مروری بر نشریات و پادکست های انگلیسی زبان ویژه ی نابینایان در خرداد 1401

نویسنده: امید هاشمی

منبع: ششمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

در این شماره از پیشخوان، ابتدا با اپلیکیشنی آشنا خواهیم شد که مسیریابی درون ساختمانی را برای نابینایان تسهیل می کند؛ از امکانات اندروید ۱۳ برای نابینایان خواهیم گفت و در ادامه با یکی از برنامه نویس های کلیدی جاز آشنا خواهیم شد و در پایان هم پای صحبت های مدیر یک آژانس گردشگری خواهیم نشست که خود نابینا است و هدفش فراهم کردن امکان سفر گردشی امن و آسان برای افراد دارای معلولیت است.

مسیریابی درون ساختمانی با وِیمَپ

یکی از مسرت بخش ترین خبر هایی که در روز های پایانی ماه مه بر روی وبسایت های خبری ویژۀ نابینایان قرار گرفت، خبر پیاده سازی یک اپلیکیشن مسیریاب برای استفاده نابینایان در ایستگاه های متروی واشنگتن  دی سی بود. تفاوت اپلیکیشن وِیمَپ با نرم افزار های مشابه در این است که نیازی به جی پی اس ندارد و به همین خاطر هم می تواند نابینایان را در محیط های مسقف راهنمایی کند. روش کار ویمپ از این قرار است که ابتدا نقشه ای دقیق از جزئیات مکان های ساختمان مورد  نظر به ویمپ اضافه می شود و بعد، کاربر نابینا می تواند به کمک حسگر های حرکتی گوشی، از این نقشه با دقت بسیار بالا برای مسیریابی استفاده کند.

از آنجا که این اپلیکیشن بی نیاز از جی پی اس است، راهنمایی های ویمپ، حتی بدون وجود سیگنال تلفن هم در اختیار کاربران قرار می گیرد. دقت اپلیکیشن حدود نود سانتیمتر است و راهنمایی هایش هم به صورت صوتی و در قالب تعداد قدم ها و جهت های مستقیم، چپ و راست ارائه می شود. به طور مثال چنانچه کاربر بخواهد از باجۀ فروش بلیت به یکی از سکو ها برسد، اپلیکیشن می تواند در قالب پیغام های صوتی به او اعلام کند که دقیقاً چند قدم به پیش برود و بعد به کدام سمت بپیچد و دوباره چند قدم ادامه دهد.

در حال حاضر ویمپ به شکل آزمایشی در سه ایستگاه مترو در واشنگتن دی سی قابل استفاده است و قرار است تا ماه سپتامبر در سی ایستگاه مترو و هزار ایستگاه اتوبوس پیاده سازی شود و در سال ۲۰۲۳ هم تمامی ایستگاه های مترو به این امکان مجهز خواهند شد. این اپلیکیشن در  حال حاضر رایگان است و قرار است تا همیشه رایگان بماند. طراحان ویمپ مدعی شده اند می توانند با همین فرمول هر ساختمان دیگری را برای استفاده نابینایان مناسب سازی کنند. در نسخه صوتی پیشخوان می توانید به صدایی که نحوۀ کار این اپلیکیشن را نشان می دهد گوش کنید و با جزئیات بیشتری دربارۀ ویمپ آشنا شوید.

تازه های اندروید ۱۳ در حوزۀ دسترس پذیری

کنفرانس سالانۀ گوگل، در نیمۀ ماه مه میلادی برگزار شد و طبق معمول، علاقمندان اندروید با شگفتانه های جالبی مواجه شدند. یکی از بخش هایی که هر ساله در این کنفرانس مورد توجه نابینایان قرار می گیرد، به پیشرفت هایی مربوط می شود که در این شرکت، خاصِ افراد دارای معلولیت تدارک دیده شده است. امسال هم از دو سه امکان تازه ویژۀ نابینایان و سایر گروه های معلولان رونمایی شد که در اینجا به اختصار اشاره ای به آنها می کنیم.

امکانات تازه ای که در این نوشته درباره شان می خوانید، قرار است چند ماه دیگر در قالب اندروید ۱۳ در اختیار کاربران قرار بگیرد. مهمترین این امکانات به پشتیبانی تاکبک از نمایشگر های بریل باز می گردد. اگر اهل استفاده از نمایشگر های بریل باشید، حتماً می دانید که یکی از مشکلات نابینایان در استفاده از این نمایشگر ها این بود که تاکبک، به خودی خود از چنین ابزار هایی پشتیبانی نمی کرد و کاربران باید برای اتصال نمایشگر به گوشی، از اپلیکیشن جانبی بریل بَک استفاده می کردند. حالا اما تاکبک هم مثل سایر صفحه خوان های مشابه در سیستم عامل های ویندوز و مَک، از انواع نمایشگر بریل پشتیبانی می کند و دیگر نیازی به نصب نرم افزار جانبی نیست. علاوه بر این قابلیت، تعداد فرمان های پشتیبانی شده در دستگاه های نمایشگر بریل هم افزایش یافته و حالا کاربران می توانند به سادگی و بدون نیاز به گوش دادن به تاکبک، فقط به کمک نمایشگر بریل، بیشتر امور روزمره شان را انجام دهند.

اپلیکیشن «لوک اَوت» هم از دیگر اپلیکیشن های گوگل است که در اندروید ۱۳ دستخوش تغییر خواهد شد. این اپلیکیشن که با هدف تشخیص تصاویر برای نابینایان طراحی شده و به رایگان در اختیار کاربران اندروید قرار گرفته، حالا با دقت بیشتری می تواند جزئیات عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی را شناسایی کند. حالا وقتی یک عکس را با لوک اوت به اشتراک می گذارید، این اپلیکیشن می تواند از طریق الگوریتم های یادگیری ماشین و شناسایی تصاویر، در درجه اول کلیتی از تصویر را به اطلاع شما برساند. مثلاً به شما بگوید در عکس، سگی در چمن نشسته است. اگر افرادی در تصویر باشند، تعداد، جنسیت، پوشش بالا تنه و پیری یا جوانی آنها را به اطلاع شما خواهد رساند. همچنین اگر جزئیات بیشتری هم در تصویر وجود داشته باشد، آن را هم اعلام می کند. مثلاً اگر تپه یا رودی در تصویر مشاهده شود، لوک اوت آن را به اطلاع شما خواهد رساند. نکته مهم درباره لوک اوت این است که این اپلیکیشن همۀ این کار ها را به شکل برون خط و بدون نیاز به اتصال به شبکۀ اینترنت انجام می دهد. در حال حاضر توضیحات به انگلیسی ارائه می شوند؛ اما قرار است به زودی زبان های دیگری هم در لوک اوت پشتیبانی شود. در نسخه صوتی پیشخوان با نحوۀ کار نمایشگر بریل در اندروید ۱۳ و همچنین یکی دو قابلیت دیگری که به قابلیت های دسترسی در این نسخه از اندروید اضافه شده، اشاره خواهیم کرد.

توسعه صفحه خوان جاز در دل مراتع استرالیا

اگر کسی مدعی شود که بیش از دو دهه است که یکی از اصلی ترین بخش های مربوط به توسعه و برنامه نویسی صفحه خوان قدیمی و محبوب جاز در همسایگی آغل و طویله و موتور و چاه آب و تراکتور انجام می شود، احتمالاً باور نکنید؛ اما اگر شنونده اپیزود ۲۱۵ از پادکست اِف اِس کَست باشید، چاره ای جز باور این ادعا برایتان نمی ماند. میهمان آخرین شماره از این پادکست، یک برنامه نویس نابینای استرالیایی به نام «ژُوزِف اِستیوِن»  است. آنطور که ژوزف خود می گوید، ظاهراً در کودکی یکی دو درصدی بینایی داشته؛ اما این بینایی به اندازه ای نبوده که بتواند در مدرسه بینایی تحصیل کند؛ به مدرسه نابینایان می رود و در آنجا اتفاقات بزرگی برایش رقم می خورد. او دربارۀ بازی های دوران کودکی می گوید که به لگو علاقه مند بوده و همیشه چیز های جالبی را با این اسباب بازی می ساخته است. از جمله سرگرمی های دیگرش این بوده که دستگاه های الکترونیکی خراب را باز کند و دل و روده اش را بیرون بریزد و در نهایت هم در سرهم  کردن دوباره اش به مشکل بخورد. در آستانۀ نوجوانی به برنامه نویسی علاقه مند شده و این کار را از طریق ابزار هایی نظیر وی آی سی-۲۰ آغاز کرده است و بعد هم کار را با بِیسیک و بعد هم کد نویسی ماشین و دستگاه های کمودور ۶۴ ادامه داده است. او همۀ این کار ها را زمانی انجام داده که هنوز هیچ صفحه خوانی وجود نداشته است. وقتی مجری با اشاره به این موضوع، از او دربارۀ چگونگی برنامه نویسی کردنش بدون صفحه خوان پرسید، ژوزف توضیح داد که کد ها را به بریل بر روی کاغذ می نوشت و همه را یک جا وارد سیستم می کرد. تصورش هم خسته کننده است؛ چرا که بدون صفحه خوان، کار هایی نظیر عیب یابی و افزودن خطوط جدید کد به برنامه ای که در حال نوشتن است، واقعاً به کابوسی می ماند؛ اما ژوزف در نوجوانی این کار ها را کرده است.

ژوزف از آموزش های دوران مدرسه برای ما تعریف می کند؛ جایی که او با نجاری و چگونگی استفاده از ابزار هایی نظیر مته، اره های برقی و ابزار های اندازه گیری هندسی آشنا می شود. او همچنین از سبک زندگی فعلی اش می گوید؛ جایی که با همسر و فرزندانش در زمینی کشاورزی به مساحت ۲۰۵ هکتار، احاطه شده درپنج هزار هکتار جنگل، زندگی می کند. او از فعالیت هایی که خودش به عنوان یک کشاورز نابینا انجام می دهد، برایمان می گوید و اینکه چطور به کمک فرزندانش می تواند یک زمین کشاورزی به گستردگی ۲۰۵ هکتار را با همۀ کار های مختلفی که در آن صورت می گیرد، اداره کند.

زندگی ژوزف اما به کشاورزی و نجاری خلاصه نمی شود. او در دانشگاه ریاضی و برنامه نویسی خوانده و از سال ۱۹۹۹ هم با کمپانی معتبر فریدِم سایِنتیفیک به عنوان برنامه نویس همکاری داشته است. نوشتن اسکریپت برای اپلیکیشن کلیدی اینترنت اکسپلورر یکی از فعالیت های جریان ساز او در این کمپانی بوده است. او در سال ۲۰۰۵ این کار را انجام داد و تقریباً می توان گفت پایه گذار بسیاری از روش ها و اصطلاحاتی بود که در پیکره بندی متون، همچنان حتی در سایر صفحه خوان ها هم استفاده می شود. او که جاز را فرزند خود می داند، از نحوۀ آشنا شدنش با این کمپانی و کار هایی که تا به حال در این شرکت انجام داده و نوع نگاهی که کارمندان این شرکت به محصولاتشان دارند، برایمان می گوید. حکایت زندگی ژوزف استیون، مستلزم داشتن وقتی فراخ است و چه فرصتی مناسب تر از نسخۀ صوتی پیشخوان برای این کار! در فایل صوتی، از جزئیات فعالیت های حرفه ای ژوزف در مدرسه و زمین کشاورزی اش و چگونگی کارش در شرکت فریدم ساینتیفیک به تفصیل برایتان صحبت کرده ایم. همچنین قدری هم دربارۀ دیگر مهمان این شماره از اف اس کست گفت وگو کرده ایم که فرد نابینایی است که یک آژانس مسافرتی با هدف تضمین سفر ایمن و آسان برای افراد دارای معلولیت راه اندازی کرده است؛ از راه هایی خواهیم گفت که این کار آفرین در وبسایتش پیاده سازی کرده تا خیال گردشگران دارای معلولیت را از بابت استاندارد های مناسب سازی محیطی مقصد های سفرشان راحت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *