امضای تفاهم نامه میان مجموعه ی فرهنگی تاریخی نیاوران با انجمن نابینایان ایران

تفاهم نامه همکاری آموزشی، علمی و فرهنگی میان مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و انجمن نابینایان ایران منعقد شد و این مجموعه برای نخستین بار در راستای خدمات رسانی مناسب موزه به نابینایان گام برداشت.
این تفاهم نامه در راستای سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و در جهت بهره مندی مستمر و نظام مند از خرد جمعی و جلب کمک و همکاری بخش های مختلف جامعه به منظور معرفی، آموزش و حفاظت از میراث فرهنگی کشور و همچنین برقراری عدالت توزیع محتوا و تسهیل در ارائه خدمات شایسته و برابر به تمامی گروه های مخاطب جامعه به امضای بیژن مقدم، مدیر مجموعه نیاوران و علی اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران رسید.
در این دیدار علی اکبر جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران گفت: از مجموعه نیاوران تشکر می کنیم که امکانات خود را برای نابینایان دسترس پذیر کرده اند. وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دید خوبی نسبت به مناسبسازی اماکن گردشگری برای معلولان دارد و امیدواریم اقداماتی از این دست گسترش یابد. وی ضمن اشاره به خدمات انجمن برای نابینایان گفت: علاوه بر خدمات رفاهی، توانبخشی، آموزشی، حمایت های دارویی و درمانی، مددکاری و فرهنگی یکی از اقدامات دیگر انجمن مشاوره دسترسپذیری وبسایت ها و خدمات ارائه شده در سازمان ها و مراکز خدمات رسان مانند بانک ها، موزه ها، فروشگاه ها و راهآهن است.
در ادامه مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: خوشبختانه پس از ماه ها پیگیری تفاهمنامه میان انجمن نابینایان ایران و مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران امضا شد و بی تردید این امر باعث بازدید بیشتر نابینایان از این مجموعه خواهد شد. مهندس شادکام بیان کرد: با وجود سامانه موزه ها برای نابینایان این قشر می توانند تمامی اطلاعات مجموعه را به صورت صوتی و بریل دریافت کنند و سپس در بازدید از بخش های مختلف این مجموعه ذهنیت بازتری نسبت به آثار تاریخی موجود داشته باشند. مهندس شادکام تصریح کرد: این آمادگی از طرف انجمن وجود دارد تا کارگاه های آموزشی چگونگی تعامل با نابینایان را برای کارکنان موزه برگزار کند. وی ضمن انتقاد شدید از صدا و سیما گفت: متأسفانه در سالهای اخیر فرهنگسازی توسط سازمان های متصدی از جمله صدا و سیما صورت نگرفته و مردم در مواجهه با یک فرد نابینا نمی دانند چگونه باید با او برخورد کنند.
در ادامه امیر سرمدی عضو هیئت مدیره انجمن نابینایان ایران و مدیر مسئول ماهنامه نسل مانا گفت: امضای تفاهم نامه میان انجمن و مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران سطح همکاری های این دو نهاد را بسیار بالاتر از بحث دسترس پذیری یک کاخموزه میبرد. طبق این تفاهمنامه قرار است تمامی بوروشورهای موزه به خط بریل برگردانده شود و برای کسانی که در زمینه صنایع دستی فعالیت می کنند نمایشگاه های موقت و فصلی از سوی مجموعه نیاوران به رایگان در اختیار آنها قرار گیرد تا محصولات خود را به فروش برسانند. وی ساخت پادکست های مرتبط توسط نابینایان با حمایت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، دسترسپذیری وبسایت این مجموعه و آموزش به راهنمایان موزه را یکی دیگر از مفاد این تفاهم نامه اعلام کرد و گفت: امید است مجموع اقدامات در نظر گرفته شده باعث مراجعه و استقبال نابینایان از مجموعه های تاریخی و فرهنگی در کشور شود.
در پایان دکتر بیژن مقدم مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز گفت: در گام نخست سامانه موزه ها برای نابینایان خریداری شده است تا این قشر بتواند اطلاعات مربوط به مجموعه و بخش های مختلف آن را به صورت صوتی و بریل دریافت کند. سپس فرد با کمک افراد راهنما به بازدید قسمت های مختلف میرود و تمامی موارد داخل مجموعه برای او توصیف می شود. وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با مشاوره انجمن نابینایان ایران و همکاری آنها بتوان خدمات ارائه شده برای نابینایان را به بهترین شکل ممکن در اختیار این قشر و سایر معلولان قرار داد.
گفتنی است: معرفی و انعکاس ارزش های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعمیق شناخت ارزش های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، فرهنگ سازی صیانت از آثار ارزشمند فرهنگی، تاریخی و طبیعی، ارتقای توانایی مجموعه های فرهنگی در پاسخگویی و جلب گروه های خاص مخاطب و ایجاد فرصت های اجتماعی و فرهنگی برای فعالیت و همکاری نابینایان و کم بینایان کشور و بهره برداری از سایر توانایی های مهجور مانده در این گروه از جامعه از دیگر اهداف انعقاد تفاهم نامه یاد شده است.
منبع: انجمن نابینایان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *