آشنایی با اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته در نابینایان

نویسنده: مجتبی خادمی: مترجم و بنیان گذار اولین وب سایت ویژه نابینایان

با درودی متفاوت به شما دوستداران آخرین مطالب و دست آورد های پزشکی، این مرتبه هم مجتبی خادمی هستم و طبق پیشنهاد سردبیر گرامی، این ماه را با رویکردی متفاوت شروع می کنم. از بیماری چشمی مستقیم خبری نیست ولی خیالتان راحت که هرچه هست، مربوط به چشم است و بس. خبری بد در مورد یک اختلال عجیب و غریب میان هفتاد درصد از نابینایان دنیا، و خبری خوب در خصوص درمانش. کمربند ها را محکم ببندید تا حرکت کنیم:

اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته

بیش از هفتاد درصد از نابینایان با اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته دست و پنجه نرم می کنند

این مشکل، از ناتوانی درک نور ناشی می شود

بنیامین، 31 ساله: «حتی اگر استراحت کرده باشم؛ به سرعت خسته می شوم. علائمی که در من وجود دارند، احساسی را در من ایجاد می کنند که گویی اوضاع تحت کنترل من نیست».

تشریح اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته

به گزارش کلینیک تست خواب ایران، اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته یکی از اختلالات خواب چرخه شبانه روزی محسوب می شود. افراد مبتلا به این اختلالات، زمان خوابی دارند که به نظر می رسد بسیار نا هماهنگ باشد. الگو های خواب این گونه افراد، خواب شب «عادی» را دنبال نمی کنند.

زمان خواب افرادی که از اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته رنج می برند، هر روز کمی بیشتر تغییر می کند. زمان خواب و زمان بیداری آن ها هر روز دیر تر و دیر تر می گردد. زمان خواب در طول هفته، گاهی منطبق با ساعت خواب عادی است و گاهی از انطباق خارج می شود.

افراد عادی، یک چرخه خواب شبانه روزی دارند که طولانی تر از 24 ساعت است. هر روز، نور صبح و سایر موارد، ساعت خواب و بیداری افراد عادی را در یک برنامه 24 ساعته تعیین می کند. بدون نور و تنظیم خودکار ساعت، زمان خواب افراد مبتلا به این اختلال، مدام به جلو حرکت می کند. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته دارند، نابینا هستند. نور تاثیر عمده ای بر تنظیم ساعت مغز دارد.

از آن جایی که هر روز خواب تان بیشتر به تعویق می افتد، چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته می تواند با سایر اختلالات خواب چرخه شبانه روزی اشتباه گرفته شود. با تغییر زمان خواب، شما تا صبح نمی خوابید. این مشکل ممکن است اختلال تاخیر در فاز خواب و بیداری به نظر برسد. پس از چند روز دیر خوابیدن، در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید. بعد از چند روز دیگر، در اوایل بعد از ظهر و عصر خواب تان می گیرد. این امر ممکن است مشابه اختلال فاز خواب و بیداری پیشرفته به نظر برسد. پس از سپری شدن روز های بیشتر، به ساعات خواب طبیعی شبانه خود باز می گردید. سپس مجددا زمان خواب تغییر پیدا می کند. در حالت خواب عادی، زمان خواب به بخش های منقطع شکسته نمی شود. انقطاع زمان خواب، تنها در صورتی است که اختلالات خارجی وجود داشته باشد.

در مورد این اختلال دقیقا چه می دانیم؟

در ایالات متحده، 1.3 میلیون نفر از نظر قانونی نابینا به حساب می آیند و 130000 نفر به طور مطلق نابینا هستند. برخی از دلایل نابینایی مطلق، شامل تومور شبکیه، ورم رنگیزه ای شبکیه یا آر پی، رتینو پاتی نوزادان نارس، آب سیاه، ترومای چشمی، دیابت، یا اختلالات رشدی چشم می شوند.

نزدیک به هفتاد درصد از نابینایان مطلق، از عوارض اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته رنج می برند، که در ناتوانی درک نور ریشه دارد.

چشم دو کارکرد دارد. یکی فراهم کردن قدرت بینایی، و دیگری، درک نور و ارسال آن به مغز تا متوجه شود هنگام روز فرا رسیده است.

ناتوانی درک نور، عامل اصلی اختلال چرخه خواب است، که صرف نظر از علت نابینایی، می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. ساعت اصلی بدن، شامل چرخه ای می شود که بیشتر از 24 ساعت در روز طول می کشد و هر روز به وسیله نور محیطی که به چشم ها وارد می شود، به سلول های حساس به نور برخورد می کند و به مغز سیگنال می دهد، مجددا روی ساعت صفر تنظیم می شود.

آیا شما دارای علائم اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته هستید؟

این اختلال، در زمره اختلالات خواب به شمار نمی رود؛ بلکه یک اختلال جدی ریتم شبانه روزی مزمن است که می تواند زندگی شما را شدیدا تحت تأثیر قرار دهد.

اگر درجاتی خفیف یا شدید از برخی از علائمی که در ادامه می آیند را داشته باشید، ممکن است به این اختلال مبتلا باشید.

علائم این اختلال برای هر شخص متفاوت است

سم، 25 ساله: «خیلی برایم سخت است در اواسط روز، بیدار بمانم. در کل این اختلال تمام جنبه های زندگیت را تحت تأثیر قرار می دهد».

علائم این اختلال، ممکن است در شب و در طول روز ظاهر شوند، که می تواند خفیف یا شدید باشد. تجربه این اختلال، برای هر شخص متفاوت است.

شما دارای کدام یک از این علائم هستید؟

 • در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارید.
 • بی حال و کسل بیدار می شوید و احساس می کنید انگار به اندازه کافی استراحت نکرده اید.
 • در طول روز می خوابید یا به طور غیر منتظره ای به خواب می روید.
 • انجام فعالیت های روزمره در محل کار یا مدرسه برای شما دشوار است.
 • الگوی خواب شما در مقایسه با اکثر افرادی که می شناسید متفاوت است.
 • به سختی می توانید تمرکز کنید.
 • روابط شما تنش آلود است.
 • به دلیل کمبود خواب، تحریک پذیر هستید.
 • از تنبلی و فراموشی رنج می برید.
 • به نظر می رسد زمان خواب شما، با گذشت زمان تغییر می کند.
 • برای بیدار ماندن در طول روز در محل کار یا مدرسه، به سختی تلاش می کنید.
 • از این که هیچ کس درک نمی کند چه مشکلاتی را از سر می گذرانید، سرخورده شده اید.
 • احساس می کنید در نبردی بی پایان بین بی خوابی و خستگی به سر می برید.

بعضی از اوقات، این اختلال، از خود نابینایی چالش بر انگیز تر است

با پزشک خود در خصوص اختلال غیر 24 ساعته صحبت کنید.

اگر گمان می کنید به این اختلال دوچار هستید، بهتر است با پزشک خود در این مورد صحبت کنید، تا با همکاری یکدیگر بتوانید مشخص کنید به این اختلال مبتلا هستید یا خیر. به یاد داشته باشید آگاهی عمومی در خصوص این اختلال، اندک است و شاید پزشک شما در مورد این اختلال، اطلاعاتی نداشته باشد. یک راهنمای گفتگو به زبان انگلیسی طراحی شده است که با مطالعه آن از اینجا می توانید بحث را در مسیر درست هدایت کنید.

همچنین می توانید این فیلم که به زبان انگلیسیست  و تصویری کلی از این اختلال به نمایش می گذارد را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. این فیلم کوتاه، در عرض چند دقیقه به وضوح در مورد منشأ و ویژگی های این بیماری توضیح می دهد. این فیلم، برای آشنایی شما و پزشک شما با اختلال غیر 24 ساعته طراحی شده و به شما کمک می کند با همراهی یکدیگر، برنامه ای کاملا آگاهانه به وجود بیاورید تا بتوانید تأثیرات اختلال غیر 24 ساعته در زندگی تان را مدیریت کنید.

در ادامه، سوالات رایجی که اکثر نابینایان در خصوص اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته پرسیده اند گرد آوری شده است که می توانید پاسخ پرسش های خود را در میان آن ها پیدا کنید.

سوالات رایج در خصوص اختلال غیر 24 ساعته چرخه خواب و بیداری

چگونه اختلال خواب و بیداری غیر 24 ساعته تشخیص داده می شود؟

پزشک، برای تشخیص این اختلال، علائم فرد را بررسی می کند، سابقه پزشکی فرد را دریافت می کند، و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. نوشتن الگو های خواب تان در یک دفترچه یادداشت، یا ایجاد یک جدول یادداشت زمانبندی خواب نیز از بسیاری از جهات مفید است، چرا که یادداشت های تان باعث می شود تجربیات خود را طی دوره های زمانی طولانی تر، دقیق تر دنبال کنید. اشتراک گذاری جدول یادداشت زمانبندی خواب تان با پزشک، روش بسیار مفیدیست تا او را از مسائلی که با آن ها مواجه هستید آگاه کنید. جدول یادداشت زمانبندی خواب، می تواند به سادگی یادداشت هایی روی یک برگ کاغذ یا در یک دفترچه یادداشت باشد. ممکن است پزشک مایل باشد از تجربیات شما در میان مدت آگاه باشد؛ لذا تکمیل جدول یادداشت زمانبندی خواب برای مدت سه ماه یا بیشتر، ایده آل است. جدول یادداشت زمانبندی خواب می تواند در تشخیص ابتلای فرد به اختلال خواب غیر 24 ساعته مفید باشد، چرا که مشخص می کند آیا شخص از بی خوابی، خواب آلودگی مفرط در طول روز، یا از هردو رنج می برد، و آیا این روند، با دوره هایی شامل الگو های منظم خواب (یعنی خواب در شب و بیداری در روز) همراه است.

چرا همه افراد نابینا به این اختلال مبتلا نیستند؟

چشم دو کارکرد دارد. یکی دیدن و یکی فرستادن اطلاعات وجود یا عدم وجود نور به مغز برای تشخیص شب و روز. به این ترتیب، بدن در پیروی از چرخه 24 ساعته، ساعت خود را مجددا روی صفر تنظیم می کند. بدون توانایی درک نور، مغز متوجه شب و روز نمی شود و ممکن است تنظیمات ساعت اصلی بدن ناهمگام شود.

هفتاد درصد از نابینایان مطلق، به این اختلال مبتلا هستند؛ اما آگاهی در این زمینه و تشخیص این اختلال، بسیار اندک است. این اختلال افراد بینا را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، افراد بینا معمولا به ندرت به این اختلال دوچار می شوند و نرخ واقعی ابتلا به این اختلال در میان جمعیت عمومی مشخص نیست.

چرا این اختلال، اغلب به اشتباه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از افراد در ابتدا برای کنار آمدن با این اختلال، خود را به پیروی از یک زمانبندی مشخص مجبور می کنند. این مسئله ممکن است منجر به کمبود خواب مزمن با علائمی شبیه علائم افسردگی گردد؛ نظیر اختلال نقص توجه و بیش فعالی، سندرم خستگی مزمن، سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن یا فیبرومیالژیا، یا صرفا خستگی. کسی که از خستگی همیشگی شکایت دارد، ممکن است به اشتباه، افسرده تشخیص داده شود، و دارو هایی جهت مقابله با علائم فوق برای او تجویز گردد. البته ممکن است در برخی مواقع، شخص واقعا دوچار افسردگی باشد، اما این مشکلی ثانویه است که در یک مشکل دیگر یعنی همان اختلال چرخه خواب و بیداری غیر 24 ساعته  ریشه دارد.

آیا درمانی برای این اختلال وجود دارد؟

بر طبق آن چه با عنوان هشت حقیقت در خصوص اختلال چرخه غیر 24 ساعته در تارنمای پرکینز آورده شده است، شرکت دارو سازی واندا، در سال 2014، تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده را برای تولید اولین درمان این اختلال در افراد هجده سال به بالا دریافت نمود. این دارو، با نام هتلیوز، روی گیرنده های ملاتونین در مغز که مسئول کنترل خواب و بیداریست عمل می کند.

خب؟ این هم از بحث مشکلات خواب میان نابینایان. امیدوارم با توجه به اطلاعاتی که در این مجموعه کسب کردید، بیش از پیش حواستان به سلامتی خود و اطرافیان تان باشد و اگر به داشتن اختلال غیر 24 ساعته چرخه خواب و بیداری مشکوک شده اید، دفترچه یادداشت و دفترچه الکترونیکی بیمه را که همان کد یا کارت ملی تان است از پستو بیرون بیاورید و یک بار برای همیشه از شر الگو های نامنظم خواب خلاص شوید.

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *