آموزش بازیابی و انتقال اطلاعات از آیفون و سایر گوشی های اندروید به گوشی های گلکسی سامسونگ با نرم افزار Smart Switch

برنامه Smart Switch امکان جابه جایی سریع اطلاعات و تنظیمات از آیفون یا دستگاه های اندرویدی به محصولات سری گلکسی را فراهم ساخته است.

برنامه Smart Switch سامسونگ راهکاری اختصاصی برای انتقال سریع انواع فایل ها و داده ها از سایر دستگاه های مبتنی بر اندروید یا iOS به گوشی های سری گلکسی است و به همین دلیل هنگام خرید محصول جدید یا مهاجرت به دستگاه دیگر، می تواند بسیار کاربردی و مفید واقع شود.

برنامه Smart Switch سامسونگ چیست؟

طبق گفته سامسونگ، برنامه اسمارت سوییچ این شرکت امکان جابه جایی انواع فایل ها مثل تصاویر، مخاطبین، پیام ها و… را به گوشی های گلکسی دارد. همچنین کاربران می توانند از این ابزار برای منتقل کردن تنظیمات دستگاه قبلی خود استفاده کنند تا دیگر نیازی به پیکربندی دستی گوشی یا تبلت جدید خود نداشته باشند. در سوی دیگر، با بهره گیری از این اپ می توان نسخه پشتیبان روی کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز یا مک ایجاد کرد و از آن برای همگام سازی اطلاعات با دیگر دستگاه ها کمک گرفت.

جهت استفاده از امکانات برنامه Smart Switch برای جابه جایی داده میان گوشی یا تبلت، باید از دستگاهی با اندروید ۴.۳ به بالا یا iOS نسخه 4.2.1 و جدیدتر استفاده کنید. کاربران می توانند با توجه به حجم اطلاعات، از اتصال بی سیم یا کابل USB به منظور انجام فرایند انتقال داده بهره بگیرند. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه مربوطه در سایت رسمی سامسونگ مراجعه کنید که مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز به شکل کامل در آن ذکر شده است.

چه داده هایی با اپلیکیشن اسمارت سوییچ قابل انتقال هستند؟

برنامه Smart Switch می تواند اغلب اطلاعات قرار گرفته روی حافظه دستگاه را به گوشی دیگری منتقل کند؛ اما محدودیت هایی هم در این زمینه دارد. برای مثال، امکان جابه جایی داده های رمزگذاری شده اپ ها مثل گفت وگوهای واتس اپ، وجود ندارد. همچنین هر عنوانی که خارج از گوگل پلی دانلود شده باشد، قابل انتقال نخواهد بود و کاربر باید نسبت به نصب دستی آن در گوشی یا تبلت جدید اقدام نماید. داده های حساسی مثل اطلاعات ورود به اپ ها (مانند موبایل بانک) نیز قابل انتقال نیستند.

هنگام مهاجرت از آیفون به گوشی های اندرویدی، اپلیکیشن اسمارت سوییچ اقدام به یافتن گزینه های جایگزین برای برنامه های نصب شده روی آیفون یا آیپد می کند. با این حال اگر جایگزین مناسبی یافت نشود، عنوان مربوطه در دستگاه مقصد وجود نخواهد داشت. شایان ذکر است که محتواهای محافظت شده تحت قانون DRM نیز منتقل نمی شوند. تمامی موارد گفته شده همچنان روی دستگاه قدیمی در دسترس قرار دارند و کاربر درصورت نیاز باید به شکل دستی اقدام به حذف آن ها نماید.

۱. انتقال داده با Smart Switch در اندروید

اگر از یک دستگاه سامسونگ قدیمی یا محصول اندرویدی سایر برندها به عضو جدیدی از خانواده گلکسی مهاجرت کرده اید، می توانید از اپلیکیشن اسمارت سوییچ به منظور جابه جایی سریع و بدون دردسر اطلاعات خود استفاده نمایید. به این منظور تنها کافی است تا مراحل اشاره شده در پایین را دنبال کنید.

ابتدا برنامه Smart Switch را روی هر دو دستگاه نصب کنید.

در محصولات جدیدتر سامسونگ نیازی به نصب جداگانه وجود ندارد و می توانید با مراجعه به قسمت تنظیمات دستگاه و ورود به بخش Accounts and backup، به قابلیت گفته شده دسترسی داشته باشید.

در دستگاه مقصد وارد قسمت Accounts and backup شوید و سپس در پایین عنوان Smart Switch گزینه Bring data from old device را انتخاب کنید.

در ادامه گزینه Receive data را بزنید و Galaxy / Android را انتخاب کنید.

یکی از گزینه های Wireless برای برقراری اتصال بی سیم یا Cable برای اتصال با کابل USB را بزنید. درصورتی که حجم داده ها زیاد است، توصیه می شود به سراغ گزینه دوم بروید.

اکنون تنها کافی است تا نوع داده های مورد نظر را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا فرایند انتقال به پایان برسد.

۲. انتقال داده با Smart Switch از آیفون

جابه جایی اطلاعات میان محصولات اپل و دستگاه های سری گلکسی با استفاده از اپلیکیشن اسمارت سوییچ به ۲ روش قابل انجام است. در روش اول می توان از اتصال وای فای و آی کلاد به این منظور استفاده کرد؛ اما جهت انتقال فایل های حجیم توصیه نمی شود. شیوه دوم با استفاده از کابل USB صورت می گیرد؛ اگرچه پیچیدگی بیشتری نسبت به روش اول دارد. در پایین به نحوه انجام هر دو روش اشاره شده است.

اپلیکیشن Smart Switch را روی دستگاه اندرویدی مقصد باز کنید یا از بخش Accounts and back up در تنظیمات به قسمت اسمارت سوییچ بروید و گزینه Receive data را بزنید.

در صفحه انتخاب دستگاه مبدأ، iPhone / iPad را انتخاب کنید و سپس در پایین صفحه گزینه Get data from iCloud instead را لمس نمایید.

اکنون نام کاربری و رمز عبور اکانت آی کلاد خود را وارد کرده و کلید Sign-in to iCloud را بزنید. توجه داشته باشید که باید احراز هویت دو مرحله ای آی کلاد را غیرفعال کرده باشید.

نوع داده های مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس کلید Import را جهت شروع فرایند انتقال بزنید.

برای انتقال فایل با کابل، پس از زدن گزینه Receive data در اپلیکیشن و انتخاب iPhone / iPad به عنوان دستگاه مبدأ، باید هر دو دستگاه را با استفاده از کابل USB-C به لایتنینگ به یکدیگر وصل کنید.

روی آیفون گزینه Trust را انتخاب نموده و سپس Next را روی دستگاه اندرویدی بزنید. در ادامه دستورات نمایش داده شده روی صفحه را دنبال کنید.

درنهایت نوع داده های قابل انتقال را مشخص کرده و کلید Transfer را بزنید. پس از اتمام کار کلید Done را روی دستگاه اندرویدی و گزینه Close را روی آیفون بزنید.

شایان ذکر است که به کمک برنامه Smart Switch می توان اقدام به جابه جایی گفت وگوهای واتس اپ کرد؛ اگرچه این قابلیت تنها از آیفون به گوشی های گلکسی قابل انجام است و نمی توان از آن برای جابه جایی از دستگاه های اندرویدی بهره گرفت. همچنین باید توجه داشت که هر دو برنامه اسمارت سوییچ و واتس اپ به آخرین نسخه آپدیت شده باشند و در گذشته از واتس اپ روی دستگاه سامسونگ استفاده نشده باشد. درنهایت ویژگی گفته شده تنها از طریق اتصال با کابل امکان پذیر است و نمی توان از سایر روش ها به این منظور استفاده کرد.

۳. تهیه نسخه پشتیبان با کامپیوتر

با استفاده از نسخه دسکتاپ برنامه Smart Switch می توان از داده های موبایل، نسخه پشتیبان تهیه کرد و درصورت نیاز از آن برای انتقال اطلاعات به دستگاه دیگری بهره گرفت. همچنین با استفاده از این روش امکان منتقل کردن فایل پشتیبان آیفون در آی تونز به دستگاه های اندرویدی نیز وجود دارد. در پایین به مراحل مورد نیاز برای انجام این کار اشاره شده است.

ابتدا برنامه اسمارت سوییچ را روی ویندوز یا مک نصب کنید و سپس آن را اجرا نمایید.

گوشی یا تبلت خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید. اگر دستگاه توسط برنامه شناسایی نشد، روی آیکون More در گوشه بالایی سمت راست بزنید و سپس Reinstall device driver را انتخاب کنید.

از میان موارد موجود در اپلیکیشن، گزینه Backup را انتخاب کرده و سپس در گوشی روی کلید Allow بزنید تا مجوز دسترسی صادر شود.

پس از به اتمام رسیدن فرایند تهیه نسخه پشتیبان، گزینه OK را بزنید.

برای انتقال اطلاعات نسخه پشتیبان به دستگاه دیگر، گزینه Restore را در اپلیکیشن دسکتاپ انتخاب کرده و سپس Restore now را بزنید.

اگر قصد دارید به جای آخرین نسخه پشتیبان تهیه شده، فایل دیگری را انتخاب کنید، گزینه Select a different backup را بزنید. همچنین با زدن گزینه iTunes Backup Data می توانید اقدام به انتخاب فایل بکاپ ایجاد شده توسط آی تونز کنید.

روی گوشی کلید Allow را لمس کنید و پس از به اتمام رسیدن فرایند، OK را بزنید.

کاربران می توانند نسخه پشتیبان ایجاد شده توسط نرم افزار دسکتاپ Smart Switch را کپی کنند و در محل دلخواه قرار دهند. همچنین می توانید فایل پشتیبان را روی فلش قرار دهید تا نسبت به امنیت آن مطمئن شوید یا بتوانید در آینده به آسانی روی سایر دستگاه ها مورد استفاده قرار دهید. به این منظور تنها لازم است تا به محل ذخیره شدن فایل در کامپیوتر رفته و آن را کپی کنید.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − هشت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *