آموزش ایجاد پاورقی در ورد

پاورقی در مقالات یکی از ارکان اصلی به حساب می آید که برنامه ویرایشگر متن مایکروسافت ورد امکانش را فراهم می کند؛ اما چگونه در ورد پاورقی اضافه کنیم؟

حتماً تاکنون حین مطالعه ی کتاب یا مقاله ها گاهی با شماره ی کوچکی روی برخی از کلمه ها رو به رو شده اید که اشاره به عددی در حاشیه پایینی کتاب دارد و در آنجا مقابل عدد، توضیحات بیشتری درباره ی کلمه پیدا می کنید. به این نوع نوشته پاورقی گفته می شود و هدفش افزودن اطلاعات بیشتر به متن است.

اعداد بالای کلمات همچنین می تواند به منابع انتهایی متون کوتاه تر اشاره داشته باشد که به جای درج در حاشیه ی پایینی همان صفحه در انتهای متن یا فصل قرار می گیرد. معمولاً کاربرد اساسی آن در متون برای اشاره به نقل قول یا کلمه ی انگلیسی مرتبط با متن است.

برنامه ی ویرایش متن ورد مایکروسافت مجموعه ی وسیعی از قابلیت های لازم برای نگارش متن را در اختیارتان قرار می دهد که از حاشیه نویسی در ورد گرفته تا ایجاد فهرست مطالب در ورد را شامل می شود، حتی، امکان کشیدن شکل در ورد نیز وجود دارد تا به کمک آن هرچه را برای یک متن و مقاله لازم دارید، دردسترس داشته باشید.

در ادامه قصد داریم سراغ آموزش ایجاد پاورقی در ورد برویم و ببینیم چگونه در ورد پاورقی می نویسیم؟ برای آموزش نوشتن پاورقی در ورد و Microsoft 365 کمک گرفته ایم که به صورت آنلاین دردسترس قرار دارد، هرچند به طور کلی روش آن در نسخه های مختلف ورد تفاوت اساسی ندارد.

ایجاد پاورقی در ورد

ایجاد پاورقی در ورد امکانات بیشتری برای شخصی سازی می دهد که کاربر می تواند با استفاده از گزینه های بیشتر حتی مشخص کند که از علائم و نمادها برای نشانه گذاری و توضیح در پاورقی کمک بگیرد.

مرحله اول: نشانگر را در انتهای کلمه ای قرار دهید که می خواهید توضیح بیشتری داشته باشد و برای آن پاورقی ایجاد کنید.

مرحله دوم: سپس در نوار ابزار بالا روی زبانه References بزنید تا گزینه های آن نمایش داده شود.

مرحله سوم: در گوشه ی پایین سمت راست روی Dialogue Box بزنید تا پنجره ی تنظیمات پاورقی باز شود.

مرحله چهارم: در پنجره بازشده در بند اول می توانید مکان نمایش پاورقی را انتخاب کنید در بند دوم حالت چینش پاورقی ها را مشخص کنید، در بند سوم نیز می توانید فرمت نمایش پاروقی را تعیین کنید. برای مثال، آیا پاورقی با عدد مشخص شود یا حروف، همچنین امکان تعیین عدد آغازین وجود دارد. در نهایت و در بند آخر می شود مشخص کرد که تغییرات روی تمام سند اعمال شود یا در صفحه ای که هم اکنون در آن قرار دارید.

مرحله پنجم: بعد از اعمال تغییرات مدنظر روی دکمه Insert بزنید. بلافاصله نشانگر به پایین صفحه می رود و می توانید توضیحات مورد نظرتان را تایپ کنید.

دقت داشته باشید که پاورقی در حالت پیش فرض در سمت چپ قرار می گیرد؛ بنابراین، در متون فارسی قبل  از تایپ توضیحات حالت راست چین متن را از ابزار Home انتخاب کنید یا با کلید های میان بر Ctrl + Right Shift آن را به  سمت راست بیاورید. همچنین امکان تایپ اعداد فارسی وجود دارد، پس در صورت نداشتن کیبورد استاندارد فارسی آموزش افزودن کیبورد فارسی در ویندوز را مطالعه کنید.

راست چین کردن پاورقی در ورد

ایجاد پاورقی در ورد تمام شد؛ حالا برای تغییرات ظاهری و راست چین کردن خط جداکننده متن از پاورقی که در حالت پیش فرض در سمت چپ ایجاد می شود، باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول: از زبانه های بالا روی View بزنید و سپس گزینه Draft را فعال کنید.

مرحله دوم: اکنون در همین حالت روی زبانه References بزنید و سپس از بین گزینه های موجود روی Show Notes بزنید.

مرحله سوم: پنجره ای در پایین باز می شود که منوی کشویی آن را باید باز کنید و از گزینه های موجود روی Footnote Separator کلیک کنید. اکنون خط جداکننده پاورقی نمایش داده می شود روی آن کلیک کنید و از بین حالت، راست چین، وسط چین و چپ چین از زبانه Home براساس نیاز خود تغییر را اعمال کنید.

کلیدهای میان بر تغییر حالت چینش به صورت راست، وسط و چپ به شرح زیر است که بدون نیاز به زبانه Home می توان از آن ها کمک گرفت:

راست چین: Crtl + R

چپ چین: Crtl + Q

وسط چین: Crtl + E

در نهایت برای نمایش تغییرات مجدداً به تب View بروید و در بخش Document View حالت Print Layout را انتخاب کنید.

فارسی کردن اعداد پاورقی در ورد

بعد از افزودن پاورقی در ورد اعداد به صورت پیش فرض انگلیسی هستند؛ اما با تغییر جزئی در تنظیمات اعداد را می توان به فارسی تبدیل کرد.

مرحله اول: ابتدا از منوی بالا روی گزینه FILE بزنید.

مرحله دوم: اکنون از گزینه های سمت چپ روی Options بزنید.

مرحله سوم: اکنون در بخش Advanced به سمت پایین اسکرول کنید و از گزینه های موجود برای Numeral گزینه ی Hindi را انتخاب کنید و در نهایت روی OK بزنید.

ایجاد پاورقی در مایکروسافت ۳۶۵

فرایند ایجاد پاورقی در ورد مایکروسافت ۳۶۵ پیچیدگی خاصی ندارد و تقریباً روند مشابهی را طی خواهید کرد.

مرحله اول: نشانگر را در انتهای کلمه ای قرار دهید که می خواهید توضیح بیشتری داشته باشد و برای آن پاورقی ایجاد کنید.

مرحله دوم: سپس در نوار ابزار بالا روی زبانه References بزنید تا گزینه های آن نمایش داده شود.

مرحله سوم: اکنون روی Insert Footnote کلیک کنید. کلیدهای ترکیبی میان بر Ctrl + Alt + F نیز این مراحل را سریع تر اجرا می کند. بلافاصله زدن این گزینه نشانگر به پایین صفحه منتقل می شود و می توانید توضیحات مربوط به آن را تایپ کنید.

نمایش پاورقی ها در مایکروسافت ۳۶۵ با کلیک روی Show Footnotes انجام می شود که در هنگام نمایش با کلیک روی Format Footnote می توانید فونت و اندازه پاورقی را تغییر دهید.

حذف پاورقی در ورد

برای حذف پاورقی ها به صورت تک تک باید به طور دستی پاورقی مدنظر را انتخاب و حذف کنید و عدد داخل متن را نیز به همین ترتیب حذف کنید؛ اما، روشی وجود دارد که می توان تمام پاورقی های متن را به صورت یکجا حذف کرد.

مرحله اول: در قسمتی از متن کلیک کنید.

مرحله دوم: در زبانه Home در بخش Editing روی Replace بزنید.

مرحله سوم: پنجره ای باز می شود روی گزینه ی More بزنید تا گزینه های بیشتری مشاهده کنید و در پایین روی دکمه Special کلیک کنید. منوی کشویی آن باز می شود، اکنون Footnote Mark را انتخاب کنید.

 

در کادر Find what کد زیر نمایش داده می شود. کادر Replace with خالی بماند و روی دکمه ی Replace All بزنید و سپس OK و تمام!

^f

جمع بندی

ایجاد پاورقی در نسخه های مختلف ورد روش تقریباً یکسانی دارد و فقط در برخی ویژگی ها و جزئیات می توان تفاوت هایی پیدا کرد. علاوه بر این، در همین بخش افزودن پاورقی در ورد می توانید منابع را با قابلیت Endnote اضافه کنید و اطلاعات منابع را آخر مقاله یا متن اضافه کنید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *