قطع عیدی مددجویان بهزیستی‌ پس از ۱۵ سال

نویسنده: رویا بابایی خبرنگار حوزه معلولان

عیدی مددجویان سازمان بهزیستی نوروز امسال پس از ۱۵ سال قطع شد .

پس از حذف ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان، این بار دولت رئیسی در اقدامی بی سابقه عیدی مددجویان این سازمان را حذف کرد.

سازمان برنامه و بودجه هر سال بودجه مربوط به مستمری مددجویان بهزیستی را به اندازه ۱۳ ماه به بهزیستی پرداخت می کرد اما سال گذشته  بودجه ماه سیزدهم محقق نشد و مددجویان سازمان بهزیستی عیدی دریافت نکردند . همچنین این سازمان معلول ستیز در آخرین روز سال گذشته، ۶۰۰ میلیارد تومان از بودجه بهزیستی را به بهانه پرداخت حقوق معوقه معلمان، واریز نکرد که این مبلغ به میزان عیدی مددجویان بهزیستی بود.

این اتفاق در حالی رخ داد که مبلغ عیدی مددجویان برابر با یک ماه مستمری آنها و بسیار ناچیز است اما دولت همین عیدی ناچیز را هم از محروم ترین گروه جامعه دریغ کرد .

در حالی که انتظار می رفت در پایان سال پرداخت همه معوقات و عیدی، کام جامعه هدف را شیرین کند، دولت حتی  از پرداخت عیدی مددجویان نیز شانه خالی کرد تا ثابت کند دستگیری از محرومان شعاری بیش نبوده است .

سکوت بهزیستی در قبال تبعیض و ظلم آشکار دولت در حق جامعه هدف این سازمان و همچنین نبود توان و تدبیر کافی در بدنه مدیریتی این سازمان برای چانه زنی با سازمان برنامه و تحقق کامل بودجه خود نیز مباحث قابل اعتنایی است اما اگر علت این حجم از اهمال و بی توجهی دولت  که در اصل  ماهیت سازمان بهزیستی را زیر سوال قرار داده است “عدم وجود بودجه” بوده باشد، جای یک پرسش از رئیس دولت  باقیست: آیا دولت از پرداخت  عیدی و مزایای پایان سال کارکنان خود نیز صرف نظر کرد؟

سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقادات در خصوص قطع عیدی گفته که مستند به ماده ۷۹ برنامه توسعه ششم، دولت تکلیف قانونی برای پرداخت عیدی ندارد.

حال که برنامه و بودجه مستند پاسخ می دهد به پرسش های زیر هم مستند پاسخ دهد؛

۱. چرا مطابق ماده ۷۹ برنامه توسعه ششم مستمری مددجویان به میزان ۲۰٪ درصد حداقل دستمزد سالانه نیست؟

۲. چرا مطابق ماده ۶۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بودجه بهزیستی ۱۰۰٪ محقق نمی شود؟

۳. چرا مطابق ماده ۲۷ قانون معلولان، بودجه حداقل دستمزد را به معلولامن شدید و خیلی شدید پرداخت نمی کند؟

۴. چرا به ۱۷ تکلیف قانونی خود در خصوص قانون معلولان عمل نمی کند؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 11 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *