توسعه ویرایشگر ژن CRISPR بینایی را به نابینایان باز می گرداند

توسعه ویرایشگر ژن CRISPR با بازگرداندن بینایی یک زن نابینا موفقیت بزرگ دیگری را محقق کرده است.

ویرایش ژن CRISPR یکی از وعده های بزرگ پزشکی است، زیرا به ما امکان می دهد تا عمیق تر به بیماری هایی بپردازیم که قبلاً درمان آنها غیر ممکن بود.

نام اختصاری CRISPR نام توالی های مکرر موجود در DNA باکتریایی است که به عنوان واکسن های خودکار عمل می کنند، بنابراین فرض بر این است که می توان از آن ها برای درمان تقریباً هر بیماری استفاده کرد. به طوری که در مبارزه با سرطان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، از سال ۲۰۱۳ دانشمندان و پزشکان سعی کرده اند از CRISPR حداکثر استفاده را ببرند. آخرین دستاورد این ژن اعطای بینایی به افراد عملا نابینا بود.

بیماری که زندگی اش در عرض چند ماه تغییر کرد، کارلین نایت نام دارد. کارلین نایت به همراه هفت بیمار دیگر مبتلا به یک بیماری نادر چشمی، داوطلب شد تا با تزریق ابزار ویرایش ژن انقلابی CRISPR به طور مستقیم به چشم آنها، DNA را ویرایش کند.

مشکل این فرآیند این بود که کاری که CRISPR انجام می دهد این است که سلول ها را از بدن استخراج می کند، آن ها را در آزمایشگاه ویرایش می کند و سپس به بیماران پیوند می دهد، که در مورد بیماری هایی مانند بیماری مادرزادی Leber (LCA) غیر ممکن است. زیرا سلول های شبکیه را نمی توان برداشت و دوباره وارد چشم کرد؛ بنابراین پزشکان یک ویروس ژنتیکی بی ضرر را برای انتقال ویرایشگر ژن CRISPR مهندسی کردند و میلیاردها ویروس مهندسی شده را در شبکیه چشم چپ بیمار کاشتند.

زمانی که CRISPR در داخل سلول های شبکیه قرار گرفت، امید این بود که جهش ژنتیکی عامل بیماری را قطع کند و بینایی را با فعال کردن مجدد سلول های خفته بازیابی کند.

کارلین نایت بعد از این تجربه دید خود را بسیار بهبود بخشیده است. مانند بسیاری از داوطلبانی که تحت آزمایش قرار گرفتند. البته هیچ یک از بیماران بینایی خود را در حد یک فرد سالم بازیابی نکردند، اما توانستند دوباره ببینند.

این فناوری جدید بینایی را به نابینایان باز می گرداند و می توان از آن برای درمان هر بیماری استفاده کرد، مهم نیست که چقدر سخت باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *