اولین سفیر نابینای انگلستان در اسلوونی

ویکتوریا هریسون از اوت ۲۰۲۴ میلادی سفیر بریتانیا در اسلوونی خواهد شد. در این ماموریت تازه «اوتو» سگ راهنمایش نیز او را همراهی خواهد کرد.

وزارت امور خارجه، کشورهای مشترک المنافع و توسعه بریتانیا در اقدامی که یک نقطه عطف تاریخی در دستگاه دیپلماتیک این کشور محسوب می شود، نخستین سفیر کاملا نابینای خود را منصوب کرد.

به این ترتیب ویکتوریا هریسون، به عنوان بالاترین مقام سفارتی بریتانیا در اسلوونی، روابط دیپلماتیک این دو کشور اروپایی را رهبری خواهد کرد.

حدود ۱۵ درصد از نیروی کار وزارت خارجه بریتانیا دارای معلولیت اعلام شده اند و این وزارتخانه قصد دارد به اشکال مختلف فعالیت های آنها را برجسته کند.

ویکتوریا هریسون، متولد شهر کوچک دامفریس در اسکاتلند، از ماه اوت سال ۲۰۲۴ میلادی فعالیتش را به عنوان سفیر در اسلوونی آغاز خواهد کرد و حافظ منافع بریتانیا در این کشور خواهد بود.

خانم هریسون همچنین اولین سفیری است که با یک سگ راهنما در این سمت خدمت می کند. سگ ۲ ساله  او از نژاد دو رگه «رتریور» است و موسسه خیریه بریتانیایی سگ های راهنما، آموزش او را برای همراهی با خانم سفیر بر عهده داشته است.

ویکتوریا هریسون با ابراز خرسندی درباره سگش، آن را دومین سگ راهنمای خود در طول زندگی اش معرفی کرده است.

پیت آزبورن، معاون اجرایی خیریه سگ های راهنما نیز در این باره گفت: «واضح است که آنها پیوند خارق العاده ای با یکدیگر دارند و با هم به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. سگ های راهنمای ما نه تنها به افرادی که دارای اختلال بینایی هستند کمک می کنند، بلکه می توانند واقعاً زندگی یک فرد را تغییر دهند.»

ویکتوریا با پیوستن به وزارت خارجه بریتانیا اولین فرد معلولی بود که پس از تصویب قانون «تبعیض زدایی معلولین» و به منظور حفظ برابری افراد دارای معلولیت توسط وزارت خارجه استخدام شد.

شغل او شامل پست هایی در هلسینکی و سارایوو و نیز کار روی موضوعات اوکراین و افغانستان بوده است.

هم اکنون ۱۰ درصد از پانزده درصد کارکنان دارای معلولیت وزارت خارجه بریتانیا در سمت های ارشد این وزارتخانه خدمت می کنند.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هشت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *