دومین شماره مجله الکترونیکی نابینایان ایران مانا منتشر شد

دومین شماره از ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران (مانا) به صاحب امتیازی انجمن نابینایان ایران منتشر شد.

در این مجله که اعضای تحریریه‌ی آن همگی خود نابینا هستند، مطالب متنوعی منتشر شده است:

امیر سرمدی مدیر مسئول مانا و فعال رسانه‌ای نابینایان در یادداشت خود، به چرایی گریزان شدن نابینایان ایرانی از خط بریل پرداخته و در ادامه، راهکار‌هایی برای کاهش این آسیب ارائه کرده است.

گزارش عملکرد اقدامات انجمن در بهمنماه توسط علی اکبر جمالی مدیر عامل انجمن و صحبت‌های آقای منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران درباره‌ی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در قبال نابینایان، از دیگر موارد منتشر شده در شماره‌ی دوم این مجله است.

امید هاشمی سردبیر مانا و روزنامه نگار در سرویس پیشخوان، نشریات، وبسایت‌ها و پادکست‌های خارجی ویژه‌ی نابینایان را رصد کرده و مطالب جذابی را گرداوری کرده است.

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان اداره آموزش و پرورش استثنایی در سرویس زندگی، به والدین نابینا و نحوه‌ی پوشک کردن آنها و سایر موارد تربیتی خردسالان اشاره کرده است.

زهرا همت: کارشناس ارشد روان‌شناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی به یکی دیگر از پژوهش‌های روانشناسی ویژه نابینایان با عنوان به‌کارگیری توانمندی‌هاراز شادکامی: جنبه‌ای دیگر از ویژگی‌های روان‌شناختی افراد آسیب‌دیده بینایی پرداخته است.

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی و بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان، در سرویس چشم‌پزشکی و سلامت به ترجمه یک پادکست اختصاصی درباره آب سیاه پرداخته و خبر‌های متنوع حوزه چشم‌پزشکی از جمله یک خبر خوش برای کسانی که نسبت به نور حساسیت دارند را ترجمه کرده است.

رقیه شفیعی: کتابدار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور کتاب‌های ضبط شده در این ماه را معرفی کرده و ابوذر سمیعی عضو هیئت مدیره شبکه ملی تشکل‌های نابینایان چاوش، در یک یادداشت تحلیلی با عنوان: مراکز مثبت زندگی از آرمان تا واقعیت را زیر ذره‌بین برده است.

علیرضا نصرتی گیمر نابینا، یک بازی ویندوزی برای مشتاقان بازی‌های حادثه‌ای را معرفی کرده و در سرویس طنز، به موضوع داغ این روز‌های جامعه‌ی نابینایان یعنی مرکز رودکی با تیتر: وقتی قانون برای حراج فرهنگ چکش می‌زند پرداخته شده است.

در پایان هم تمامی پادکست‌های اختصاصی مانا و نسخه‌های متنی مجله در دسترس شماست.

دومین شماره‌ی ماهنامه‌ی مانا را از

این لینک

دنبال کنید.

علاوه بر سرویس های متنی مجله، مانا این ماه با چهار پادکست نیز با شما خواهد بود:

«ویترین»، نام پادکستی است که هر ماه به معرفی بخش‌های گوناگون مانا و ارائه خلاصه‌ای خودمانی با درونمایه‌ای طنز از سرویس‌های مجله می‌پردازد. نمونه‌ای از سایر پادکست‌های مانا را هم می‌توانید در ویترین بشنوید.
متن این نسخه‌ی ویترین را شهروز حسینی نوشته، صنم اوشلی اجرایش را بر عهده داشته و اشکان آذرماسوله تهیه و تنظیم آن را انجام داده است.
شما می‌توانید ویترین را از

اینجا

با حجم تقریبی بیست مگابایت دریافت کنید.

منبع: کانال تلگرامی انجمن نابینایان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + هشت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *