آموزش راههای بازیابی و تغییر رمز عبور جیمیل

امروزه Gmail بسیار فراتر از یک سرویس ایمیل برای بسیاری از کاربران ایفای نقش می کند و سرویس های مختلف گوگل با آن گره خورده اند. صاحبان دستگاه های اندرویدی تعامل بیشتری با حساب کاربری گوگل خود دارند و برای بهره مندی از امکانات مختلف سیستم عامل این شرکت، باید از سرویس مذکور استفاده کرد. مشخص است که در چنین شرایطی، فراموشی پسورد جیمیل و محرومیت از دسترسی به آن می تواند عواقب سنگینی را به همراه داشته باشد. خوشبختانه گوگل روش های مختلفی را برای بازیابی رمز جیمیل پیش پای کاربران خود قرار داده است که می توان از آن ها در شرایط اضطراری استفاده کرد.

همانطور که اشاره شد، روش های مختلفی برای ریست کردن رمز عبور جیمیل وجود دارد که بیشتر آن ها با مرورگر قابل انجام هستند. در نتیجه اگر قصد بازیابی رمز جیمیل خود را دارید، بهتر است از یک مرورگر دسکتاپ استفاده کنید تا انجام فرایند ها سریع تر و آسان تر باشد؛ اما این کار از طریق مرورگرهای سایر دستگاه ها از جمله گوشی های هوشمند هم امکان پذیر است.

بازیابی رمز جیمیل با ایمیل ریکاوری

ساده ترین روش برای بازیابی رمز جیمیل، ریست کردن آن با ایمیل ریکاوری است که تقریباً در تمامی مواقع قابل اجرا خواهد بود. برای انجام این کار تنها کافی است مراحل زیر را طی کنید:

۱. وارد صفحه ورود به سرویس جیمیل شوید، سپس آدرس ایمیل خود را وارد نمایید و کلید Next را بزنید. در ادامه روی گزینه Forgot Password در سمت چپ کلید Next کلیک کنید. ممکن است این گزینه با توجه به دستگاه مورد استفاده، در موقعیت متفاوتی قرار داشته باشد.

۲. در صفحه بعدی، آخرین رمز عبور حساب کاربری خود را که به یاد دارید در قسمت Enter last password تایپ کنید. اگر آخرین رمز عبور را هم به خاطر ندارید، یکی از پسوردهای قبلی (ترجیحاً مورد جدیدتر) را وارد کنید.

۳. اکنون به صندوق ورودی ایمیل ریکاوری خود مراجعه کرده و به دنبال ایمیلی از گوگل با یک کد بازیابی شش رقمی باشید. توجه داشته باشید که باید قبلاً ایمیل ریکاوری را به حساب کاربری گوگل اضافه کرده باشید، در غیر این صورت نمی توانید از روش گفته شده استفاده کنید و بهتر است به سراغ سایر شیوه هایی که در ادامه به آن ها اشاره شده است، بروید.

۴. کد شش رقمی دریافت شده در ایمیل ریکاوری را در قسمت Enter code صفحه جیمیل وارد کرده و روی کلید Next کلیک نمایید.

۵. در صورتی که کد صحیح را وارد کرده باشید، می توانید رمز عبور جیمیل خود را تغییر دهید.

تغییر رمز عبور جیمیل با شماره همراه

در قسمت قبلی دیدیم که برای دریافت کد شش رقمی جهت تغییر رمز عبور حساب کاربری گوگل، به ایمیل ریکاوری نیاز خواهیم داشت. اگر در گذشته ایمیل ریکاوری برای جیمیل خود تعریف نکرده باشید، می توانید از طریق شماره همراه ثبت شده در اکانت هم اقدام به دریافت کد تایید کنید.

۱. برای شروع به صفحه اکانت ریکاوری گوگل مراجعه کنید.

۲. آدرس ایمیل خود را وارد کرده و سپس روی کلید Next کلیک کنید.

۳. در صفحه بعدی به جای وارد کردن آخرین رمز عبوری که به یاد دارید، روی گزینه Try another way در سمت چپ کلید Next کلیک نمایید.

۴. اگر هیچ ایمیل ریکاوری برای حساب کاربری خود تعریف نکرده باشید و تنها شماره همراه خود را برای آن در نظر گرفته اید، کد تایید به صورت خودکار از طریق پیامک ارسال می شود. در غیر این صورت، شماره همراه خود را از میان گزینه های موجود انتخاب کرده و درخواست ارسال کد تایید را با زدن کلید Send نمایید. پس از دریافت کد، آن را در قسمت Enter code وارد کرده و کلید Next را بزنید.

۵. در صورتی که کد تایید را به درستی وارد کرده باشید، به صفحه Change Password خواهید رفت که در آن می توانید رمز عبور جدیدی را برای حساب کاربری گوگل خود تعریف کنید. رمز عبور در نظر گرفته شده را در بخش Create password تایپ کنید و سپس دوباره این کار را در فیلد Confirm انجام دهید. برای اطمینان بیشتر و مشاهده پسورد می توانید تیک گزینه Show password را بزنید تا نمایش داده شود. در نهایت روی کلید Save password کلیک کنید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شود.

۶. پس از تغییر رمز، صفحه Security Checkup نمایش داده خواهد شد. در قسمت پایینی صفحه روی گزینه Continue کلیک نمایید.

۷. حالا به صفحه اصلی حساب کاربری گوگل رجوع داده می شوید و رمز عبور جدید هم فعال می شود. برای ورود به جیمیل خود در سایر دستگاه ها باید از رمز عبور جدید استفاده کنید.

بازیابی رمز جیمیل بدون ایمیل ریکاوری و شماره همراه

اگر ایمیل ریکاوری برای حساب کاربری گوگل خود تعریف نکرده اید و هیچ شماره همراهی هم به آن متصل نیست،  باز هم جای امید باقی است و می توانید از روش های دیگری بهره ببرید.

۱. مانند قسمت های قبلی وارد صفحه ریکاوری گوگل شوید و پس از وارد کردن آدرس جیمیل خود، روی گزینه Try another way کلیک کنید.

۲. اگر در گذشته شماره همراه خود را به جیمیل متصل نکرده باشید، یک سوال امنیتی که در زمان ساخت حساب کاربری تعریف شده، نمایش داده خواهد شد. با پاسخ صحیح به این سوال می توانید دوباره به جیمیل دسترسی داشته باشید و رمز جدیدی برای آن در نظر بگیرید.

۳. در صورتی که شماره همراه شما به حساب کاربری جیمیل متصل است، اما به آن شماره دسترسی ندارید، ابتدا آن را در قسمت مربوطه وارد کنید و روی کلید Send بزنید. در ادامه گزینه I don’t have my phone را انتخاب نمایید. حالا می توانید از قابلیت سوال امنیتی که در بالا گفته شد، بهره بگیرید.

۴. اگر شما هنوز به حساب کاربری جیمیل خود در دستگاهی دیگر (مثل موبایل) دسترسی داشته باشید، می توانید پس از انتخاب Try another way، پیامی پاپ آپ را روی گوشی هوشمند یا تبلت خود مشاهده کنید و با زدن کلید Yes مجوز لازم برای تغییر رمز را صادر نمایید. ممکن است در این مرحله گوگل، یک کد چند رقمی را برای تایید هویت نمایش دهد که باید آن را در صفحه ریکاوری وارد کنید.

چگونه از مشکلات آتی جلوگیری کنیم؟

در قسمت های قبلی دیدید که در صورت داشتن ایمیل ریکاوری یا شماره همراه متصل به حساب کاربری گوگل می توانیم به راحتی اقدام به بازیابی رمز جیمیل کنیم. در نتیجه بهتر است هرچه سریع تر یک ایمیل ریکاوری به جیمیل خود اضافه نمایید یا این که تایید هویت دو مرحله ای از طریق شماره همراه را فعال سازید.

استفاده از برنامه های مدیریت رمز عبور روش کاربردی و مفید دیگری برای جلوگیری از فراموشی پسورد جیمیل و سایر سرویس ها است. گزینه های متعدد با امکانات امنیتی پیشرفته به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارند که به تعدادی از بهترین آن ها در «جعبه ابزار: ۵ سرویس برتر مدیریت پسورد برای ویندوز، لینوکس، مک، اندروید و iOS» اشاره شده است.

تنظیم کدهای بازیابی هم روش موثر دیگری برای اطمینان از دسترسی همیشگی به حساب کاربری گوگل به شمار می رود. گوگل به کاربران خود اجازه می دهد تا حداکثر ۱۰ کد بازیابی را تعریف کنند. بهتر است کدهای گفته شده را روی برگه یادداشت کنید و در جای امنی نگه دارید. کدهای بازیابی تحت هر شرایطی امکان ریست کردن رمز عبور جیمیل را فراهم می سازند.

سوالات متداول درباره بازیابی رمز جیمیل

آیا می توان بدون شماره همراه و ایمیل ریکاوری رمز جیمیل فراموش شده را بازیابی کرد؟

بله؛ خوشبختانه از طریق وارد کردن پسوردهای قدیمی، پاسخ به سوالات امنیتی یا دسترسی به حساب کاربری گوگل در دستگاهی دیگر مثل موبایل یا تبلت قادر خواهید بود تا رمز عبور آن را بدون نیاز دریافت کد تایید از طریق شماره همراه یا ایمیل ریکاوری، تغییر دهید.

در صورت عدم دسترسی به شماره متصل به جیمیل چگونه رمز را بازیابی کنیم؟

اگر به شماره متصل به حساب کاربری گوگل خود دسترسی ندارید، می توانید با انتخاب گزینه I don’t have my phone از سایر روش ها مثل پاسخ به سوالات امنیتی یا وارد کردن آخرین رمز عبور استفاده کنید.

آیا می توان رمز جیمیل هک شده را بازیابی کرد؟

معمولاً اگر جیمیل شما هک شود، ایمیل ریکاوری و شماره متصل به آن از سوی شخص ثالث تغییر داده می شود؛ اما همچنان ممکن است بتوانید از طریق وارد کردن رمزهای عبور قدیمی به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *