چگونه از دزدیده شدن رمز عبور خود مطلع شویم

در این مقاله به معرفی سرویس ها و اپلیکیشن هایی برای آگاه شدن از به سرقت رفتن رمز عبور می پردازیم.

ساختن یک رمز عبور قوی و ذخیره ی آن در یک اپلیکیشن مدیریت گذرواژه یا مرورگر، برای داشتن حداکثر امنیت کافی نیست. باید بدانید که آیا رمز ورود شما به سرقت رفته یا ایمن است. اگر به این اطلاعات دسترسی داشته باشید، می توانید قبل از به خطر افتادن اطلاعات شخصی، به اندازه کافی سریع عمل کنید و گذرواژه  را تغییر بدهید. در این مقاله  نحوه متوجه شدن این مسئله را ارائه می کنیم.

در سال  ۲۰۱۹ به علت یک نقص امنیتی میلیاردها ایمیل و رمز عبور به بیرون درز پیدا کرد و این مسئله باعث شد امنیت حساب های بسیاری در معرض خطر قرار بگیرد. مشکلی که کاربران در آن زمان با آن رو به رو بودند، تعداد محدود روش ها برای تشخیص این بود که آیا واقعاً در معرض خطر قرار دارند یا خیر. اکنون تعداد زیادی سرویس کنترل رمز عبور وجود دارد که نشان می دهد گذرواژه  به سرقت رفته است. بسیاری از آن ها به گونه ای طراحی شده اند که به شما امکان می دهند سریع وارد عمل شوید و آن ها را تغییر دهید.

خدمات اساسی برای کشف نقص های امنیتی ایمیل

دو سرویس معتبر برای بررسی فاش شدن جزئیات حساب کاربران، خدمات خود را ارائه می دهند. یکی از آن ها HaveIBeenPwned و دیگری سرویسی است که توسط Hass-Platner-Institut در پوتسدام برلین اداره می شود. شیوه ی عملکرد هر دوی آن ها یکسان است؛ ابتدا از شما درخواست می شود ایمیل خود را وارد کنید و سپس اطلاعات واردشده با پایگاه داده های موجود بررسی می شود تا اگر جزئیات حساب مشابه  ایمیل شما مشاهده شد، به شما خبر داده شود. در این روش به هیچ  عنوان رمز عبور حساب درخواست نمی شود و تنها به ایمیل برای بررسی نیاز است.

هر دوی این سرویس ها جذابیت خاص خود را دارند. گزارش تخلف HaveIBeenPwned جامع به نظر می رسد؛ این وب سایت موارد نقض شده توسط یک آدرس ایمیل را همراه  با هرگونه اطلاعات به دست آمده (به عنوان مثال جنسیت یا شماره تلفن) ذکر می کند. این وب سایت، افشای اطلاعات حساب را به ترتیب تاریخ سازماندهی نمی کند و برای این کار

سرویس هایی که مورد حمله قرار گرفته اند در اولویت قرار می دهد. اما چرا این شیوه مهم است؟ زیرا به عنوان مثال اگر اطلاعات ایمیل شما در سال ۲۰۱۶ فاش شده باشد، احتمالا تاکنون آن را تغییر داده اید؛ اما اگر ایمیل و رمز شما ماه گذشته افشا شده باشد، می خواهید فورا آن را تغییر بدهید.

HaveIBeenPwned اطلاعات زیادی در رابطه با تخلفات ارائه می دهد؛ اما می تواند سازماندهی بهتری داشته باشد. می توانید در این وب سایت هر ایمیلی را وارد کنید و با بررسی ایمیل دوستان و آشنایان، از امنیت آن ها مطمئن شوید؛ البته این مسئله از سیاست های مرتبط با حریم خصوصی دیگر کاربران تبعیت نمی کند.

خدمات HPI رویکرد دیگری برای نشان دادن اطلاعات مربوط به افشای ایمیل  دارد. در این وب سایت اطلاعات به دست آمده براساس تاریخ، همراه  با ماتریسی از جزئیات نشان داده می شود. اگر یک آدرس ایمیل در وب سایت وارد کنید، یک گزارش امنیتی به همراه یک نمودار رنگی از داده هایی که در معرض خطر هستند برای آن ایمیل خاص ارسال می شود.

این ماتریس اطلاعاتی که به ایمیل شما ارسال می شود، به صورت زمانی و از جدید به قدیم سازماندهی شده و جزئیات مهمی درباره امنیت حساب کاربری شما در خود جای داده است.

اضافه شدن قابلیتی رایگان به مرورگرها برای نظارت بر امنیت رمز عبور

هر دو سرویس معرفی شده در بالا می توانند اطلاعات مربوط به فاش شدن یک ایمیل را در اختیار شما قرار بدهند؛ اما توانایی بررسی نام کاربری را ندارند. در نتیجه اگر اطلاعات نام کاربری شما افشا شده باشد، نمی توانید از این وب سایت ها انتظار داشته باشید که این مسئله را متوجه شوند. برای انجام این کار به یک سرویس معتبر و آشنا نیاز دارید که نام کاربری و رمز عبور انتخابی شما را بشناسد. برای بررسی امنیت حساب کاربری خود سراغ وب سایت های مختلف نروید؛ زیرا تنها باید گزینه هایی را انتخاب کنید که قابل اعتماد هستند. نظارت بر امنیت رمز عبور در بیشتر اپلیکیشن های مدیریت گذرواژه پولی است؛ اما این قابلیت در بعضی مرورگرها به رایگان ارائه می شود.

قابلیت بررسی گذرواژه گوگل

در سال ۲۰۱۹، گوگل یک افزونه رایگان به کروم اضافه کرد که هنگام به خطر افتادن اطلاعات حساب به کاربران هشدار می داد؛ در نتیجه پس از نصب آن، هنگامی که اطلاعات ایمیل یا نام کاربری در معرض خطر افشا قرار می گرفت، هشداری برای کاربر ارسال می شد تا این مسئله به او اطلاع داده و اقدامات امنیتی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. در اکتبر همان سال، گوگل بررسی خودکار امنیت گذرواژه ها دربرابر افشای اطلاعات را آغاز کرد. در همان زمان Chrome 79 با نظارت آنلاین روی اطلاعات حساب کاربران، از حملات فیشینگ جلوگیری می کرد. البته این مرورگر همچنین وظیفه داشت از به دام افتادن کاربران برای افشای رمز عبور به بهانه های دروغین جلوگیری کند. از قابلیت های بسیار خوب Password Checker گوگل می توان به داشبورد مفید آن اشاره کرد که در صورت به خطر افتادن رمز عبور سریع این مطلب را به کاربر گزارش می کند.

اکنون اگر به وب سایت passwords.google.com مراجعه کنید و مراحل مربوط به احراز هویت را انجام بدهید، Password Checkup آنلاین گوگل یک داشبورد به شما ارائه می دهد که اطلاعات مربوط به افشای هر کدام از حساب ها را در اختیارتان می گذارد. از دیگر قابلیت های این داشبورد می توان به امکان یافتن موارد تکراری در وب سایت های مختلف و بهبود بخشیدن رمزهای عبور برای جلوگیری از ورود افراد سودجو به حساب های کاربری اشاره کرد. همچنین لینک هایی به شما ارائه می شود که می توانید با استفاده از آن ها به وب سایت ها بروید و به صورت مستقیم گذرواژه ها را تغییر بدهید؛ اما این روش تنها زمانی کار می کند که رمزهای عبور خود را در حساب گوگل ذخیره کرده باشید.

ویژگی فایرفاکس برای بررسی امنیت گذرواژه ها

قابلیت Firefox Lockwise، بخشی از مرورگر رایگان موزیلا است که روش عملکرد آن کمی با گوگل تفاوت دارد. برخلاف گوگل، این ویژگی به کاربران پیشنهادهایی در مورد رمزهای عبور اضافه یا ضعیف ارائه نمی دهد؛ اما از نظر نظارت بر گذرواژه ، مشابه دیگر سرویس ها است. البته به نظر می رسد Firefox Lockwise یک برتری بر قابلیت گوگل دارد و برای استفاده از آن نیازی نیست تمام رمزهای خود را در فایرفاکس ذخیره کرده باشید؛ کافی است اطلاعات را وارد و از امکانات امنیتی آن استفاده کنید.

البته مانند گوگل، این سرویس نیاز دارد گذرواژه های شما را بداند در نتیجه باید اطلاعات مربوطه را در آن ذخیره کنید.

ساده ترین راه برای رفتن به Lockwise تایپ کردن عبارت about:logins در نوار جستجوی فایرفاکس است و با نصب آن می توانید از امنیت حساب های خود مطمئن شوید. اگر گذرواژه ای فاش شده باشد، یک بنر به رنگ قرمز روشن، حساب و رمز عبور مدنظر و لینکی برای رفتن به حساب را نشان می دهد. کاربران از این طریق می توانند اطلاعات مورد نیاز برای امنیت حساب خود را به دست بیاورند و در سریع ترین زمان ممکن کارهای لازم را انجام بدهند.

امنیت رمز عبور در مرورگر مایکروسافت

سال گذشته مایکروسافت قول یک نظارت کننده رمز عبور در مرورگر مایکروسافت اج را داد و حالا نیز زمان آن فرا رسیده است تا کاربران از آن استفاده کنند. مانند سرویس های مشابه که توسط مرورگرهای دیگر ارائه می شوند، این گزینه رایگان است و می توان به راحتی از آن استفاده کرد.

اج همچنین درحال کار روی یک تولیدکننده رمز عبور پیچیده است که می تواند به کاربران برای داشتن بهترین گذرواژه ها کمک کند.

اپلیکیشن های مدیریت رمز عبور و سرویس های پولی

به غیر از سرویس های رایگان مرورگرها، اپلیکیشن هایی وجود دارند که در ازای پرداخت مبلغ نسبتا کمی، قابلیت های اضافه برای حفظ امنیت رمز عبور ارائه می دهند.

در ادامه چند نمونه  از بهترین گزینه های ممکن را به صورت خلاصه معرفی می کنیم.

LastPass

درحالی که LastPass نسخه قوی و رایگان خدمات ذخیره رمز عبوری ارائه می دهد که مرورگرها نیز در اختیار کاربران خود می گذارند، نظارت بر رمز عبور گزینه ای است که برای داشتن آن در اپلیکیشن باید هزینه کنید. این سرویس می تواند با بررسی حساب کاربر، از افشای رمز عبور او در دارک وب مطلع شود و آن را اطلاع بدهد. یکی از ویژگی های این اپلیکیشن ارسال اعلان به کاربر در زمان خطر است؛ کاری که هنوز  مرورگرها نمی توانند انجام بدهند. می توانید با پرداخت ماهیانه ۳ دلار، این ویژگی امنیتی را برای حساب  خود فعال کنید و بدین شکل کاملا اطلاعات شخصی را ایمن نگه دارید.

این مبلغ در مقابل امنیت بسیار بالا در فضای مجازی آن چنان زیاد به نظر نمی رسد.

Dashlane

این اپ وظیفه ی بررسی امنیت رمز عبور شما و گشتن به  دنبال افشای اطلاعاتی در دارک وب را بر عهده دارد؛ البته هزینه های اشتراک ماهیانه سرویس ارائه شده توسط Dashlane بیشتر و ۶٫۴۹ دلار است.

1Password

این اپلیکیشن هیچ سرویس رایگانی ارائه نمی دهد؛ اما خدمات پایه ی آن که با قیمت ۲٫۴۹ دلار عرضه می شود، شامل ویژگی های امنیتی مختلفی است که شرکت مجموعه ی آن را «برج مراقبت» می نامد. برج مراقبت می تواند هنگام به خطر افتادن رمز عبور هشدار بدهد و اعلان هایی نیز درباره  ضعیف بودن و الزام به روزرسانی آن ها برای کاربر ارسال می کند. 1Password با سرویس HaveIBeenPwned کار می کند تا گذرواژه ها (نه ایمیل) را در پایگاه داده های رمز عبورهای افشا شده بررسی کند. ویژگی های پلن های مختلف این اپلیکیشن می توانند به داشتن امنیت بالاتر در فضای مجازی کمک کنند.

اپلیکیشن های مدیریت رمز عبور تمایل دارند برای ارائه چنین خدماتی، مبلغی از کاربران دریافت کنند؛ اما شاید در آینده ای نه چندان دور و با وجود آمدن فضای رقابتی پس از عرضه قابلیت های امنیتی رایگان بیشتر در مرورگرهای مایکروسافت، گوگل و موزیلا، ویژگی نظارت بر گذرواژه ها حتی در اپلیکیشن ها نیز به سرویس رایگان تبدیل شود.

منبع: زومیت.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *