روش های اشتراک گذاری فایل در One UI 5.1

قابلیت Quick Share و Nearby Share و Music Share در رابط کاربری One UI 5.1 در زمینه هایی بهبود یافته اند تا بازدهی و امکانات بیشتری ارائه کنند.

نقل و انتقال فایل یکی از قابلیت هایی ضروری است که روزانه با آن سروکار داریم و با توجه به پیشرفت فناوری های دوربین ها و افزایش کیفیت فایل های تصویری به ویژه در گوشی هوشمند، نیاز به روش های سریع تر و البته مطمئن بیش از پیش حس می شود.

چندین سال پیش، اپلیکیشن های ثالث برای نقل و انتقال داده ها میان دستگاه ها از طریق وای فای، در دسترس کاربران قرار گرفتند و با اقبال چشمگیری مواجه شدند و کار را به جایی رساندند که شرکت های بزرگ تولیدکننده گوشی هوشمند نیز تلاش کنند راه های مشابهی برای این منظور طراحی کنند تا علاوه بر سرعت، امنیت داده ها را نیز تأمین کند. قابلیت Quick Share در اکوسیستم گلکسی سامسونگ نتیجه ی این راهبردها بود و امکان جابه جایی سریع داده ها را فراهم کرد.

فرض کنید در مهمانی خانوادگی و دیدوبازدید نوروزی یا سفر کوتاهی در طبیعت تعداد زیادی عکس گروهی می گیرید و می خواهید این حجم از تصاویر را با سایر هم سفران خود به اشتراک بگذارید. در این لحظه، وجود قابلیتی مثل Quick Share سامسونگ یا AirDrop اپل می تواند فرایند اشتراک گذاری فایل را بسیار آسان کند.

قابلیت Quick Share فرایند انتقال داده بین دستگاه ها را بدون نیاز به اتصال به روتر وایرلس یا اینترنت و در شبکه ای محلی انجام می دهد و سرعت بسیار زیادی دارد. با این حال، پیش تر محدودیت هایی نیز در این قابلیت وجود داشت که اولین آن ها دسترسی به آن فقط بین دستگاه های سامسونگ بود.

اکنون این مسئله با قابلیت Link Sahring در One UI 5.1 حل شده است و کاربر می تواند فایل را با کمک لینک موقت برای دیگران ایمیل یا پیامک کند و در هر دستگاهی چه سامسونگ باشد یا آیفون، ۳ روز مهلت دارد تا فایل را با استفاده از لینک دانلود کند.

در به روزرسانی رابط کاربری One UI 5.1، با استفاده از Quick Share می توان فایل های بزرگ یا چندین فایل تا حجم ۴ گیگابایت را هم زمان با ۵ نفر به اشتراک گذاشت. این در حالی است که قبل تر نهایتاً امکان اشتراک گذاری تا حجم ۱ گیگ در هربار و محدودیت ۲ گیگ در روز برای کاربران وجود داشت. همچنین، اکنون محدودیت روزانه در به روزرسانی جدید به ۵ گیگابایت رسیده است.

آموزش استفاده از Quick Share

تصور کنید که قصد دارید یک یا چند فایل را از درون گالری گوشی سامسونگ با کمک Quick Share برای دستگاه دیگری ارسال کنید. ابتدا از منو دسترسی سریع در بالای صفحه باید قابلیت Quick Share را فعال کنید و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید.

این قابلیت باید علاوه بر گوشی مبدأ، در گوشی مقصد نیز فعال شود؛ بنابراین، پیش  از هرکاری آن را فعال کنید.

بخش اول: ارسال فایل با Quick Share

مرحله ی اول: وارد گالری شوید و روی عکس مدنظر خود بزنید تا در حالت نمایش قرار بگیرد. سپس، از گزینه های پایین تصویر روی گزینه ی Share بزنید.

مرحله ی دوم: در نوار منو باز شده پایین، باید گزینه ی Quick Share را کنار سایر اپلیکیشن ها از جمله تلگرام و اینستاگرام مشاهده کنید. اگر در بین سایر برنامه ها Quick Share وجود نداشت، باید فهرست را به سمت چپ بکشید و از گزینه ی More آن را اضافه کنید. با وجود این، احتمال این مسئله بسیار اندک است؛ زیرا برنامه ی Quick Share سامسونگ قطعاً به طور  پیش فرض اولین گزینه در آن فهرست قرار می گیرد. در نهایت، روی Quick Share بزنید.

مرحله ی سوم: در این قسمت، دستگاه های اطراف شما در کادر Share to nearby devices نمایش داده می شوند و می توانید از بین آن ها دستگاه مقصد را برای ارسال فایل انتخاب کنید. در بین گزینه های فعال کردن Quick Share، می توان به صورت پنهان یا نمایش به مخاطبان آن را روشن کرد یا در صورت لزوم، آن را برای هر دستگاهی که در اطراف شما است، در حالت قابل نمایش قرار داد. پس  از انتخاب گزینه ی مدنظر، روی Done بزنید و در فهرست دستگاه ارسال کننده نام دستگاه دریافت کننده را مشاهده کنید.

فراموش نکنید که در این فهرست می توانید هم زمان ۵ دستگاه را انتخاب کنید تا انتقال فایل به آن ها هم زمان انجام شود. همچنین، می توانید مطابق سلیقه ی خود تنظیمات Quick Share را شخصی سازی کنید. برای مثال، نام دستگاه را تغییر دهید یا مشخص کنید که عملیات نقل و انتقال فایل با چه دستگاه هایی انجام شود.

ارسال چند فایل ازطریق Quick Share

ارسال چندین فایل تفاوتی با ارسال یک فایل ندارد و مراحل طبق همان ترتیب قبلی انجام می شود؛ بنابراین، ابتدا فایل هایی که می خواهید ارسال کنید، از داخل گالری انتخاب کنید. ممکن است چندین عکس و ویدئو باشد که در سفری کوتاه به همراه دوستان گرفته اید و می خواهید برای آنان ارسال کنید. فایل ها را انتخاب و سپس مراحل قبلی را طی کنید. در این مرحله، می توانید از Link Sharing کمک بگیرید و لینک فایل را با هر دستگاهی به اشتراک بگذارید.

بخش دوم: Link Sharing

مانند بخش قبل، روی گزینه ی Share بزنید و وارد Quick Share شوید. در این قسمت پایین کادر Share to nearby devices کادر دیگری تعبیه شده است که Share to any devices نام دارد و این امکان را فراهم می کند تا فایل خود را نه تنها با سایر دستگاه های سامسونگ، بلکه با آیفون یا لپ تاپ یا هر دستگاه دیگری اشتراک گذاری کنید.

درواقع، قابلیت Link Sharing فایل مدنظر را موقتاً برای ۷۲ ساعت در فضای ابری سامسونگ ذخیره می کند و هرکسی با کمک آن لینک می تواند ظرف این مدت، فایل را دانلود کند. برای این منظور سه گزینه در اختیار دارید:

گزینه ی Copy Link: با انتخاب این گزینه، لینک فایل کپی می شود و آن را ازطریق ایمیل و پیامک و هر روش دیگری می توانید برای دوستان خود ارسال کنید.

گزینه ی Share link using app: با انتخاب این روش لینک دریافت فایل ازطریق برنامه ی Quick Share ارسال می شود که در این صورت، فقط می تواند بین دستگاه های گلکسی استفاده شود.

گزینه ی Share using QR Code: اشتراک گذاری با کد QR نیز می تواند در زمانی مناسب باشد که می خواهید فایلی را به دستگاه دیگری در نزدیکی خود ارسال کنید. در این صورت، به ارسال ایمیل نیازی نخواهید داشت و با ایجاد کد QR، می توانید لینک را در دستگاه مقصد بارگذاری کنید.

غیرفعال کردن یا تغییر Link Sharing

علاوه بر این، شاید لازم باشد لینک اشتراک گذاری را غیرفعال یا تغییراتی در آن ایجاد کنید. ممکن است لینک را به اشتباه برای فرد دیگری ارسال کرده باشید یا به هر دلیلی از ارسال فایل صرف نظر کنید یا به طور کلی بخواهید زودتر از اتمام فرصت ۷۲ ساعته فایل ها را از فضای ابری حذف کنید. در این صورت، مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ی اول: از منو تنظیمات سریع در بالای صفحه، Quick Share را لمس کنید و نگه دارید تا وارد تنظیمات این قابلیت شوید.

مرحله ی دوم: روی Link sharing history و سپس در صفحه ی جدید روی زبانه Sent بزنید تا فایل هایی را مشاهده کنید که به اشتراک گذاشته اید و هنوز فعال هستند.

مرحله ی سوم: فایل های مدنظر را لمس کنید تا به نمایش درآیند. در این مرحله، می توانید از گزینه های پایین صفحه دوباره لینک را کپی کنید یا داخل برنامه ی دیگری اشتراک گذاری کنید یا کد QR ایجاد کنید و با آخرین گزینه فرایند اشتراک گذاری ازطریق لینک را غیرفعال کنید. با غیرفعال کردن لینک، فایل ها از حالت رنگی خارج می شوند. البته همچنان می توانید لینک جدیدی برای اشتراک گذاری تولید و برای دستگاه دیگری ارسال کنید.

قابلیت Nearby Share

دیگر روش نقل و انتقال داده در پلتفرم اندروید Nearby Share است که راه حل آسانی برای جابه جایی انواع فایل از دستگاهی به دستگاه دیگر ارائه می کند. این قابلیت با توجه به نوع و حجم فایل، پروتکل مناسبی برای انتقال داده ها انتخاب می کند تا ازنظر مصرف انرژی و بازدهی مناسب شرایط باشد.

برای فعال کردن Nearby Share، می توانید از پنل دسترسی سریع بالای صفحه کمک بگیرید یا در گوشی گلکسی اس ۲۳ اولترا با استفاده از قلم اس پن آن را فعال کنید.

سپس، آیکون Nearby Share را لمس کنید و نگه دارید تا وارد تنظیمات آن شوید. در ادامه، آن را روشن کنید و در قسمت Device Visibility، می توانید مشخص کنید اشتراک گذاری فایل با مخاطبانتان انجام شود یا به صورت تکی از فهرست مخاطبان یکی را انتخاب کنید.

توجه کنید که قابلیت Nearby Share باید در دستگاه مقصد نیز روشن شود. اکنون مانند روش Quick Share، فایل یا فایل هایی که می خواهید ارسال کنید، برگزینید و از گزینه های پایین صفحه روی Share بزنید تا منو دیگری باز شود. در منو باز شده، روی آیکون Nearby Share بزنید و دستگاه مقصد را انتخاب کنید تا فرایند انتقال فایل آغاز شود.

قابلیت Music Share

قابلیت Music Share امکان اشتراک گذاری پخش موسیقی را فراهم می کند. درواقع، شاید نام آن درمقایسه با قابلیت های اشتراک گذاری قبلی غلط انداز به نظر برسد؛ زیرا با این قابلیت نمی توان فایل آهنگ را به دستگاه دیگری منتقل کرد؛ بلکه می توان با استفاده از آن همزمان چند گوشی گلکسی را به اسپیکر بی سیم ازطریق بلوتوث متصل کرد.

در اصل، گوشی سامسونگ اصلی متصل به اسپیکر به عنوان ورودی برای اتصال سایر گوشی ها عمل می کند و هر زمان که آهنگی از سایر گوشی ها پخش شود، آهنگ در حال پخش از گوشی قبلی متوقف می شود.

قابلیت Music Share باعث می شود فرایند جست وجو و اتصال میان دستگاه ها سریع تر انجام شود و مانند کابل AUX مجازی بین دستگاه ها رد و بدل شود. برای استفاده از این قابلیت، باید وای فای و بلوتوث در هر دو گوشی روشن باشند.

فعال سازی Music Share

مرحله ی اول: ابتدا ازطریق پنل تنظیمات سریع آیکون Music Share را لمس کنید و نگه دارید تا وارد تنظیمات آن شوید.

مرحله ی دوم: در گوشه ی بالای صفحه، روی دکمه ی Off بزنید تا Music Share را فعال کنید و در حالت On قرار بگیرد.

مرحله ی سوم: پس از روشن شدن Music Share، تنظیمات آن به نمایش درمی آید که می توانید باتوجه به نیاز آن را تغییر دهید.

برای مثال، در تنظیمات اشتراک گذاری دستگاه ها (Share Devices With) می توانید مشخص کنید که فقط برای مخاطبان دردسترس باشد یا برای هرکسی در اطراف شما امکان دسترسی را فراهم کند. بهتر است سطح دسترسی را روی مخاطبان نگه دارید.

در ردیف بعدی، می توانید برای درخواست مجوز اتصال، تنظیمات مدنظر را انتخاب و در ردیف آخر نیز مشخص کنید که بعد از گذشت چند دقیقه (مثلاً ۱۰ دقیقه) از توقف پخش، اتصال به طور خودکار قطع شود.

اکنون می توانید به اسپیکر بلوتوثی خود متصل شوید و مخاطبانتان نیز بدون نیاز به جست وجو، اسپیکر بلوتوث را در فهرست دستگاه های در دسترس مشاهده کنند و مستقیماً به آن وصل شوند و آهنگ را از روی دستگاه خود پخش کنند.

بدین ترتیب بعد از اتصال گوشی جدید، در گوشی اصلی اجازه ی اتصال گوشی دوم به اسپیکر را قبول کنید و روی Allow بزنید تا فرایند Music Share تکمیل شود.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *