افزایش خطر ابتلا به آب مروارید با سیگار کشیدن

محققان هشدار دادند سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری آب مروارید را که یکی از مهمترین علل نابینایی در جهان است، افزایش می دهد.

محققان هشدار دادند سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری آب مروارید را که یکی از مهتملترین علل نابینایی در جهان است، افزایش می دهد.

محققان گفتند: با وجود اینکه امکان درمان آب مروارید از طریق عمل جراحی و بازگرداندن قدرت بینایی وجود دارد تعدادی از بیماران به علت نبود امکانات پیشرفته جراحی و هزینه های بالای آن نمی توانند بینایی خود را باز یابند.

محققان افزودند: یافتن همه عواملی که در افزایش شدت ابتلا به آب مروارید نقش دارند، می تواند نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به آن ایفا کند.

آب مروارید یا cataract نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می شود.

در مراحل اولیه، استفاده از نور قوی و عینک، مشکلات بینایی ناشی از آب مروارید را کمتر می کند اما در مراحل بعدی بیماری انجام جراحی برای بهبود بینایی ضروری است.

آب مروارید ناشی از افزایش سن شایع  ترین نوع آب مروارید است و بین سنین 65 تا 74 سالگی، 50 درصد افراد و بالای سن 75 سالگی، 70 درصد افراد به آن مبتلا می شوند، اما می تواند از 35 سالگی به بعد شروع شود.

آب مروارید ممکن است ناشی از بیماری  ها باشد که این نوع در افرادی که بیماری  های مشخص دیگری از جمله دیابت (بیماری قند) دارند دیده می شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار است.

آب مروارید همچنین ممکن است ناشی از ضربه باشد یعنی گاهی بلافاصله پس از صدمات چشمی و گاهی سالها بعد از آن دیده می شود.

یک نوع دیگر نیز آب مروارید مادرزادی است یعنی برخی بچه  ها با آب مروارید به دنیا می آیند یا اینکه در کودکی به آن مبتلا می شوند که معمولاً در هر دو چشم است.

این آب مروارید ممکن است در بینایی اختلال ایجاد نکند، اما در صورت ایجاد اختلال حتماً باید جراحی شود.

منبع: بولتن نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 11 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *