همراه با سم سیوی در دنیای مشاغل بخش اول

مترجم: میرهادی نایینی زاده

منبع: هجدهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

سلام رفقا! من سم هستم و با یه برنامۀ دیگه از مجموعۀ «مشاغل نابینایان» با شما هستم. توی این مجموعه با آدمای بسیار جالبی هم صحبت می شم و باهم ازشون یاد می گیریم نابینایان چه کارایی می شه انجام بدن و چه چالشایی پیش روی اونا بوده و است. امروزم یه آدم خیلی باحال با منه و قبل هر چیزی می خوام بپرسم اسمش چیه؟

ـ سلام به همه! اسم من بلیک استاینیکا است و خیلی خوشحالم که اینجام.

ـ مشکل بیناییت چیه بلیک؟

ـ من تا شونزده سالگی بینایی کامل داشتم؛ تا اینکه یه بیماری گرفتم و تا یه سال بعد بینایی مرکزیم از بین رفت.

ـ انگار شرایط بیناییت خیلی شبیه به منه. خب بلیک! شغلت چیه؟

ـ الآن من بازار یاب شرکتی به نام «کوسیو» هستم که برای نابیناها کلاسای آموزش های شغلی و مهارتی رو برگزار می کنه. من کارم رو به صورت پاره وقت از ماه ژوئن شروع کردم و حدود یه ماه ونیمه که تمام وقت کار می کنم. من باید چک کنم که همۀ مراحل کار های آموزشی شرکت، کاملاً برای نابینا ها دسترس پذیر باشه و همه بتونن از امکانات شرکت بهترین استفاده رو بکنن. من باید سعی کنم تمام موانعی رو که توی راه کار کردن هست ببینم و تا جایی که می شه از سر راه برشون دارم.

ـ از این نظرم کارت خیلی شبیه به کاریه که من انجام می دم؛ خب! تو به آموزش اشاره کردی، توی کار چه آموزش هایی رو باید داشته باشین؟

ـ راستش، من بعد از مدرسه رفتم کالج و مدارک بازار یابیم رو نشون دادم و سعی کردم توی دوره هایی شرکت کنم که احساس می کردم می تونه به درد کار من بخوره. چیزی که اهمیت داشت این بود که چه شکلی باید با نابینایی کنار بیام و چه ابزار هایی لازم دارم برای اینکه کارم رو به بهترین شکل انجام بدم؟ یکی از تجربه های خیلی خوبی که من توی دوران کالج داشتم، این بود که سایر افراد رو برای داشتن اطلاعات درست در بارۀ کالج راهنمایی می کردم و راهنمای تور کالج بودم.  بعد از اینکه کالج رو تموم کردم، شروع کردم به کارای مختلف و به دست آوردن تجربه. یه کم فروشندگی کردم و بعد فهمیدم که کار من فقط نمی تونه به این خلاصه بشه که یه فروشنده باشم. به همین دلیل تصمیم گرفتم در زمینۀ کاری خودم، یعنی بازار یابی، قرارداد ببندم. بعد دیدم کار هایی رو که حالت پروژه ای داشته باشه، بیشتر دوست دارم. چون قبل از اینکه بیناییم  رو از دست بدم، توی یه شرکت کار می کردم، تونستم همون جا یه سری قرارداد خوب ببندم و حالا فکر می کنم به اون چیزی که می خوام رسیدم. من حالا روی دسترس پذیری منابع و بازار ها کار می کنم و تصورم اینه که توی این کار مهارت و تجربۀ کافی رو دارم و یه جورایی همون کاری هست که دوستش دارم.

ـ تو گفتی به یه سری وسیله برای کارت احتیاج داری تا بتونی مثل بقیه کار کنی. می شه یه کم بیشتر بگی اونا چی هستن؟

ـ چیزی که من ازش استفاده می کنم، ترکیب یه درشت نما و یه صفحه نمایش، به همراه وُیس اُوِر  و جاز است که کمک می کنه من بتونم همۀ کار هام رو به بهترین شکل انجام بدم.

ـ چقدر نابینایی تو توی محل کارت پذیرفته می شه ؟ یا بذار این طوری بپرسم که همکارات چطور با نابینایی تو کنار می آن؟

ـ اول باید بگم که جایی که من کار می کنم هفت تا نیروی نابینا داره و خب! این تعداد باعث می شه سایر افراد بیشتر بدونن چطوری باید با ما و ندیدنمون برخورد کنن. اما خب! اوایل کار وقتی تنها بودم مشکلاتی بود؛ همکارام دوست داشتن کمک کنن، ولی دقیقاً با مشکلات ما آشنا نبودن. چیزی که می خوام بگم اینه که این ماییم که باید با دیگران ارتباط درست برقرار کنیم و بهشون بگیم دقیقاً توی چه زمینه هایی احتیاج به کمک داریم و چه کارایی رو خودمون بدون همیاری اونا می تونیم انجام بدیم.

ـ من نمی تونم از کار هایی که قبلاً می کردی راحت رد بشم. تو یه جای حرفات گفتی که راهنمای تور کالج بودی و این کار برای نابینا می تونه خیلی آسون نباشه. دختر من داره برای کالج اپلای می کنه و من راهنماهای تور زیادی دیدم. آیا اونایی که راهنمایی شون می کردی می دونستن نابینایی؟ منظورم اینه که مثلاً تو از عصا استفاده می کردی یا حالت چشمات نشون می ده که نمی بینی؟

ـ راستش رو بخواین، اون موقع خیلی از عصا استفاده نمی کردم و سعی می کردم کسی خیلی متوجه نشه که نمی بینم. خیلی سؤالا رو با حدس جواب می دادم و البته معمولاً حدسام هم درست بودن، ولی الان می خوام بگم اولین چیز برای کنار اومدن درست با نابینایی اینه که اون رو بپذیری و یکی از علامتای پذیرش نابینایی اینه که لوازم اون رو به رسمیت بشناسی که خب! یکیش داشتن عصای سفیده.

ـ ممنون که کنارم بودی! توی این مصاحبه فقط قبل از تموم شدن کارمون یه کم برام از کانال یوتیوبت بگو که اونجا چه کارایی انجام می دی؟

ـ اسم کانال من آداپتینگ سایته و اونجا تلاش می کنم به عنوان یه نیمه بینا، از شیوۀ استفاده از دوربین برای نیمه بیناها حرف بزنم و تجربه هام رو از مسائل فناوری که مربوط به نابیناها می شه، در اختیار همه بذارم.

ـ بازم ممنون که توی این قسمت از برنامۀ مشاغل با من بودی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + نه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *