سردبیر ماهنامه نسل مانا: بسته های آموزشی نابینایان باید متناسب با شرایطشان باشد

هفته گذشته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از تجهیز کارگاه های مخصوص آموزش معلولان و نابینایان در سطح کشور خبر داد.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران در واکنش به رسانه ای شدن خبر اخیر اجرای «طرح  توانمندسازی معلولان سازمان فنی حرفه ای گفت: اجرای طرح توانمندسازی جامعه معلولان  و از جمله نابینایان بسیار ارزشمند است از این جهت از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی حرفه ای قدردانی می کنم.

منصور شادکام گفت: اگرچه جلسات انجمن نابینایان ایران با سازمان فنی و حرفه ای در خصوص طرح نیازهای آموزشی و حرفه ای  جامعه نابینایان سال ۱۳۹۹ بی نتیجه ماند اما در مقابل امروز دیدگاه رییس سازمان فنی حرفه ای بسیار مثبت است و از اینکه نتیجه جلسه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ انجمن با رییس سازمان فنی حرفه ای امروز شاهد ثمرنشینی آن هستیم که بسیار مایه دلگرمی است و جا دارد که از جناب آقای حسینی نیا تشکر ویژه داشته باشم.

وی یادآور شد: خوشبختانه در آن جلسه مشترک رییس سازمان فنی حرفه ای با توجه به اینکه  آشنایی کاملی نسبت  به توانمندی ها و نیازهای افراد نابینا  داشتند پذیرفتند که این سازمان در جهت آموزش و تجهیز مراکز ویژه نابینایان اقداماتی انجام دهند.

شادکام گفت: در قالب این طرح و در راستای آموزش و  توانمندسازی نابینایان خرید ۵ دستگاه برای هر مرکز در نظر گرفته شده است و با توجه به اینکه قرار است ۱۵ مرکز تجهیز شود در مجموع باید ۷۵ دستگاه خریداری شود اما شرکت قرار است ۴۰ دستگاه برای ۶ مرکز را تحویل دهد و  امیدواریم تا انتهای سال و بودجه سال آینده مابقی دستگاه ها خریداری شوند.

وی بر موثر بودن این دستگاه در تسهیل آموزش برای نابینایان تاکید کرد و افزود: این دستگاه برای نابینایان زمینه آموزش باکیفیت تر، آسان تر و با دسترس پذیری بالاتری را فراهم می کند.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران ادامه داد: قرار است که مربیان خانم و آقا از هر مرکز سازمان فنی حرفه ای و نمایندگانی از انجمن نابینایان ایران مراکز استان ها در مرکز تربیت معلم استان البرز حضور پیدا کنند و اصول خبرنویسی و خبرنگاری و…  را با بهره گیری از دستگاه تبلت هوشمند آموزش دهند.

وی بر شناسایی مشاغل مورد نیاز نابینایان تاکید کرد و گفت: باید ضمن شناسایی شغل های مورد نیاز برای افراد نابینا، فراخوانی در مراکز استان ها  منتشر شود تا افرادی که تمایل دارند حرفه ای را بیاموزند آموزش های متناسب آن شغل را دریافت کنند  تا بتوانند در آینده  جایی مشغول به کار شوند.

شادکام با ابراز خرسندی از نگاه مثبت وزیر کار و معاون ایشان در سازمان فنی حرفه ای گفت: نابینایان اگرچه به لحاظ تحصیلاتی در سطح خوب و قابل قبولی هستند اما متاسفانه بعضا ضعف مهارتی و حرفه ای دارند، دیدگاه مثبت وزارت کار و سازمان فنی حرفه ای فرصت خوبی برای حرکت در ارتقاء مهارتی نابینایان است؛   بنا داریم حرفه آموزی جدی نابینایان را پیگیری کنیم تا اگر مراکز ویژه آموزش نابینایان ایجاد شوند و مربیان خاص نیز تربیت گردند نابینایان در سراسر کشور بتوانند با توجه به علاقه مندی و نیاز شغلی خود آموزش های مرتبط را دریافت کنند تا ورود خود را به بازار کار حرفه ای تر دنبال کنند.

سردبیر ماهنامه نسل مانا: بسته های آموزشی نابینایان باید متناسب با شرایطشان باشد

سردبیر ماهنامه تخصصی «نسل مانا» گفت: اینکه سازمان فنی و حرفه ای اخیرا متوجه مسوولیت خودش در قبال آموزش  حرفه ای نابینایان و کم بینایان شده اتفاق بسیار مبارکی است اما در خصوص نحوه آماده سازی بسته های  آموزشی و  نحوه ارایه آنها باید دقت نظر لازم وجود داشته باشد.

امید هاشمی عنوان کرد: نهایت اطلاعی که از برنامه ریزی  این سازمان برای مشارکت  نابینایان در حوزه آموزش حرفه ای داریم در حد انتشار چند خبر  در خبرگزاری ها است و هیچ اطلاعی از نحوه آماده سازی بسته های آموزشی و  نحوه ارایه آنها  نداریم، اما بهرحال می توانیم به این موضوع فکر کنیم و در حقیقت  بررسی کنیم اساسا وضعیت  ایده آل چیست،  وقتی سازمان فنی و حرفه ای می خواهد  برای افراد آسیب دیده بینایی بسته هایی را ارایه کند ایده آل این است که چه نکته هایی لحاظ کرده باشد.

هاشمی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم این موضوع را دریابیم که حالت ایده آل برای طراحی این بسته ها چیست  ابتدای امر باید دسته بندی ارایه بر اساس گروه هدف مشخص باشد. قاعدتاً اگر از منظر فیزیولوژیک بخواهیم به قضیه نگاه کنیم باید آسیب دیده های بینایی را به دو دسته نابینا و کم بینا طبقه بندی  کنیم که کار کردن در زمینه آموزش  حرفه ای برای آنها نیازهای  خاصی را می طلبد.

وی بر ضرورت مناسب سازی محیط های  آموزشی برای نابینایان تاکید کرد و افزود: اگر مراکزی قرار است  که این افراد را مورد آموزش قرار دهند باید نکات  مربوط به مناسب سازی های محیطی را قطعا لحاظ کرده باشند و همچنین تجهیزات حرفه ای که هر دسته از مشاغل ممکن است لازم داشته باشند در بسته های آموزشی دیده شود.

سردبیر ماهنامه تخصصی «نسل مانا» افزود: در مورد کم بیناها هم موضوع مناسب سازی محیطی متناسب  با نوع کمک بینایی افراد بسیار مهم است و اگر قرار است  آموزش ها به صورت حضوری باشد قاعدتاً وجود یکسری از تجهیزات مانند انواع ذره بین هاو ویدئو مگنی فایرها برای کم بینا ها ضرورت به نظر می رسد.

این روزنامه نگار یادآور شد: اما اگر از دیدگاه دیگری بخواهیم افراد آسیب دیده بینایی را تقسیم بندی کنیم می توانیم این افراد  را به دو گروه تقسیم کرد؛ گروه اول افرادی که سواد آکادمیک ندارند و در واقع  به دنبال مشاغل حوزه های  low-tech باشند ودوم گروهی از نابینایان هستند که در یکی از شاخه های سواد – وابسته مهارت و بینشی دارند و قطعا به دنبال حرفه هایی هستند که مرتبط با حرفه های  High-tech  می شود و به نوعی احتیاج به سواد آکادمیک دارد.

هاشمی ادامه داد: اینکه سازمان فنی حرفه ای در خصوص حرف low-tech مثل کارگاه های فرش بافی، صنایع دستی و مجسمه سازی چه بسته بندی هایی مدنظر دارد اطلاع خاصی ندارم و به نظرم در کشور ما در این زمینه ها ضعف و کمبودهایی بسیار زیادی وجود دارد و عملا حرفی برای گفتن نداریم و البته تا کنون نیز بسته  آموزشی در این راستا وجود نداشته است و  امید می رود سازمان فنی حرفه ای به شکل کاملا منسجم و مبتنی بر  مباحث حرفه ای این موضوع را مدنظر داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آموزش چنین مشاغلی قطعا نیازمند ابزارهای خاصی است، افزود: ابزارهای خاص  به نوعی تسهیلگر امر آموزش یا اشتغال نابیینایان هستند مثلا  دیوایس هایی که امکان تشخیص رنگ  را به نابینایان می دهند، ممکن است برخی از این مشاغل نیاز داشته باشند که با استفاده از آنها  فرد بتواند رنگ را تشخیص دهد و یا  دیوایس های تشخیص نور می توانند در مواقع لزوم روشن یا خاموش بودن چراغی را به نابینایان گزارش دهند. ممکن است در مشاغلی چیزهایی مثل فازمتر گویا، سانتی متر و یا خط کش متر مناسب سازی شده اعم از الکترونیکی یا غیر الکترونیکی نیاز باشد و اینها  موضوعاتی است که به فراخور هر یک از حرف ممکن  است به آنها احتیاج داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ابزارهایی هم هست بسته  که بنا به حرفه ای که دارد آموزش داده می شود و باید امنیت شغلی افراد نابینا نیز  تضمین شود. مثلا چاقوهایی هست که به گونه ای طراحی شده که خطر برش نوک انگشت با چاقو در استفاده از آنها وجود ندارد. متاسفانه نمونه این ابزارها و تجهیزات  در ایران وجود ندارد و به همین جهت با توجه به این کمبودها، این سوال در ذهن ایجاد می شود که سازمان آموزش فنی حرفه ای بدون وجود چنین ابزارهایی به چه شکلی می خواهد  آموزش نابینایان را پیش ببرد.

هاشمی گفت: در حوزه حرفه های  High-tech با چند چالش مواجه هستیم. خوشبختانه امروزه این حرفه ها فرصت های شغلی بسیار پیشرو، جدید و دست یافتنی را برای نابینایان فراهم کرده است، مشاغل زیادی مرتبط با توانایی های افراد نابینا وجود دارند که بر بستر ابزارهای دیجیتال اعم از اینترنت، کامپیوتر و موبایل قابل انجام هستند و صرفا با قدری  آموزش  می شود آن مشاغل  را مناسب سازی و آماده کرد که نابینایان بتوانند متصدی آنها شوند و از آن طریق کسب درآمدی داشته باشند

وی با تصریح بر اینکه بسیاری از مشاغل در لیست مشاغل سازمان فنی حرفه ای نیستند، تصریح کرد: خیلی از این مشاغل از جمله مشاغل حوزه های تولید محتوا، بازاریابی محتوایی، بازاریابی دیجیتال، برنامه نویسی و ترجمه اساسا داخل لیست مشاغل فنی حرفه ای تعریف نشده اند و بعضا برخی از این دسته مشاغل حتی فاقد بسته آموزشی منسجم برای افراد بینا هستند چه رسد به افراد نابینا که همواره با محدودیت ها و نادیده گرفته شدن هایی مواجه هستند.   امیدواریم آن تیمی که  تدوین کننده بسته های آموزشی هستند این مشاغل را نیز در این بسته گنجانده باشند چرا که  مشاغل بسیار سهل الوصولی  برای  نابینایان محسوب می شوند و می توان روی آنها حساب باز کرد.

سردبیر ماهنامه نسل مانا تاکید کرد: حرفه های High-tech نیازمند یکسری امکانات و ابزارهایی هستند؛ از جمله  کامپیوترهای مناسب سازی شده، موبایل  های گویا شده(که در واقع تنظیمات مربوط به گویا سازی شان به درستی انجام شده باشد) و همچنین ابزارهایی مانند  نمایشگرهای بریل در بعضی مشاغل ممکن است نیاز باشد و تمام این موارد متناسب با نوع افراد دارای آسیب بینایی  مستلزم پرداخت هزینه های هنگفت  است.

وی تصریح کرد: حقیقتا در حال حاضر نمی دانم  سازمان  فنی حرفه ای در خصوص فراهم سازی این تجهیزات و ابزارها تمهیداتی در نظر گرفته است یا خیر، به هر صورت با فراهم شدن چنین امکاناتی می شود امیدوار بود که افراد آسیب  دیده بینایی بتوانند از خدمات سازمان  فنی و حرفه ای  استفاده کنند،  آموزش حرفه ای ببینند و مدرک دریافت کنند و چه بسا که بشود با تکیه بر آن مدرک از مزایای احتمالی در جهت پیدا کردن شغلی بهره مند شوند.

هاشمی افزود:  البته که این مهم تحقق پیدا نمی کند مگر اینکه  پکیج آموزشی متناسب با افراد نابینا طراحی شده باشد، در حال حاضر بعضا بسته هایی که وجود دارد  باید بخش هایی از آنها برای نابینایان  تغییراتی مناسب سازی شود و امیدواریم سازمان فنی حرفه ای در بسته های تدوینی  این مهم را مدنظر داشته باشد و مهم تر اینکه در مشورت با متخصصان حوزه نابینایان در جهت تامین ابزارهای موردنیاز آموزش های شغلی نیز قدم بردارد اگر اینطور نباشد صرفا یک مرکز وکارگاه آموزشی دایر می شود مانند  خیلی از مراکزی که الان وجود دارند و چون ابزار به اندازه کافی برای آن ها تهیه نشده است آموزش ها بعضا کیفیت لازم را ندارد و در نهایت افراد آسیب دیده بینایی نمی توانند از چنین مراکزی استفاده  لازم را ببرند امیدوارم که در سایه آموزش های متناسب و با کیفیت زمینه اشتغال نابینایان تسهیل شود و بستر حضور این افراد در فضای بازار کار هموارتر شود.

هفته گذشته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از تجهیز کارگاه های مخصوص آموزش معلولان و نابینایان در سطح کشور خبر داد.

منبع: آتیه آنلاین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *