Vision Buddy تماشای تلویزیون را برای کمبینایان تسهیل می کند

ویژن بادی، یک پوشیدنی نسبتاً جدید است که امکان خلاقانه ای را برای تماشای تلویزیون پیشروی افراد کم بینا گذاشته است. این دستگاه صفحۀ تلویزیون را درست در مقابل چشمان شما قرار می دهد.

هدست ویژن بادی مانند عینک واقعیت مجازی استفاده می شود. این هدست به یک دوربین داخلی برای نگاه کردن به محیط با بزرگ نمایی بیشتر و یک نمایشگر با قابلیت نمایش تلویزیون و بزرگ نمایی تصویر مجهز شده است. این هدست به راحتی بلافاصله پس از جعبه گشایی قابل استفاده است، برای کارکردن به وای فای یا اتصال اینترنت نیاز ندارد و بی سیم است؛ بنابراین کاربر هنگام تماشای تلویزیون گرفتار سیم های درهم پیچیده نخواهد بود.

سهولت کار، یکی از مهم ترین ویژگی های ویژن بادی است. دکمۀ خاموش و روشن که در سمت راست، پایین قرار دارد، ویژن بادی را ظرف مدت ۱۵ ثانیه روشن می کند و حالت درشت نما را نمایش می دهد که یک نمای زنده از دوربین است. این یکی از سه حالت اصلی موجود، یعنی درشت نما، خواندن و تلویزیون است. سوئیچ بین این سه گزینه با فشاردادن دکمۀ ویژگی ها انجام می شود که بزرگ ترین دکمه از سه دکمۀ سمت راست هدست است. بالای دکمۀ ویژگی ها، دکمۀ افزایش بزرگ نمایی و در زیر آن، دکمۀ کاهش بزرگ نمایی وجود دارد.

در سمت چپ، پایین هدست، دکمه های افزایش و کاهش حجم صدا وجود دارد. در سمت راست آن ها یک جک استاندارد صدا برای ایرباد یا هدفون وجود دارد. در کنار دکمۀ خاموش و روشن در سمت راست، پایین هدست، یک پورت شارژ مغناطیسی قرار دارد. باتری داخلی به مدت حدود ۲٫۵ ساعت کار می کند و یک باتری خارجی نیز به همراه دستگاه ارائه شده که تا ۶ ساعت دوام دارد.

دوربین ویژن بادی دو حالت دارد، درشت نما و خواندن. در هر دو، می توانید تا ۱۰ برابر برای بزرگ نمایی زوم کنید. در حالت خواندن، رنگ ها معکوس می شود؛ بنابراین، برای مثال، وقتی به متن سیاه روی کاغذ سفید نگاه می کنید، تصویر به متن سفید در پس زمینۀ سیاه تغییر می کند.

نویسندۀ مقاله انگلیسی، دربارۀ تجربه اش از کار با این دستگاه این طور توضیح می دهد که: در هر دو حالت درشت نما و خواندن، بهترین کیفیت تصویر در نور روز یا زمان هایی که نور زیادی در محیط وجود داشت، به دست آمد. وقتی نور کافی بود، فوکوس خودکار سرعت مطلوبی داشت و تصویر در بزرگ نمایی کمتر، واضح بود. با افزایش بزرگ نمایی، تصویر کمی تغییر شکل داد. در نور کمتر، کارکرد فوکوس خودکار بیشتر طول می کشید و کیفیت تصویر حتی در بزرگ نمایی های پایین تر کمی تغییر می کرد.

هنگام مشاهده در حالت درشت نما، با فشاردادن و نگه داشتن دکمۀ عملکرد، تشخیص کاراکتر نوری (او سی آر) داخلی در دسترس است. در موقع انجام این کار، کادری روی صفحه ظاهر می شود و ویژن بادی از شما می خواهد متنی را که می خواهید بخوانید در کادر قرار دهید و دکمۀ عملکرد را برای پردازش متن رها کنید. پردازش به کمک نرم افزار تعبیه شده روی ویژن بادی انجام می شود؛ بنابراین نیازی به اتصال به اینترنت نیست. متن در عرض چند ثانیه پردازش می شود و به صورت نوشته ای سفیدرنگ در یک مستطیل تیره ظاهر می شود و ویژن بادی هم آن را روخوانی می کند. نمی توان اندازۀ متن را با استفاده از قابلیت بزرگ نمایی تغییر داد. برای عملکرد بهتر او سی آر، لازم است نور به میزان کافی وجود داشته باشد؛ اما در کل می توان گفت ویژن بادی علی رغم اینکه ممکن است برای خواندن متنی کوتاه مانند نامه کار را راه بیندازد؛ اما در کل در زمینۀ دقت او سی آر متون، زیاد حرفی برای گفتن ندارد.

همراه ویژن بادی یک فرستنده ارائه شده است که به تلویزیون متصل می شود و سیگنال تلویزیون را به صورت بی سیم به هدست ارسال می کند. در طول بررسی، این فرستنده هم به اَپِل تی وی و هم به رُکو متصل شد. هر دو به خوبی کار می کردند و اتصال دستگاه به تلویزیون هم به راحتی صورت گرفت. خدمات ویژن بادی به این دو سرویس محدود نمی شود و تقریباً با هر سرویس کابلی یا تلویزیون اینترنتی کار می کند.

برای آماده کردن این دستگاه، یک کابل اِچ دی اِم آی که نمایشگر تلویزیون را به دستگاه پخش متصل می کند، ابتدا به فرستندۀ ویژن بادی می رود؛ سپس یک سیم اچ دی ام آی که به همراه هدست ارائه شده از فرستنده به دستگاه پخش می رود. هنگامی که فرستنده به برق وصل می شود، سیگنال تلویزیون از طریق دو آنتن کوچکی که به فرستنده وصل شده، پخش می شود و چنانچه حالت تلویزیون فعال شود، هدست سیگنال را دریافت می کند.

تماشای تلویزیون در ویژن بادی با یک تصویر واضح غوطه ور انجام می شود. اندازۀ تصویر را می توان با استفاده از دکمۀ افزایش بزرگ نمایی تنظیم کرد. این هدست همچنین دو بلندگو در قسمت پایین دارد که به کاربر اجازه می دهد صدا را بسته به نیاز خود تنظیم کند.

در طول بررسی، سیگنال تلویزیون هم در اپل تی وی و هم رکو، روی هدست تأخیر داشت؛ بنابراین صدایی که از نمایشگر تلویزیون می آمد با هدست همگام نبود. برای رفع این مشکل، اگر به تنهایی تلویزیون تماشا می کنید، صدای تلویزیون را کم کنید و از طریق هدست که با نمایشگر همگام می شود، از صدا استفاده کنید. اگر با دیگرانی که از ویژن بادی استفاده نمی کنند، تلویزیون تماشا می کنید، از ایرباد استفاده کنید یا صدای خروجی هدست را کم کنید و به صدای تلویزیون گوش دهید. صدای تلویزیون کمی جلوتر از تصویر ظاهرشده روی هدست خواهد بود. این تأخیر مختصر همچنین باعث کاهش سرعت در هنگام استفاده از کنترل از راه دور برای پیمایش منوها در اپل تی وی یا رکو شد؛ زیرا این تأخیر احتمال انتخاب اشتباه را افزایش می داد.

هنگام تماشای تلویزیون از طریق هدست، نمایشگر در مرکز، جلوی چشم بیننده قرار می گیرد. چندین بار هنگام بلندکردن هدست یا تنظیم آن، زاویه یا موقعیت نمایشگر تغییر کرد. با فشاردادن و نگه داشتن دکمۀ کاهش بزرگ نمایی یا کلید به حالت دیگری با استفاده از دکمه عملکرد و سپس بازگشت به حالت تلویزیون، می توانید صفحه را دوباره در مرکز قرار دهید. کسانی که عادت به استفاده از درشت نمای صفحه نمایش رایانه دارند که با استفاده از آن می توان برای خواندن متون کوچک تر یا دیدن جزئیات به قسمت های مختلف صفحه رفت، خوب است در نظر داشته باشند که درشت نمای ویژن بادی به این روش کار نمی کند. شما کل صفحه را بزرگ نمایی می کنید و باید برای تمرکز بر لبه های نمایشگر، به جای حرکت دادن سر، چشمان خود را به اطراف حرکت دهید.

کاربرد فرستندۀ ویژن بادی فقط به تلویزیون محدود نمی شود. احتمالاً هر دستگاهی که مجهز به پورت اچ دی ام آی باشد، (مثلاً رایانه یا تبلت) می تواند از طریق هدست نمایش داده شود.

دانلود نسخه ی صوتی نوشته.

منبع: ماهنامه ی نسل مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 15 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *