آنچه نابینایان باید از جادوی رنگ ها بدانند

در مطلب ماه گذشته در مورد کارایی یا بهره وری حواس صحبت کردیم. این ماه بنا داشتیم با تفصیل بیشتر به پرورش حواس و استفاده از آن ها در زندگی روزمره بپردازیم؛ ولی با توجه به پیش رو بودن عید نوروز، مناسب دیدیم که به موضوع انتخاب رنگ لباس بپردازیم.

نتایج یک پژوهش کیفی در کرۀ جنوبی نشان داده که افراد آسیب دیدۀ بینایی، در زمانی بسیار کوتاه لباس انتخاب می کنند و از امتحان کردن مدل های لباس زیاد جهت انتخاب پرهیز می کنند. آن ها معمولاً برای خرید از یک نفر یا تعداد بسیار محدودی از آشنایان کاملاً مورد اعتمادشان برای خرید لباس کمک می گیرند و در صورتی که بار های گذشته از ویژند (بِرَند) خاصی خرید کرده و از آن راضی بوده باشند، ترجیح می دهند مجدداً از همان ویژند استفاده کنند و به سراغ انتخاب های جدید نمی روند و می توان گفت خطر نمی کنند و همان همیشگی را انتخاب می کنند. از دیگر نتایج این مطالعه این بود که افراد آسیب دیدۀ بینایی در انتخاب لباس، بیشتر ترجیح می دهند لباس های ساده را انتخاب کنند و چندان اهمیتی به رنگ لباس ها نمی دهند و به طور کلی می توان گفت در انتخاب لباس ها چه برای خرید و چه هنگام انتخاب لباس برای پوشیدن در موقعیت های گوناگون، تنها معیار تمیز و مرتب بودن را مدنظر قرار می دهند. پژوهشگران با توجه به نتایج این مطالعه، معتقدند آموزش و اطلاع رسانی صحیح در زمینۀ معیار های انتخاب لباس و به ویژه انتخاب رنگ لباس، باید در اختیار افراد آسیب دیدۀ بینایی قرار گیرد.

درست است که در کشور ما تا کنون پژوهش علمی با موضوع انتخاب لباس آسیب دیدگان بینایی انجام نشده، اما بهتر آن است که منتظر پژوهش نمانیم و دربارۀ اثر رنگ لباس بر مخاطبان و تأثیر آن بر خُلق انسان ها، اطلاعاتی کلی به دست آوریم.

در گذشته هایی نه چندان دور، انتخاب های محدودی در لباس ها داشتیم و به خصوص رنگ بندی لباس ها خیلی محدود بود. گاهی رنگ های لباس ها با توجه به جنسیت انتخاب می شد. برای مثال، گفته می شد که پوشیدن رنگ صورتی برای آقایان مناسب نیست و این رنگ برای خانم هاست یا نارنجی و زرد را رنگ های مناسب کودکان می دانستند و پوشیدن این رنگ ها را برای بزرگ سالان زشت و نامناسب در نظر می گرفتند؛ اما خوشبختانه امروزه این تفکر وابسته به سن و جنسیت تا حد زیادی از بین رفته و بزرگ سالان زیادی را می بینیم که رنگ زرد و نارنجی می پوشند و آقایان بسیاری، رنگ صورتی را انتخاب می کنند؛ پس محدودیت در انتخاب رنگ لباس ها بسیار کاهش یافته و آزادی بیشتری داریم.

گاهی گفته می شود رنگ ها نشان دهندۀ شخصیت ما هستند؛ اما مطالعات علمی نشان از آن دارند که رنگ ها می توانند بر خُلق مخاطبان اثر بگذارند و نحوۀ این اثر گذاری را با استفاده از کارکرد این رنگ ها در طبیعت توضیح می دهند. آن ها معتقدند تأثیر رنگ ها بر افراد، ارتباطی با تفاوت های فردی ندارد و رنگ ها بر افراد متفاوت، تأثیر یکسانی می گذارند. این اطلاعات حاصل پژوهش های زمینه یابی است که در طول دهه ها انجام شده و در مورد احساسی که هر رنگ در افراد ایجاد می کند، از ایشان پرسش شده و نتایج، بررسی و تحلیل شده است. برای مثال رنگ آبی، آبی آسمان را در ذهن افراد متبادر می کند. رنگی که از کودکی با بازی کردن در فضای باز و درخشش آفتاب و آرامش و نبود طوفان، در ذهن افراد نقش بسته و به همین دلیل دیدن رنگ آبی، حس آرامش و سکون را در افراد ایجاد می کند.

رنگ لباس هایمان می تواند بر نحوۀ واکنش افراد نسبت به ما تأثیر زیادی داشته باشد؛ حتی برخی پژوهش ها نشان داده اند که رنگ لباس ها می تواند بر فشار خون، ضربان قلب و الگوی تنفس افراد مؤثر باشد و این یکی از دلایل انتخاب رنگ های خاص در بیمارستان هاست.

با توجه به این اطلاعات، در اینجا راهنمای مختصری برای انتخاب رنگ لباس می آوریم.

سبز: سبز رنگ تازگی و شادابی و امنیت و توازن است. رنگ سبز با نشان عبور آزاد چراغ راهنمایی و با پول نیز متبادر می شود که هر دو مثبت هستند و در مخاطبان حس امنیت و آرامش ایجاد می کنند؛ بنا بر این برای مشاغلی که به طور مستقیم با افراد سروکار دارند، بسیار مناسب است.

آبی: آبی رنگ واقعیت و خرد و دانایی است؛ همچنین رنگ آبی با پایداری و قابل اتکا بودن و آرامش هم آیند است؛ بنا بر این اگر محیط کار پر تنشی دارید، رنگ آبی می تواند برای شما مناسب باشد. رنگ آبی برای آقایان، در اولین قرار های ملاقات عاشقانه مناسب است و حس پایداری و قابل اعتماد بودن را در طرف مقابل ایجاد می کند. خانم ها عاشق این هستند که آقایان را پایدار و قابل اتکا ببینند و رنگ آبی به ایجاد این حس کمک می کند؛ همچنین رنگ آبی می تواند از استرس قرار ملاقات شما بکاهد و به هر دو نفر تان آرامش بدهد.

قهوه ای: رنگی مرتبط با استحکام و پایداری است و بیشتر، رنگی مردانه در نظر گرفته می شود؛ بنا بر این اگر شما خانمی هستید که در محیطی مردانه کار می کنید، پوشیدن رنگ قهوه ای شکلاتی می تواند به شما اعتبار ببخشد.

مشکی: مشکی رنگ قدرت، جدیت و اسرار آمیزی است. این رنگ به رنگ مدیریتی هم معروف است و از ویژگی های جذاب دیگر آن این است که افراد را لاغر تر و خوش اندام تر نشان می دهد و چه کسی از این ویژگی بدش می آید؟ پس اگر می خواهید جدی و قَدَر به نظر برسید، مشکی برای شما مناسب است.

زرد: رنگ زرد، از شاد ترین و پر انرژی ترین رنگ ها محسوب می شود؛ ولی معمولا ناپایداری را به ذهن می آورد؛ بنا بر این زرد، رنگ مناسبی برای محل کار نیست؛ چون ممکن است شما را ضعیف جلوه دهد؛ اما در میهمانی های دوستانه، می تواند بسیار انرژی بخش باشد و موجب گرمی جمع شود.

خاکستری: این رنگ، افراد را غیر فعال و بی انرژی نشان می دهد؛ بنا بر این خاکستری از رنگ هایی است که بهتر است در محل کار نپوشید؛ اما اگر به این رنگ علاقه مند هستید، باید آن را با رنگ های دیگر مثل آبی و به ویژه آبی تیره بپوشید تا این اثر را خنثی کنید.

قرمز: قرمز رنگ تعصب و اشتیاق و عشق است. این رنگ بیشتر برای اولین قرار های ملاقات عاشقانه و به خصوص برای خانم ها مناسب است؛ زیرا شما را مشتاق نشان می دهد. این رنگ موجب افزایش ضربان قلب می شود و شور و حرارت را به قرار عاشقانه شما می آورد.

نارنجی: نارنجی رنگ تحرک و اشتیاق است و تفاوت آن با قرمز این است که تندی و تعصب رنگ قرمز را ندارد. نارنجی، ترکیب خوبی از اشتیاق قرمز و لذت رنگ زرد است. مطالعات نشان داده اند که رنگ نارنجی باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغز می شود و فعالیت مغز را تحریک می کند و انرژی بخش است. بهتر است اعتدال در استفاده از رنگ نارنجی حفظ شود و در کنار رنگ های خنثی تر مثل خاکستری استفاده شود.

بنفش: بنفش، سبک زندگی اشرافی و خوش گذرانی را به ذهن می آورد. رنگ بنفش در طبیعت به ندرت یافت می شود و بیشتر به عنوان رنگی مصنوعی در نظر گرفته می شود. یک روسری، کراوات یا کیف دستی بنفش، می تواند انتخابی هوش مندانه برای خاص به نظر رسیدن باشد.

صورتی: صورتی رنگی سرشار از لطافت و ظرافت است و گاه گفته می شود که صورتی در جمع می تواند مانند یک آرام بخش عمل کند و افرادی که صورتی می پوشند، معمولاً افرادی گرم و هم دل قلمداد می شوند؛ پس می تواند رنگ مناسبی برای میهمانی های شما باشد.

سفید: این رنگ با کمال و پاکیزگی پیوند خورده است. سفید معمولاً یک انتخاب امن و همه پسند برای پیراهن یا روسری است؛ ولی استفادۀ بیش از حد آن می تواند، استریل بودن را به ذهن بیاورد و این برای روابط به ویژه روابط کاری خوب نیست.

امیدوارم این اطلاعات مختصر بتواند به شما کمک کند که برای هر موقعیت، بهترین را انتخاب کنید.

دانلود نسخه ی صوتی نوشته.

منبع: ماهنامه ی نسل مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *