دامنه ی سایت چیست و چگونه آن را ثبت کنیم

فرض کنید قصد راه اندازی وب سایت و کسب و کار اینترنتی دارید. برای راه اندازی سایت، به مؤلفه های زیادی نیاز دارید؛ اما اولین مورد ثبت دامنه است. قبل از انجام هرکاری شما باید با ثبت دامین برای وب سایت خود یک آدرس ایجاد کنید. اما “ثبت دومین” یا همان “ثبت دامنه” چگونه است؟ در این مطلب توضیح می دهیم که دامنه (Domain) چیست و انواع دامنه کدام است. سپس برای نمونه شرکت هاستینگ (گنجه هاست) برای ثبت دامنه را به شما معرفی می کنیم.

دامنه چیست؟

اگر یک بار عبارت “دامنه چیست” را جستجو کنید، احتمالاً در تمام مقالات با این جمله روبرو خواهید شد:

اگر سایت شما خانه شما باشد نام دامنه (Domain Name) آدرس آن است.

این جمله در عین کلیشه ای بودن کاملا درست است. اما بگذارید یک مثال بهتر بزنیم.

تصور کنید که می خواهید دوست تان را برای بازدید محصولاتی که ارائه می دهید به مغازه خود دعوت کنید. قاعدتاً برای این کار باید آدرس مغازه را به او بگویید. دامنه نیز همین گونه است. مثلا برای این که بتوانید به دفتر (سایت) گنجه هاست به آدرس Ganje.host رجوع کنید. این آدرس دامنه سایت گنجه هاست است و به راحتی با وارد کردن آن در مرورگر خود می توانید وارد سایت گنجه هاست شوید. حال که متوجه شدید دامنه چیست، بهتر است با اجزای آن نیز آشنا شویم.

اجزای دامنه

به صورت کلی و با کنار گذاشتن قسمت اول همه دامنه ها که WWW است؛ هر دامنه دارای دو بخش است. یکی نام دامنه و دومی پسوند دامنه! در ادامه هر یک را به صورت جدا توضیح می دهیم.

نام دامنه (Domain Name) چیست؟

نام دامنه همان نام سایت شما است. مثلا در سایت گنجه هاست، Ganje نام دامنه محسوب می شود. نام دامین (Domain Name) هر سایت مختص به خودش است و هیچ دو سایتی نمی توانند از یک نام دامنه استفاده کنند. باید سعی کنید نام دومین سایت شما جذابیت کافی برای جذب کاربر را به خود داشته باشد.

پسوند دامنه (Domain Extension) چیست؟

مرحله سوم از ثبت و خرید دامنه، پسوند دامنه (Domain Extension) است. پسوند دامنه بعد از نام آن می آید و می تواند نشان دهنده ی موضوع یا حتی کشور سایت شما باشد. مثلا پسوند IR دامنه ی ملی ایران محسوب می شود. یا در سایت گنجه هاست، “Host” نشان دهنده ماهیت فعالیت سایت است که همان میزبانی وب می باشد. پسوند دامین انواع زیادی دارد. در حال حاضر پسوند .ir در ایران و .Com در جهان محبوب ترین پسوندهای دامنه محسوب می شوند. گنجه هاست هر دو این پسوندها را با بهترین قیمت بازار عرضه می کند. برای ثبت دامنه .com و ثبت دامنه .ir به سایت گنجه هاست (Ganje.Host) مراجعه کنید.

انواع پسوند دامنه برای ثبت و خرید

همان طور که گفتیم دامنه دارای پسوندهای زیادی است. مهترین آن ها عبارتند از:

  • .ir
  • .com
  • .net
  • .info
  • .org
  • .academy
  • .info
  • .gov
  • .tv
  • .biz

مواردی که نام بردیم، معروف ترین پسوندهای دامنه ملی و بین المللی محسوب می شوند. پسوندهای بسیار دیگری نیز در سطح اینترنت وجود دارد. مثلا هر کشوری دارای یک پسوند دامنه ملی برای خود می باشد.

انتخاب دامنه مناسب برای خرید

انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت از آنچه فکر می کنید مهم تر است. باید سعی کنید از نامی استفاده کنید که در ذهن افراد به راحتی ماندگار شود. این موضوع حتی روی سئو سایت شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. هرچه تلفظ و یادگیری دامنه سایت شما آسان تر باشد، کاربر ارتباط قوی تری با وب سایت برقرار می کند و در بهینه سازی رتبه ی سایت تأثیر می گذارد.

استفاده از کلمات مربوط به کسب و کار یا پسوند دامنه مرتبط با کسب و کار نیز روی بهینه سازی سئویی سایت مؤثر است. مثلا پسوند .net که مخفف عبارت Network است معمولاً توسط سایت هایی استفاده می شود که در زمینه خدمات اینترنتی فعالیت می کنند. انتخاب دومین مناسب، به نظر ساده می رسد؛ اما یکی از چالش های پیش روی شما در انتخاب دامنه است. تا اینجای مقاله درباره دامنه (Domain)، اجزای دامنه و پسوند دامنه صحبت کردیم. حال بهتر است بدانید که چگونه دامنه خود را ثبت کنید.

ثبت دامنه چگونه انجام می شود؟

ثبت دامنه بسیار ساده است. شما می توانید به راحتی ثبت دامنه .com ، .ir یا هر دامنه دیگری که دوست دارید را انجام دهید. اما قبل از آن باید از موجود نبودن نام دامنه خود مطمئن شوید. نگران نباشید، گنجه هاست این کار را نیز برای شما آسان کرده است. فقط کافیست برای این که مطمئن شوید قبلاً کسی دامنه شما را ثبت نکرده است. به صفحه ثبت و خرید دامنه در سایت گنجه هاست که برای خرید دامنه های .com، .ir ، .info ،  .com، .net و … است مراجعه کنید و از قسمت مربوط به بررسی دامین، نام دامنه خود را بررسی کنید.

بعد از آن در صورتی که دامنه شما قبلا انتخاب نشده باشد، می توانید اقدام به خرید دامنه کنید.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *