دستکش هوشمندی که به نابینایان بریل می آموزد

یک استارتاپ با طراحی دستکشی هوشمند یادگیری خط بریل را برای نابینایان آسان کرده است.

یادگیری خواندن خط بریل برای افراد نابینا ممکن است دشوار باشد، زیرا آن‌ها هیچ راهی برای دیدن اینکه نقطه هایی که لمس می کنند نشان دهنده کدام کاراکتر هستند، ندارند. آنجاست که دستکش BrailleWear وارد عمل می‌شود و به صورت شفاهی به نابینایان توضیح می‌دهد.

این دستکش توسط استارتاپ فناوری کمکی ORama AI ساخته شده است. کوشاگرا جین یکی از بنیانگذاران این استارتاپ هنگام کار داوطلبانه در مؤسسه ای برای نابینایان در هند بود که ایده اختراع این دستگاه به ذهن او رسید. چرا که درآنجا متوجه شد ۹۰ درصد از افراد کم بینا نمی توانند خط بریل را بخوانند.

در این دستکش یک ماژول الکترونیکی قرار دارد که بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار می‌گیرد و از یک دوربین کوچک و یک چراغ LED تشکیل شده است. این نور با زاویه‌ای مایل روی نقاط بریل چاپ شده می تابد و باعث می شود که هر یک سایه سیاهی روی کاغذ سفید اطراف ایجاد کند.

الگوی سایه‌های با کنتراست بالا به‌راحتی توسط دوربین تصویربرداری می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند که این الگو با نویسه بریل مربوطه توسط نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی مطابقت داده شود. یک صدای مصنوعی که توسط یک بلندگو در پشت دستکش منتشر می‌شود، سپس به صورت شفاهی به کاربر می‌گوید که کدام کاراکتر را لمس کرده است. کاربر در نهایت قادر خواهد بود هر کاراکتر را تنها با لمس شناسایی کند و دیگر نیازی به دستکش نخواهد داشت.

لیون لی، یکی از بنیانگذاران و رئیس این استارتاپ، به ما گفت: “ما به دنبال چند شریک صنعتی برای تجاری سازی و توسعه این دستکش هستیم.” ما با موسسه پرکینز نابینایان کار می کنیم تا به تکرار دستکش برای افزایش دقت و اثربخشی آن ادامه دهیم و مشتاقانه منتظر همکاری با APH برای یافتن راه های موثر برای توزیع دستکش هستیم.

لی در ادامه افزود که انتظار دارد دستکش BrailleWear تا پایان سال با قیمت هدفمند ۳۰۰ دلار آمریکا به صورت تجاری در دسترس قرار گیرد.

همچنین دانشمندان مؤسسه فناوری جورجیا در حال توسعه دستکشی برای آموزش خط بریل هستند که با وزوز کردن انگشتان کاربر کار می کند.

منبع: آنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *