار محسوب می شود که سادگی را در عین قدرت به کاربر ارائه می کند. افزونه های متعددی که برای این نرم افزار توسعه یافته اند، امکان تغییر تمامی بخش ها و به نوعی ساختن یک نرم افزار کاملاً شخصی را ممکن می کنند. به راحتی می توانید کلاینتی شبیه به uTorrent بسازید که نیازی به نرم افزار اضافه هم نداشته باشد. دانلود براساس حروف الفبا، جابه جایی فایل ها بسته به فرمت به پوشه های مخصوص، تنظیم سرعت با توجه به محدودیت های شبکه، نمودارهای جذاب، زمان بندی فعالیت ها و هماهنگی با فایرفاکس و کروم، همگی با بهره مندی از افزونه های متعدد Deluge ممکن می شوند.

uTorrent

اگر به دنبال نرم افزار سبک و کاملی هستید که تحت پشتیبانی بیت تورنت هم باشد، uTorrent بهترین گزینه خواهد بود. قابلیت های متنوعی همچون زمان بندی دانلودها، uTorrent را به یکی از محبوب ترین نرم افزارها تبدیل کرده اند. کلاینت مذکور که با حجم بسیار پایین برای ویندوز و مک و اندروید در دسترس قرار دارد، به خاطر نمایش تبلیغات و نصب نرم افزارهای اضافه، از طرفی برخی از کاربران تورنت پذیرفته نمی شود.

uTorrent که به نام µTorrent هم شناخته می شود، از سال ۲۰۰۵ دردسترس کاربران علاقه  مند به تورنت بود و در خارج از چین، به عنوان پر کاربرترین نرم افزار شناخته می شود. البته در سال های اخیر شاهد افزایش انتقادها به uTorrent بوده ایم که سهم بازار آن را نسبت به رقبا کاهش داده اند. در بخش تبلیغات و نرم افزارهای جانبی اضافه، انتقادهای متعددی به سرویس مذکور مطرح می شود. درنهایت اگر قصد استفاده از uTorrent را دارید، در مراحل نصب مراقب پیشنهاد نرم افزارهای اضافه باشید و هریک که الزامی نبود، از انتخاب نصب خارج کنید.

با وجود تمام چالش ها و انتقادها، uTorrent ابزاری بسیار کاربردی محسوب می شود که فشار زیادی هم به منابع سیستم وارد نمی کند. کل اپلیکیشن حجمی کمتر از یک عکس دیجیتال دارد. اگرچه uTorrent اپلیکیشن رسمی بیت تورنت نیست، اما در طول یک دهه ی گذشته، همان تیم مسئولیت نگه داری و توسعه ی اپلیکیشن را برعهده داشته اند. درنهایت باید بگوییم که uTorrent سابقه ی  چالش و بحران امنیتی هم دارد. از جدیدترین مشکلات می توان به پیدا شدن حفره ی امنیتی در نرم افزار اشاره کرد که امکان دسترسی به عملکردهای کلیدی و مشاهده ی فعالیت دانلود کاربر را به مجرمان سایبری می داد. البته توسعه دهنده ها یک بسته ی امنیتی برای رفع مشکل ارائه کردند.

BitTorrent

کلاینت رسمی بیت تورنت، قابلیت های متنوعی همچون توزیع سید مبتنی بر وب و کامنت گذاشتن را به کاربران ارائه می کند. پیکر برندی نرم افزار مذکور که برای ویندوز و مک و اندروید دردسترس قرار دارد، بسیار ساده خواهد بود و زمان بندی دانلودها هم با آن ممکن می شود. بیت تورنت حجم بسیار پایینی دارد و تنها نقطه ی ضعف آن را می توان نمایش تبلیغات دانست.

شاید از خود بپرسید که چرا بیت تورنت باید با وجود پشتیبانی و توسعه ی uTorrent، یک کلاینت رسمی هم منتشر کند. به علاوه، BitTorrent نسخه ای به صورت بازطراحی uTorrent محسوب می شود و شاید عرضه ی آن هیچ توجیه منطقی نداشته باشد. به هرحال اگرچه دو اپلیکیشن مذکور، کارایی مشابهی دارند، می توان تفاوت های متعددی بین آن ها پیدا کرد که در بالا اشاره کردیم. به علاوه، بسیاری از ترکرهای تورنت، بیت تورنت را به سرویس دیگر ترجیح می دهند.

درنهایت بیت تورنت را می توان گزینه ای با رابط کاربری ساده و قابلیت های مناسب دانست که خصوصا برای کاربران تازه کار دنیای تورنت، جذاب خواهد بود.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *