با قابلیت جدید View once در واتساپ تصاویر را فقط یک بار می توانید ببینید

به دلایل متعدد، پیام رسان واتسپ در میان نابینایان دنیا از محبوبیت ویژه ای برخوردار است و ایرانی هم که باشی طبیعتاً این محبوبیت برایت صد چندان می شود. دسترسی پذیری بسیار قابل قبول این پیامرسان آن را به اولین گزینه برای نابینایانی که به دنبال استفاده از یک پیامرسان بر روی گوشی شان هستند بدل کرده است. حالا بعد از مدت ها این پیامرسان با یک به روز رسانی قدری کاربران خود را خوشحال کرده است.

واتسپ معمولا بسیار دیر امکانات و ویژگی های جدید را رونمایی می کند. منظورم از دیر، ماه ها و سال ها دیرتر از رقبای خود است! اما چه کنیم که واتسپ در ایران به خاطر در دسترس بودن، نفوذ زیادی دارد و ناگزیر باید به همین ارائه دیرهنگام امکاناتش هم دلخوش باشیم.

تصور کنید که بخواهید عکس یا ویدئویی برای مخاطبی بفرستید، اما دوست نداشته باشید که پیش او بماند یا او همان عکس و ویدئو را برای دیگران بفرستد. در واتسپ از این به بعد می توانید با ضربه زدن روی دکمه «1» در کنار دکمه ارسال، انتخاب کنید که این عکس یا ویدئو بعد از یک بار مشاهده، خود به خود حذف شود.

البته نکته اینجاست که مخاطب شما متوجه می شود که عکس یا ویدئویی که برای او ارسال کرده اید، از نوع «یک بار مصرف» است و بنابراین می تواند به اصطلاح زرنگی کند و با گرفتن یک اسکرین شات به صورت عکس یا ویدئو، آن عکس یا ویدئو را داشته باشد. بنابراین این ویژگی کاربرد محدودی دارد و نباید از داشتن آن، احساس امنیت کنید.

در ضمن اگر گیرنده عکس یا ویدئو، بعد از ۱۴ روز فایل ارسالی شما را باز نکند، باز هم پیام خود به خود حذف می شود.

این ویژگی شبیه ویژگی اسنپ چت است و البته همان طور که می دانید اینستاگرام چند سال است که آن را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

این قابلیت فعلاً در حالت بتا عرضه شده و به صورت آزمایشی فعال گردیده است. در صورت موفقیت آمیز بودن طرح قرار است بر روی تمامی نسخه های واتسپ پیاده سازی شود و به مرور بر روی گوشی کاربران قرار گیرد. واتسپ که تحت مالکیت فیس بوک است، در خبر ارائه این ویژگی گفته که این ویژگی به کاربران کنترل بیشتری بر حریم خصوصی شان می دهد.

رسانه هایی که به این ترتیب فقط برای یک بار قابل مشاهده هستند، با رمزنگاری دو سویه هم محافظت می شوند.

قابلیت «View once» از هفته گذشته فعال شده و اگر هنوز آن را دریافت نکرده اید، کمی منتظر بمانید و واتسپ را هم به روز نگه دارید تا از این قابلیت برخوردار شوید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نوزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *