Mitsuhiro Iwamoto قایقران نابینایی که از اقیانوس آرام عبور کرد

دو ماه پارو زده تا توانسته مسیر سَن دیِگو آمریکا تا ایواکی ژاپن را از طریق اقیانوس آرام طی کند. «Mitsuhiro Iwamoto»، قایقران نابینا، حالا خود را خوشحال ترین مرد روی کره زمین می داند. شش سال از آخرین باری که برای ثبت چنین رکوردی اقدام کرده بود می گذرد. بار پیش پنج شش ساعت بعد از شروع این سفرِ پر از هیجان و فراز و نشیب و خطر، قایقش با یک نهنگ برخورد کرده و غرق شده بود. حالا اما توانسته بود به کمک یک همراه بینا که فقط وظیفه اعلام مسیر و جهت باد را به عهده داشت، بعد از دو ماه بی وقفه پارو زدن، به آن سوی اقیانوس آرام و کشور زادگاهش یعنی ژاپن برسد.

«رؤیا باف»، نامی است که این قایقران نابینا برای قایقش برگزیده است. قایقی ۱۲ متری که او آن را درست روز ۲۴ فوریه در سندیگو به آب انداخت و دقیقاً بعد از ۵۵ روز، در ۲۰ آوریل توانست به ایواکی برسد. «داگلاس اسمیت»، ۵۷ ساله و اهل آمریکا که همزمان از شهروندی ژاپن هم برخوردار است به عنوان دستیار، او را در این سفر همراهی میکرد. ایواموتوی ۵۴ ساله اولین نابینایی است که توانسته طول اقیانوس آرام را فقط به کمک اطلاعات شفاهی که از دستیار بینایش دریافت می کرده طی کند. ایواموتو در تلاش پیشینش قرار بود دقیقاً عکس این مسیر را از فوکوشیما در ژاپن به سمت سندیگو در غرب آمریکا طی کند اما امواج سهمگین قایقش را به نهنگی کوبیدند و او و همراهش توانستند به کمک نیروی دریایی ژاپن از کام مرگ نجات پیدا کنند.

ایواموتو در ۱۶ سالگی نابینا شده و سالها پیش با یک آمریکایی ازدواج کرده و با همسرش مسیر های زیادی را پارو زده است. او بار ها در مسابقات قایقرانی ویژه نابینایان شرکت کرده و به مقام قهرمانی دست یافته است. بنا به گزارش آژانس خبری «کیودو» ژاپن، میتسوهیرو تصمیم گرفت به این ماجراجویی خطرناک وارد شود تا با این روش پول به دست بیاورد و آن را در امور خیریه به کار ببرد و برای از بین بردن بیماری هایی که منجر به از دست رفتن بینایی میشود، استفاده کند. ایواموتو و همراهش در این سفر طولانی ۱۴ هزار کیلومتر را در ۵۵ روز پارو زدند و به محض ورودشان به فوکوشیما، جشنی برای استقبالشان برپا شد. این قایقران نابینا در این جشن ضمن ابراز خوشحالی از حضورش در خانه اظهار کرد دست به این ریسک بزرگ زده تا بتواند به این وسیله کمکهای نقدی مردم دنیا را با هدف جلوگیری از شیوع بیماریهایی که منجر به زوال بینایی می شوند، جمعآوری کند. این، هدفی بوده که این ورزشکار نابینا از زمانی که پا به دنیای نابینایان گذاشته دنبال می کرده است و حالا از این که توانسته با حضورش در صدر اخبار به پروسه جمعآوری کمکهای نیکوکاران سرعت ببخشد، ابراز خرسندی می کند.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *