چگونگی اندازه گیری مواد غذایی توسط نابینایان قسمت اول در آشپزخانه ی کدبانوی نابینا بخش نوزدهم

با سلام و احترام خدمت همراهان گرامی.

امروز قصد داریم انواع پیمانه ها را معرفی کنیم و نکات مربوط به اندازه گیری مواد با آنها را بیان کنیم.

داشتن پیمانه های استاندارد اندازه گیری در کنار ترازوی گویا کمک بسیاری به اندازه گیری دقیق و در نتیجه کیفیت خوب شیرینی پزی و آشپزی می کند و پیشنهاد ما خرید پیمانه های استاندارد مورد نیاز آشپزی است چون تنها پیمانه ها از قدیم مورد استفاده بودند و بعضی اوقات نیز می توانند جایگزین مناسبی برای ترازو باشند.

پیمانه های اندازه گیری:

پیمانه  از زمان های قدیم یکی از مهمترین  و ارزان ترین ابزار اندازه گیری مواد برای آشپزی و به خصوص شیرینی پزی به شمار می آمد و امروزه نیز با وجود ترازو یکی از اساسی ترین ابزار اندازه گیری محسوب می شود.

یکی از مهم ترین علل اهمیت پیمانه، اندازه گیری مواد خشکی مثل آرد و شکر است که  به دلیل روند متفاوت تصفیه و غنی سازی در کشورهای مختلف استفاده از حجم، به جای وزن توصیه می شود. مثلا یک پیمانه آرد معمولی در مناطق مختلف دنیا به دلیل تنوع در جنس گندم ها و نوع متفاوت تصفیه در کارخانه ها می تواند تا 20 گرم اختلاف وزن داشته باشد ولی یک پیمانه آرد حجم ثابتی دارد.

پیمانه ها مواد اولیه را بر اساس حجم اندازه گیری می کنند و شامل پیمانه ها و قاشق های مختلف در اندازه های مختلف هستند. پیمانه ها در سه جنس استیل، پلاستیک و چینی در بازار موجود هستند و شامل سِت های چهار عدد به بالا هستند.

بزرگترین پیمانه، یک پیمانۀ کامل، دومین پیمانه، یک دوم پیمانه، سومین پیمانه، یک سوم پیمانه و چهارمین پیمانه، یک چهارم پیمانه را نشان می دهد.

پیمانۀ پنجم در پیمانه های پنج عددی یک هشتم پیمانه و در پیمانه های شش تایی دو سوم پیمانه نیز به چهار پیمانۀ اصلی اضافه می شود.

قاشق های اندازه گیری:

برای اندازه گیری برخی مواد مانند نمک، جوش شیرین، بکینگ پودر و وانیل که در مقیاس بسیار کم استفاده می شوند و قابل اندازه گیری با پیمانه ها نیستند از قاشق های اندازه گیری استفاده می شود.

این قاشق ها در دو جنس استیل و پلاستیک و دو مدل چهار تایی و چهار تا به بالا در بازار موجود هستند.

معمولا بزرگترین قاشق، قاشق غذاخوری، دومین قاشق، قاشق چایخوری، سومین قاشق، یک دوم قاشق چایخوری و چهارمین قاشق، یک چهارم قاشق چایخوری است.

اما برخی اوقات ممکن است قاشق های اندازه گیری شما به شکل زیر باشد: اولین قاشق، قاشق غذاخوری، دومین قاشق، یک دوم قاشق غذاخوری، سومین قاشق، قاشق چایخوری و چهارمین قاشق، یک دوم قاشق چایخوری.

قاشق های بعدی در صورت داشتن قاشق های بیشتر از چهار عدد، می توانند یک چهارم و یک هشتم قاشق چایخوری باشند.

با توجه به متنوع بودن قاشق ها حتما هنگام خرید درباره انواع و مدل قاشق هایتان از یک بینا کمک بگیرید. پیشنهاد ما تهیۀ مدل اول است.

نکته: حجم قاشق های اندازه گیری کمی بزرگ تر از قاشق های مورد استفاده برای غذا است. لذا هنگام اندازه گیری مواد برای پخت شیرینی حتما باید از قاشق های اندازه گیری استاندارد استفاده کنید تا نتیجۀ کار مطلوب شود.

پارچ مُدَرَج:

بهتر است برای اندازه گیری مایعات از پارچ مُدَرَج استفاده کنید. این پارچ زمانی استفاده می شود که حجم مایع مورد نظر شما بیشتر از یک دوم پیمانه است و شما ترس از سر ریز شدن مایع مورد نظر هنگام بلند کردن پیمانه و یا هنگام انتقال مایع به ظرف مورد نظر را دارید. پارچ مُدَرَج ظرف شیشه ای یا پلاستیکی پارچ مانند است که بر روی آن درجه ها حک شده اند. روی این وسیله درجه بندی به میلی لیتر هم وجود دارد. البته برای مایعات کمتر از یک دوم پیمانه بهتر است از پیمانه ها استفاده کنید.

دقت کنید که اگر قصد خرید پارچ مُدَرَج را دارید، حتما پارچی را تهیه کنید که درجه بندی هایش با لمس قابل تشخیص باشد. در این صورت بعد از کمک گرفتن از یک بینا برای بار اول و یادگیری محل هر درجه می توانید مایع را داخل پارچ بریزید و به درجۀ مورد نظر برسانید. برای این کار انگشت خود را روی درجۀ مورد نظر بگذارید و ریختن مایع را تا زمانی که به انگشت شما بخورد ادامه دهید. دقت کنید که مایع مورد نظر باید تا بالای درجه ریخته شود.

نکتۀ اول: به هیچ وجه از پارچ مُدَرَج برای اندازه گیری مواد جامد استفاده نکنید.

نکتۀ دوم: هنگام ریختن مایعات در پارچ، حتما پارچ را روی میز یا یک سطح صاف قرار دهید، چون اگر پارچ در دستتان باشد هنگام ریختن مایع تکان می خورد و مواد بیشتر یا کمتر از حد دلخواه وارد پارچ می شود و همچنین نخواهید توانست از انگشت برای اندازه گیری دقیق استفاده کنید.

نکات تکمیلی:

1: در دستور های شیرینی پزی ایرانی، در صورت نداشتن قاشق های اندازه گیری، هر قاشق سوپخوری برابر با یک قاشق غذاخوری سرپر یا یک و نیم تا دو قاشق غذاخوری سر خالی است.

همچنین هر قاشق مرباخوری برابر با یک قاشق چایخوری سرپر یا تقریبا یک و نیم تا دو قاشق چایخوری سر خالی است.

اگر پر کردن قاشق برایتان مشکل باشد، بهتر است از یک و نیم تا دو قاشق سر خالی استفاده کنید.

2: برای اندازه گیری مواد مرطوبی مثل کره و شکر قهوه ای که برخلاف شکر عادی حالت و بافت مرطوب دارد همچنین کرۀ انواع آجیل و مغزها مثل کرۀ پسته یا بادام زمینی، و نوتلا و شکلات آب کرده و موادی از این دست بهتر است مواد را با قاشق در پیمانۀ مورد نظرتان بریزید. سپس سطح روی مواد را با پشت قاشق یا لیسک فشار دهید تا کاملا فشرده شوند و پیمانه کاملا پر شود. دقت کنید که فشرده بودن و پر شدن پیمانه دو رکن اصلی اندازه گیری مواد مرطوب هستند.

بعد از صاف کردن مواد با قاشق یا لیسک می توانید به کمک  لمس با انگشت خود از پر بودن پیمانه و فشرده بودن کامل مواد مطمئن شوید.

3: برای اندازه گیری موادی مثل خامه و ماست، پیمانه را پر کنید و با پشت قاشق یا لیسک کاملا فشار دهید تا فشرده شوند، سپس چند بار به آرامی روی سطح کار بزنید تا حباب ها از بین بروند و پیمانه دقیقا در اندازۀ مورد نظرتان پر شود. اگر حباب از بین رفت و سطح مواد در پیمانه پایین رفت مقداری دیگر از مواد را اضافه کنید تا به اندازۀ مورد نظرتان برسد. برای تشخیص پر یا نصفه بودن پیمانه بعد از از بین  رفتن حباب ها کافیست نوک انگشت خود را به مواد داخل پیمانه بزنید و از مقدار آن مطلع شوید، سپس انگشت خود را روی لبۀ پیمانه بگذارید و مواد را به آرامی اضافه کنید. این کار را تا زمانی که مواد به انگشت شما بخورد ادامه دهید.

4: برای اندازه گیری مواد پودری مانند انواع آرد، انواع نشاسته، سبوس، شکر سفید، پودر قند، پودر کاکائو، قهوه و مواد این چنینی باید به این شیوه عمل کنید:

در ابتدا مواد را با قاشق  هم بزنید تا به حجم واقعی برسند. چون مواد آردی و پودری بعد از مدتی که در ظرف قرار گرفتند فشرده می شوند و حجمی بیشتر از حجم دلخواه شما پیدا می کنند و در نتیجه اندازه گیری را دچار مشکل می کنند، به همین علت باید آنها را قبل از اندازه گیری هم بزنید.

بعد از هم زدن مواد، آنها را با قاشق بردارید و داخل پیمانۀ مورد نظر بریزید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه پیمانه یا لیوان مورد نظر را داخل مواد آردی یا پودری  نبرید و آنرا به این روش پر نکنید، چون در این صورت نیز مواد فشرده تر از حالت عادی وارد پیمانه یا لیوان شما می شوند و در نتیجه اندازه گیری شما دچار مشکل می شود.

5: برای اندازه گیری مواد مرطوب و چسبناک مانند عسل، پیمانه یا قاشق را با روغن مایع کمی چرب کنید و سپس اندازه گیری کنید.

6: برای اندازه گیری مایعات، پیمانه را روی میز یا یک سطح صاف بگذارید و آنرا از مایع مورد نظر پر کنید و سپس محتویات پیمانه را با احتیاط به ظرف مورد نظر انتقال دهید.

برای پر کردن پیمانه با مایعات نیز انگشت خود را یک میلیمتر پایین تر از لبۀ پیمانه بگذارید تا مایع مورد نظر سر ریز نشود و همچنین به کمک انگشت خود از پر شدن کامل آن مطمئن شوید. چون پیمانه باید کاملا پر از مایع مورد نظر شود تا اندازه گیری دقیق صورت بگیرد.

دقت داشته باشید که در صورت انتخاب روش اندازه گیری به کمک پیمانه، برای تشخیص پر بودن پیمانه همیشه نیاز به لمس به کمک انگشت خواهید داشت و تقریبا هیچ راه دیگری به جز کمک گرفتن از اطرافیان وجود ندارد، لذا اگر تصمیم به اندازه گیری مستقل دارید قبل از اندازه گیری حتما دستان خود را بشویید و از تمیز بودن انگشت خود مطمئن شوید.

7: زمانی که دستور آشپزی شما مقادیر سه هشتم یا سه چهارم باشد، باید از پیمانه یا قاشق  یک هشتم در دستور سه هشتم و یک چهارم در دستور سه چهارم سه بار استفاده کنید.

ادامه دارد.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *