مقاله: بیا برقصیم: چگونه از عهده ی رقص آرایی برآمدم

نویسنده: کِلسی نیکولِی (Kelsey Nicolay)

مترجم: شبکه مترجمین ایران

منبع نسخه ی انگلیسی: Future Reflections

منبع نسخه ی ترجمه شده: محله ی نابینایان

یادداشت سردبیر:

از نظر دانش آموزان نابینا و کم بینا، حضور در گروه کُر یا گروه هم خوانان با چالش های بسیاری همراه است. کِلسی نیکولِی در این مقاله به شرح روش هایی می پردازد که هنگام شرکت در گروه های کُر یا هم خوانان دبیرستان برای او کارآمد و ناکارآمد بوده  اند. وی تحصیلات خود را در دو رشته زبان فرانسه و ارتباطات در دانشگاه اَشلند (Ashland University) با موفقیت به پایان رسانده  است.

کِلسی درحال حاضر به عنوان محقق سوابق، تمام وقت برای شرکت کانسپت ال تی دی (Concept Ltd.) کار می کند و پروژه های موجود در پایگاه داده های شرکت را بررسی و تکمیل می کند.

از کلاس چهارم بدون هیچ مشکلی در گروه کُر می خواندم. البته در یکی از روزهای سال اول دبیرستان، رهبر گروه کُر به ما موسیقی ای داد که قرار بود در نمایش آخر سال اجرا کنیم. این موسیقی رقص آرایی هم داشت. از اینکه چگونه باید آن را اجرا کنم واقعاً عصبی بودم. چگونه حرکات را یاد می گرفتم؟ آیا می توانستم با عصایم به صحنه وارد یا از آن خارج شوم؟

رهبر گروه کُرَم به من اطمینان داد که مانند هر کس دیگر می توانم در این برنامه شرکت کنم. ما روش های موفقیت در این کار را پیدا کردیم. او رقصنده ای باتجربه که در نمایش کُر هم بود برای کمک به من انتخاب کرد. این کار خیلی خوب جواب داد.

فردی که رهبر کُر انتخاب کرده بود، از روی غریزه می دانست که وقتی حرکات را یاد بگیرم، قادر خواهم بود که آنها را به تنهایی انجام دهم. او به محض اینکه احساس کرد آماده هستم، مجبورم کرد تا می توانم حرکات را انجام دهم بدون اینکه دستهایم را لمس کند. بعد از یک هفته تمرین، او گفت که« امروز نمی خواهم کمک زیادی به تو کنم و از تو می خواهم که حرکات را در خلال اجرا به تنهایی انجام دهی.»

در چند اجرای نخست، زمانی که سعی می کردم حرکات را به تنهایی انجام دهم، عملکرد چندان خوبی نداشتم. با این حال، می دانستم که با تمرین و تکرار آنها را یاد خواهم گرفت، و همینطور هم شد. دو هفته مانده به اجرا، تقریباً می توانستم همه حرکات را به تنهایی اجرا کنم. دستیارم فقط از دور تماشا می کرد و درصورت لزوم اشتباهاتم را تصحیح می کرد.

در اجرای کُر خیلی خوب پیش رفتم و در نمایش هم بیشتر حرکات را با موفقیت انجام دادم. البته در خلال نمایش، در اجرای دیگری نیز شرکت کردم که در آنجا با چند ناکامی مواجه شدم.

من هم مانند بیشتر دانش آموزان گروه کُر تصمیم گرفتم که در گروه هم خوانان دانش آموز محور کلاس خود شرکت کنم. گروه ما برای نمایش در آزمون اجرا شرکت کرد و جزو گروه های منتخب قرار گرفت. هنگامی که نوبت من شد تا حرکات رقص را یاد بگیرم، طراح رقص اظهار داشت که سعی کرده مراحل رقص گروه کُر را با چشمان بسته انجام دهد و موفق نشده است. او با توجه به این تجربه نتیجه گیری کرد که من نیز نمی توانم رقص آرایی را انجام دهم.

احساس کردم که نابود شدم. من در گروه کُر سخت تلاش کرده و به موفقیت های زیادی دست یافته بودم و اکنون او می گفت که نمی توانم رقص آرایی را در گروه هم خوانان دانش آموزان اجرا کنم. به هر حال، رهبر گروه کُر تصمیم گرفت که اجازه دهد من در اجرا شرکت کنم، اما فقط تعدادی آواز را بدون رقص با گروه می خواندم. از اینکه به من اجازه اجرا داده شده بود سپاسگزار بودم، اما در عین حال احساس  کردم که فرصت اثبات خود را از دست داده ام. از این تجربه آموختم که مثبت ماندن و تلاش برای تغییر افکار دیگران، حتی زمانی که آنها به موفقیت شما باور ندارند بسیار حائز اهمیت است.

تجربه من از رقص آرایی در سال های دوم و سوم بسیار ناامید کننده بود. هنگامی که در سال دوم تحصیل می کردم، رهبر کُر فردی را پیدا کرد تا با من کار کند. البته، این شخص مانند دانش آموزی که در سال نخست به من کمک کرده بود، از من انتظارات بالایی نداشت. به جای اینکه مرا تشویق کند تا حرکات رقص را به تنهایی انجام دهم، اصرار داشت که پشت من بایستد و دست هایم را تکان دهد. زمان زیادی طول کشید تا حرکات را یاد بگیرم، و در صحنه و در خلال اجرا او هنوز مجبور بود که در اجرای بیشتر حرکات رقص به من کمک کند. رهبر کُر با چشم پوشی از این حقیقت که او حرکات رقص کُر را عملاً به جای من اجرا می کرد، به وی اجازه داد تا روی صحنه در کنار من باشد.

خانواده ام، دوستانم و معلم افراد مبتلا به اختلالات بینایی «تی وی آی» (TVI) همگی بر این باور بودند که دلیلی برای حضور دستیارم در صحنه جهت کمک به من وجود نداشت. سپس آن ها به من گفتند که تقریباً هر کاری را می توانم به تنهایی انجام دهم.

در سال سوم، بار دیگر در گروه هم خوانان دانش آموزی شرکت کردم. این گروه از افرادی تشکیل شده بود که در سال نخست با آنها بودم، اما همگی آنها سطح شان در کُر از من بالاتر بود. آنها مرا می شناختند و به نظر می رسید که نابینایی من موضوع مهمی برایشان نباشد، تا اینکه زمان یادگیری رقص آرایی فرا رسید. رهبر گروه تصمیم گرفت که به جای طراح رقص، خود طراحی را انجام دهد.

هنگامی که زمان تمرین رقص فرا رسید، با سردرگمی ها و سوءتفاهم های زیادی مواجه شدم. رهبر کُر گفت که شخصی باید به من آموزش دهد، دستیار من چیز دیگری گفت و دانش آموز دیگری از گروه کُر گفت که می خواهد به من آموزش دهد. در نهایت، از دانش آموزی که در گروه کُر سال نخست دستیارم بود، درخواست کردم. او پذیرفت که آموزشم را از روز بعد آغاز کند. البته در آن زمان، فقط یک هفته به اجرا مانده بود. در آخرین لحظه از گروه خارج شدم؛ زیرا نتوانستم به موقع حرکات دست را یاد بگیرم.

در سال آخر مصمم بودم که اجرایی عالی داشته باشم، زیرا این آخرین فرصت من به عنوان دانش آموز دبیرستان بود. به رهبر گروه کُر گفتم که می خواهم شخصی در یادگیری رقص به من کمک کند، و برایش شرح دادم که نمی خواهم دستیارم در صحنه با من باشد. پیدا کردن شخصی که هنگام برگزاری کلاس کُر در نخستین ساعات روز وقت آزاد داشته باشد برای رهبر کُر دشوار بود. با وجود این،  زمانی که سر انجام وی چنین فردی را پیدا کرد، کار به خوبی پیش رفت. این شخص از همان ابتدا باور داشت که من می توانم همه حرکات را به تنهایی انجام دهم. هنگامی که اعتماد به نفس خود را بازیافتم، تمام حرکات را به تنهایی اجرا کردم. دستیارم آنجا بود، اما تا زمانی که به او نیازی نداشتم دخالت نمی کرد. حضور خواهرم در همان گروه کُر که من در آن حضور داشتم نیز کمکم کرد. او گاهی در خانه با من کار می کرد تا اشتباهاتم را برطرف کند.

در آن سال همچنین در گروه هم خوانان ارشد شرکت کردم. من شروع دلسرد کننده ای داشتم. یکی از دختران گروه که مرا از گروه کُر می شناخت، پیشنهاد آموزش رقص آرایی را  به من داد. البته، وی تصور می کرد که من به کمک دائمی نیاز دارم، و در خلال تمرین، پشت من می ایستاد و دست هایم را تکان می داد. سپس دو دانش آموزی که از دوره راهنمایی می شناختم، گفتند که می خواهند به جای او به من آموزش دهند. من با آنها در بیرون از کلاس قرار گذاشتم و با هم حرکات رقص را مرور کردیم. ترتیب گام برداری را در عرض یک ساعت آموختم و آن را در پایان جلسه با حداقل کمک انجام دادم.

اجرا واقعاً خوب پیش رفت و خانواده ام گفتند که من کاملاً جا افتاده ام. این دقیقاً همان چیزی بود که می خواستم!

بر اساس این تجربیات، چند توصیه به دانش آموزانی دارم که شرایط مشابهی را تجربه می کنند.

مهم ترین توصیه این است که اعتماد به نفس داشته باشید. گاهی اوقات این امری دشوار است، اما سعی کنید که مثبت بمانید.

دوم          ، خودمدافعه گری امری اساسی و مهم است. وقتی کمکی که بدان نیاز دارید را دریافت نمی کنید، یا وقتی کمکی را دریافت می کنید که نیازی به آن ندارید، ساکت نمانید. با شخصی که به شما کمک می کند گفتگو کنید و به او بگویید که می خواهید فعالیت ها را به تنهایی انجام دهید. ممکن است مطرح کردن این موضوع با دوستان دانش آموز یا معلم ناراحت کننده باشد، اما تا زمانی که این کار را با درایت انجام دهید مشکلی وجود نخواهد داشت. شما همچنین می توانید از معلم افراد مبتلا به اختلالات بینایی و مربی تحرک و جهت یابی کمک بگیرید.

در صورتی که در اجرای یکی از حرکات خاص رقص با مشکل روبرو شدید، یکی از آنها ممکن است به شما کمک کند. به طور کلی، اگر موارد آن طور که باید پیش نمی روند، به منظور اصلاح و تغییر روند صحبت کنید.

در آخر، قدردانی خود را نشان بدهید. برای مثال، به افرادی که به شما در یادگیری رقص آرایی کمک کرده اند، گل یا کارت هدیه برای رفتن به رستوران مورد علاقه شان را بدهید. این امر می تواند اثربخش باشد. اگر مردم بدانند که کارشان ارزشمند است، به احتمال قوی در موارد و موقعیت های بعدی نیز به شما کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − پانزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *