یادداشت: افزایش مستمری مددجویان یا کاهش آن

نویسنده: دانوش میرعلائی فعال حقوق افراد دارای معلولیت

بنابر آخرین اعلام سازمان بهزیستی کشور حداقل مستمری افراد یا خانوارهای تحت پوشش بهزیستی به ۵۴۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، اما این افزایش چقدر دقیق و واقعی است؟

از آبان ۱۴۰۱ افزایش مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی ۵۴۶ هزار تومان اعلام شد که از ۴۲۰ هزار تومان قبلی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اگر مستمری را با شاخص دلار برآورد کنیم شاید بتوانیم نگاه دقیق تری به افزایش مستمری داشته باشیم.

نرخ دلار در پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۲۶ هزار تومان بوده است و در حال حاضر این نرخ حدود ۳۵ هزار تومان است. بنابراین:

۴۲۰۰۰۰ تقسیم بر ۲۶۰۰۰ مساوی ۱۶.۱۵ دلار

۵۴۶۰۰۰ تقسیم بر ۳۵۰۰۰ مساوی با ۱۵.۶ دلار

۱۶.۱۵ منهای ۱۵.۶ مساوی ۰.۵۵ دلار

همانطور که مشاهده میکنید مستمری افراد دارای معلولیت از ۱۶.۱۵ دلار به ۱۵.۶ دلار کاهش پیدا کرده است یعنی کاهش نیم دلاری که معادل ۱۷۵۰۰ تومان است!

اما جدای از کاهش واقعی ارزش مستمری دریافتی، آیا مستمری ۱۵ دلار ماهانه منطقی است؟ با نگاهی به تعاریف خط فقر مطلق جهانی شاید بتوانیم به این پرسش پاسخ دهیم.

در اکتبر ۲۰۱۵، بانک جهانی خط فقر بین‌المللی (IPL) را که حداقل مطلق جهانی است، ۱٫۹۰ دلار در روز تعیین کرد (بر حسب PPP یا برابری قدرت خرید)، که تا سال ۲۰۲۲ ثابت بوده‌است. همچنین در سال ۲۰۲۲ خط فقر برای کشورهای با درآمد متوسط به پایین، ۳٫۲۰ دلار در روز و ۵٫۵ دلار در روز برای کشورهای با درآمد متوسط به بالا تعیین شده‌است.

با توجه به داده های بالا درآمد کمتر از ۱.۹ دلار در روز (۵۷ دلار در ماه) معادل خط فقر مطلق است. این عدد معادل یک میلیون و ۹۹۵ هزار تومان است. با این حساب میتوان گفت معیشت افراد دارای معلولیت در صورتی که توان کسب درآمد نداشته باشند معادل فقر مطلق است.

توجه کنید که ارقام اعلام شده برای خط فقر مطلق است که به وضعیتی گفته می‌شود که در آن افراد از منابع ضروری برای ادامهٔ زندگی به‌کلی محروم هستند و به صورت فردی محاسبه می شود. مقایسه مستمری افراد دارای معلولیت با خط فقر نسبی که در بعد خانوار محاسبه می‌شود و حدود ۱۸ میلیون تومان در ماه برآورد میشود بسیار دور از دسترس است! می‌توان گفت افراد دارای معلولیت که شغلی ندارند درگیر زنده ماندن هستند و نه تلاش برای یک زندگی معمولی!

منبع: کمپین معلولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 9 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *