آموزش ساخت امضای الکترونیکی در پلتفرم های مختلف

امضاهای الکترونیکی به دلیل سادگی در استفاده در میان مردم بسیار پرطرفدار هستند. روش های زیادی برای درج و ساخت امضای الکترونیکی وجود دارد که با کمک هریک از آن ها می‎توانید اسناد خود را روی ویندوز، مک، دستگاه های اندرویدی و iOS امضا کنید.

امضای الکترونیکی رایج ترین نوع امضای آنلاین است که به عنوان نمادها یا سایر داده ها به صورت دیجیتالی تعریف می شود؛ این امضا به نشانه تأیید قصد فرستنده برای امضا ی سند به استاد الکترونیکی متصل می  شود. امضای دیجیتال کمی پیچیده تر از امضای الکترونیکی است و به عنوان یک طرح ریاضی برای نشان دادن صحت و راستی آزمایی پیام  ها یا اسناد دیجیتالی و یک امضای الکترونیکی تعریف می شود. در اصل یک امضای دیجیتالی نوعی امضای الکترونیکی با ایمنی بالاتر است. وقتی سندی را با امضای دیجیتالی امضا می کنید، امضا اثر انگشتی از سند را به هویت شما پیوند می دهد سپس این اطلاعات به طور دائم در سند جاسازی می شوند و امکان دست کاری در آن وجود ندارد.

از طرف دیگر امضاهای الکترونیکی به دلیل سادگی در استفاده در میان مردم بسیار پرطرفدار هستند. برای ثبت امضای روی یک سند به شکل امضای الکترونیکی می توانید از ماوس یا انگشت خود (روی یک صفحه لمسی) کمک بگیرید و همان امضای معمولی خود را روی سند بکشید. امضاهای الکترونیکی به اندازه امضای دیجیتال قابل اطمینان نیستند؛ زیرا فاقد رمزنگاری امن هستند، این فناوری همان چیزی است که امضا را به هویت امضا کننده و زمان امضای سند مرتبط می کند. امضاهای الکترونیکی تصویری هستند که روی سند قرار می گیرند و اگر کسی پس از امضای سند آن را دست کاری کند، این موضوع تقریبا قابل اثبات و نمایش نخواهد بود.

امضاهای الکترونیکی با امنیت کمتر اما تنظیم بسیار آسان تر به شما امکان می دهند اسناد را امضا و امضا کننده را تأیید اعتبار کنید. اگر در انتخاب بین امضای دیجیتال و امضا ی الکترونیکی مردد هستید باید ببینید که شرکت شما یا سند مدنظرتان به کدام یک نیاز دارد؟

به دلیل افزایش سطح امنیت، دولت و صنایع خدمات درمانی از کاربران اصلی امضای دیجیتال هستند. برای استفاده از امضای دیجیتال نیاز به تأیید هویت دارید؛ زیرا معمولا از این نوع امضا در اسناد حساس و قانونی استفاده می شود.

اکنون که با تفاوت امضای دیجیتال و امضا ی الکترونیکی آشنا شدید، زمان آن رسیده است که تصمیم بگیرید به کدام یک نیاز دارید. برای اسناد معمولی و کارهای روزمره، استفاده از امضای الکترونیکی کفایت می کند و اغلب افراد به این نوع امضا نیاز پیدا می کنند. در ادامه این مطلب شما را با انواع روش های ساخت امضای الکترونیکی در ویندوز، مک، دستگاه های اندرویدی و iOS آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

امضای الکترونیکی در ویندوز با Adobe Acrobat Reader

کاربران ویندوز می توانند برای ایجاد امضای الکترونیکی از Adobe Acrobat Reader DC استفاده کنند. ادوبی آکروبات به شما این امکان را می دهد که اسناد آنلاین خود را مدیریت کنید و اسناد امضاشده آنلاین بسازید. به کمک مولد امضای موجود در Adobe Sign نیز می توانید اسناد را امضا و سپس ارسال کنید. ایجاد امضا می تواند با کشیدن، تایپ کردن و آپلود تصویر آن صورت بگیرد. پس از ایجاد امضا با کلیک روی گزینه Sign می توانید آن را داخل سند جای گذاری کنید. برای امضا کردن اسناد در ادوبی آکروبات ریدر، پس از دانلود و نصب آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در پنجره اصلی ادوبی آکروبات، با کلیک روی گزینه Fill & Sign و انتخاب Select a File می توانید سند مدنظر خود را باز کنید. همچنین می توانید اول سند را باز و سپس گزینه Fill & Sign را انتخاب کنید.
 • یک پنجره جدید باز می شود و از شما می پرسد که می خواهید چه کار کنید؟ روی دکمه Fill and sign کلیک کنید.
 • پس از اینکه سند شما باز شد از نوار بالای آن روی Sign کلیک و سپس Add Signature را انتخاب کنید. اگر قبلا امضایی را اضافه کرده اید، درصورت تمایل می توانید از گزینه Add Initials برای ذخیره امضای دوم استفاده کنید.
 • یک پنجره پاپ آپ باز می شود که به شما سه گزینه برای ثبت امضا ارائه می دهد:

o             گزینه type: به کمک آن می توانید نام خود را تایپ کرده و سپس از میان فونت های شبه دست نویس موجود در ادوبی آکروبات، یکی را انتخاب کنید.

o             گزینه draw: به کمک این گزینه می توانید امضای خود را روی تاچ پد یا مستقیما روی صفحه لمسی بکشید.

o             گزینه image: می توانید یک تصویر از امضای دستی خود را آپلود کنید.

اگر می خواهید از این امضا برای سندهای بعدی استفاده کنید باید گزینه Save signature را تیک بزنید و سپس روی دکمه Apply کلیک کنید.

 • حالا می توانید امضا را در هر قسمت از سند که نیاز بود، جای گذاری کنید. درصورت نیاز می توانید اندازه و محل امضا را تغییر بدهید.
 • از این پس هر زمان که نیاز بود، می توانید سند خود را با ادوبی آکروبات باز و با کلیک روی گزینه Sign آن را امضا کنید.

آکروبات ریدر، محدودیتی در امضای اسناد ایجاد نمی کند؛ اما اگر می خواهید یک فایل PDF ایجاد کنید یا آن را به فرمت دیگری تغییر بدهید باید از نسخه Pro آن کمک بگیرید.

امضای الکترونیکی در ویندوز با مایکروسافت Word

مایکروسافت ورد، نرم افزار شناخته شده پردازش کلمات است که در سراسر جهان توسط مشاغل و افراد برای ایجاد و ویرایش اسناد استفاده می شود. از آنجا که افراد و مشاغل معمولا بیشتر کارهای خود را با برنامه ورد انجام می دهند، بهتر است برای افزایش سرعت پردازش اسناد، از همین برنامه برای امضای الکترونیکی استفاده کرد.

مراحل زیر را برای اضافه کردن امضای الکترونیکی به یک سند مایکروسافت ورد، دنبال کنید. دقت داشته باشید که این مراحل به طور حتم در نسخه های مایکروسافت ورد ۲۰۰۷، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳، ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و Office 365 قابل اجراست؛ اما ممکن است در نسخه های دیگر وجود نداشته باشد.

 • وقتی سندی که به امضا نیاز دارد را باز می کنید، یک نوار هشدار زرد به شما اخطار می دهد که این سند باید امضا شود. روی محل امضا راست کلیک کنید.
 • از منو گزینه Sign را انتخاب کنید. برای افزودن نسخه چاپی امضای خود، نامتان را در کادر کنار X تایپ کنید. برای انتخاب تصویری از امضای نوشته شده خود، روی Select Image کلیک کنید. محل فایل تصویری امضا را پیدا و با کلیک روی Select آن را انتخاب کنید.
 • درصورت استفاده از کامپیوتر و تبلت می توانید با کمک ویژگی inking برای افزودن امضای دست نویس، نام خود را در کادری که کنار X قرار دارد، امضا کنید. روی Sign کلیک کنید تا دکمه Signatures در پایین سندتان اضافه شود.

امضای الکترونیکی در مک با Preview

خوشبختانه به کمک ابزار موجود در macOS یعنی Preview می توانید اسناد را به سرعت و بادقت امضا کنید. برای درج امضا در Preview می توانید به کمک یک انگشت، امضای خود را روی ترک پد بکشید. در مک بوک های جدیدتر که از فناوری فورس تاچ استفاده می کنند، به دلیل حساسیت به فشار، می توان امضای دقیق تر و بهتری ارائه داد. اگر از یک iMac فاقد ترک پد استفاده می کنید یا روش های قدیمی بیشتر مورد استقبال شما هستند، می توانید روی یک تکه کاغذ، امضا و سپس آن را به کمک وب کم، اسکن کنید. برای امضای سند در preview، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • سند PDF مدنظرتان را با Preview باز کنید. معمولا Preview اپ پیش فرض برای باز کردن اینگونه اسناد است.
 • روی دکمه Show Markup Toolbar کلیک و سپس از نوار ابزاری که ظاهر می شود، Sign را انتخاب کنید.
 • از شما خواسته می شود با کشیدن انگشت خود روی ترک پد یا با امضای یک کاغذ و اسکن آن با وب کم، یک امضا ایجاد کنید. با یک بار درج امضا، Preview آن را برای همیشه به خاطر می سپارد.
 • پس از ثبت امضا، می توانید ازطریق منو Sign به آن دسترسی داشته باشید. امضا به شکل یک فایل تصویری در سند ظاهر می شود که می توان اندازه و موقعیت آن را بنابر نوع سند، تغییر داد.

سایر گزینه های موجود در نوار ابزار به شما امکان می دهد متن را تایپ کنید ، اشکال را روی سند بکشید و درصورت لزوم فرم ها را پر کنید.

 • پس از اتمام کار، روی File و سپس Save کلیک کنید تا امضا در سند شما ذخیره شود. همچنین می توانید پس از انتخاب File روی Duplicate کلیک کنید تا فایل اصلی دست نخورده باقی بماند و یک کپی امضاشده از سند در سیستم، ذخیره شود.

درصورت تمایل می توانید از Adobe Reader DC برای امضا کردن اسناد در مک، کمک بگیرید. مراحل درج امضا با این برنامه در مک، شبیه به ویندوز است؛ بنابراین می توانید مراحلی را که در بالا به شما توضیح دادیم را دنبال کنید.

امضای الکترونیکی در آیفون و آیپد

درج امضا در اپ Mail

در آیفون یا آیپد، می توانید اسناد را با استفاده از ویژگی نشانه گذاری در برنامه Mail امضا کنید. اگر از مک و برنامه Preview برای امضای اسناد استفاده می کنید، امضای شما از مک با آیفون یا آیپدتان همگام سازی می شود پس دیگر نیازی نیست که دوباره امضای خود را ایجاد کنید. استفاده از این ویژگی راحت است؛ اما فقط درصورتی کاربرد دارد که بخواهید اسناد را در برنامه Mail امضا کنید. برای مثال، ممکن است یک سند PDF ازطریق ایمیل برایتان فرستاده شود و لازم باشد که شما بلافاصله آن را امضا و ارسال کنید. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا PDF پیوست شده به ایمیل را لمس کنید و پس از مشاهده آن روی آیکون Markup and Reply در گوشه پایینی سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • با ضربه زدن روی دکمه امضا در گوشه پایینی سمت راست صفحه می توانید به فایل، امضا اضافه کنید. درصورت تمایل می توانید متن را تایپ کرده و روی سند نقاشی کنید.
 • وقتی روی Done ضربه می زنید، اپ Mail به طور خودکار یک ایمیل با پیوست سند امضا شده ایجاد خواهد کرد. شما می توانید متن مدنظر را در ایمیل وارد کرده و سپس آن را ارسال کنید.

اگرچه این کار بسیار ساده است اما فقط در برنامه Mail قابل اجرا و بسیار محدود است. اگر می خواهید این کار را ازطریق برنامه دیگری انجام بدهید باید از یک برنامه امضای شخص سوم استفاده کنید.

درج امضا با اپ Adobe Fill & Sign

اپ Adobe Fill & Sign، برنامه مناسبی است که به کاربران اجازه می دهد، تعداد نامحدودی از اسناد را به صورت رایگان امضا کنند. این اپ قادر است که تصاویر اسناد کاغذی را با دوربین ثبت کند، بنابراین کاربران می توانند نسخه های دیجیتالی فرم های کاغذی را ایجاد کنید. شما می توانید به کمک انگشتتان یا قلم، امضای خود را روی صفحه لمسی بکشید. برای استفاده از اپ Fill & Sign مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا سند مدنظر خود را پیدا کرده و با انتخاب گزینه Share آن را در اپ Fill & Sign باز و سپس با کلیک روی دکمه signature آن را امضا کنید. پس از اتمام کار، برای ارسال سند به یک برنامه دیگر، گزینه Share را لمس کنید.

اگر به دنبال گزینه های بیشتری هستید و اپ Fill & Sign برایتان کافی نیست، می توانید از اپ SignNow استفاده کنید. به کمک اپ SignNow می توانید ماهیانه پنج سند را به صورت رایگان امضا کنید.

امضای اسناد در اندروید

کاربران اندروید می توانند از اپ های شخص سوم برای درج امضا در اسناد استفاده کنند. اپ Adobe Fill & Sign رابط کاربری ساده ای دارد که استفاده از آن را برای کاربران آسان کرده است. هرچند این برنامه، ویژگی های فراوانی ندارد؛ اما ویژگی های ارائه شده در آن تقریبا کافی هستند:

o             امکان عکس گرفتن از امضا

o             ضمیمه کردن عکس ها به PDF و ذخیره اسناد امضا شده

o             مشاهده فایل های PDF امضا شده، ایمیل کردن و به اشتراک گذاشتن اسناد امضا شده

o             استفاده از AcroFields برای امضای PDFها

استفاده از اپ های ایجاد و درج امضای الکترونیکی در دستگاه های اندرویدی ساده است و شما به راحتی می توانید این کار را انجام بدهید. شما همچنین می توانید با توجه به نیازهای خود از یکی از اپ های زیر استفاده کنید:

اپ DocuSign: مناسب برای کسب وکارهایی که روزانه باید اسناد زیادی را امضا کنند.

اپ Hellosign: مناسب برای یکپارچه سازی با ذخیره سازی ابری

اپ SignNow: برای تیم های کوچک

اپ Signature Maker: برای درج امضای ساده در اندروید

منبع: زومیت.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *