مروری بر قابلیت های جدید تلگرام

چند روزی می شود که با به روز شدن اپلیکیشن تلگرام و تغییراتی که در سیاست های این اپلیکیشن به وجود آمده، نابینایان متأسفانه از قابلیت هایی که بلایندگرام در اختیارشان می گذاشت محروم شده اند. طراحان بلایندگرام طی پستی در کانالشان به این نکته اشاره کرده اند که با توجه به عدم رعایت قوانین حقوق مؤلف (کپی رایت) از سوی برخی کاربران نابینای ایرانی و استفاده از نسخه های قفل شکسته، فعلاً امکان به روز کردن اپلیکیشن وجود ندارد و آنها به دنبال راهی هستند تا نسخه ای امن تر بسازند تا از مزایای اقتصادی فروش اپلیکیشنشان منتفع شوند. چیزی که قطعاً حق هر برنامه نویسی است و از سوی دیگر بهای این اپلیکیشن هم آنقدر ناچیز است که استفاده از نسخه های غیر قانونی، هر وجدان سالمی را شگفتزده می کند. حالا کاربران نابینا باید صبر کنند تا راه امن پیدا شود و در این فاصله هم به جای بلایندگرامِ محبوب و کار راه انداز، باید از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنند. به همین بهانه نگاهی می کنیم به برخی قابلیت هایی که در به روز ترین نسخه تلگرام در اختیار کاربران قرار گرفته است.

تولید محتوای محافظت شده، یکی از بهترین قابلیت هایی است که به تازگی به تلگرام اضافه شده است. با فعال کردن این قابلیت برای یک پست، کاربران دیگر نخواهند توانست آن را برای دیگران فوروارد کنند. آنها حتی نمی توانند اسکرینشات بگیرند یا پیام را برای خودشان ذخیره کنند. این قابلیت به درد آنهایی خواهد خورد که کاربران کانال ها یا گروه هایشان باید حق عضویت بپردازند.

حذف پیام ها بر اساس تاریخ هم از دیگر امکانات جذاب این نسخه است. کاربران تلگرام می توانند تاریخچه چت را براساس تاریخ مورد نظر و به راحتی حذف کنند. برای انجام این کار به قسمت تقویم مراجعه کرده و با انتخاب تاریخ یا تاریخ های مورد نظر، تاریخچه چت آن روز یا محدوده تاریخی خاص را حذف کنید.

در بروزرسانی جدید همچنین کاربران می توانند همزمان از تلگرام در همه دستگاه های خود استفاده کنند و منوی دستگاه ها به آنها کمک می کند تا مدیریت راحت تری بر دستگاه های متصل داشته باشند. یک دکمه جدید برای اتصال سریع به نسخه دسک تاپ و تنظیم خروج خودکار دستگاه ها  در نظر گرفته شده است.

با ضربه زدن روی نام هر دستگاه کاربران می توانند تماس ها و گپ های خصوصی را نیز در نسخه همگام سازی شده مخفی کنند.

افزون بر همه این ها، با کمک قابلیتی موسوم به «ارسال پیام ناشناس در گروه ها»،  کاربران می توانند در گروه های عمومی نظرات خود را با نام عکس یکی از کانال های خود به جای حساب کاربری شخصی با دیگران به اشتراک بگذارند. برای انجام این کار روی عکس نمایه در کنار نوار پیام ضربه بزنید و یکی از کانال های خود را انتخاب کنید. پیام هایی که بعد از آن ارسال می کنید با نام و عکس کانال به جای حساب شخصی ظاهر می شود. هنگام ارسال پست، نام کانال نیز در بالای پیام دیده می شود.

امکانات تازه تلگرام به همین ها خلاصه نمی شود. می توانید با مراجعه به فروشگاه گوگل این اپلیکیشن را بارگیری کنید و هرچند با کمی مشکل و درد سر که برای کاربران صفحه خوان ها به وجود خواهد آمد اما به هر حال از این قابلیت ها بهره ببرید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *