مستند ROP و روایتی از نابینایی نوزادان

محمدباقر خدادوست کارگردان مستند «رُپ» به تهیه کنندگی لیلی نوروزی درباره این مستند که تازه ترین اثر او محسوب می شود، گفت: این مستند اجتماعی درباره پسربچه  6 ساله و نابینایی به نام امیرعلی است که سعی دارد زندگی متفاوتی داشته باشد. در این کار شاخه اصلی روایت ما این پسر بچه است و گاهی موضوعات و عوامل مرتبط به آن وارد روایت ما می شود.

این کارگردان درباره نام این مستند و علت انتخاب آن بیان کرد:  ROP   به معنی بیماری رتینوپاتی است و به دوران بارداری مادر برمی گردد که ممکن است در این دوران نوزاد به دلیل ابتلا به یک بیماری پیش از موعد به دنیا بیاید. این تولد زودهنگام باعث می شود دکتر این نوزاد مجبور شود بچه را در دستگاه اکسیژن قرار دهد، اما اگر بیش از حد به این نوزاد اکسیژن برسد باعث آسیب به شبکیه چشم و نابینایی او می شود.

او ادامه داد: اگر غربالگری های پیش از زایمان به درستی و در زمان مناسب اتفاق نیفتد با چنین آسیب هایی مانند نابینایی نوزاد مواجه می شویم. امروز آمار ابتلای نوزادان ایرانی به این بیماری بسیار افزایش یافته و از میانگین جهانی بالاتر است.

خدادوست درباره مشکلاتی که بیماری رتینوپاتی با خود برای کودکان به همراه دارد، عنوان کرد: عمدتا بچه هایی که دچار نابینایی هستند ممکن است به اوتیسم نیز مبتلا شوند، این کودکان ترس از فضا و حرکت دارند و خانواده ها باید به درستی از آن ها مراقبت و حمایت کنند.

او افزود: این مستند یک پژوهش کامل بر بیماری رتینوپاتی است و ما از زوایای مختلف آسیب ها و مشکلات این بیماری را روایت می کنیم.

این کارگردان درباره آخرین وضعیت تولید آن گفت: 15 جلسه از فیلم برداری این مستند پیش رفته، می توان گفت 70 درصد آن مقابل دوربین رفته است و همزمان تدوین انجام می شود.

خدادوست در پایان عنوان کرد: تمام تلاش ما این است که مراحل پس تولید را تا 2 ماه آینده به اتمام برسانیم و امیدوارم درنهایت بتوانیم اولین نمایش «رپ» را در شانزدهمین جشنواره «سینما حقیقت» شاهد باشیم.

عوامل این فیلم مستند عبارتند از تهیه کننده: لیلی نوروزی سده، کارگردان: محمدباقر خدادوست، پژوهشگر: لیلی نوروزی سده، مرضیه بالیده بروجنی، نویسنده: منا چهارلنگی، تصویر بردار: هادی سبحانیان، دستیار تصویر: کامران کشاورز، صدابردار: پرنیان خدادوست، دستیار صدا: علی حسینی سده، مدیر تولید: محمدرضا خسروی راستابی، دستیار تولید: مجید یزدانی، تدوین: شیما پورسهم الدین، عکس: ادیب جدایی، مریم شجاعی، تجهیزات: مسعود احمدی، مدیر تدارکات: سید علی اصغر میرباقری، تولید شده در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی.

منبع: سازمان امور سینمایی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *