از کاربرد هوش مصنوعی در چشمپزشکی تا آثار مخرب درمان های خیالی

نویسنده: مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

من، مجتبی خادمی، در این سرویس، تلاش می‌کنم آخرین و مهمترین اخبار و نکات حوزه پزشکی را گرد‌آوری و ترجمه کنم تا با‌هم مطالعه کنیم. هدف از این سرویس، ارائه محتواییست که همیشه در رسانه‌های صوتی تصویری، مکتوبات کاغذی، و سایت‌های اینترنتی، به راحتی و دقیق در دسترس نیست ولی به شدت مورد نیاز است. حتما این ستون را دنبال کنید تا از مفید‌ترین‌ها، جا نمانید.

برای اولین سوژه، بحث آثار روانی مخرب تبلیغات درمان‌های تخیلی را پی‌گرفتم. یکی از مواردی که ذهنم را به خود مشغول کرده بود، سردرگمی و هزینه‌های بسیار زیادی بود که خیلی از والدین برای درمان چشم‌های فرزندان دلبندشان در راه رفت و برگشت از خانه تا بیمارستان و بالعکس تحمل می‌کنند ولی به جایی نمی‌رسند. هیچ مرجع معتبری هم نیست که به‌طور مدون و با شفافیت، پاسخگوی ابهامات موجود باشد. این مسئله که نابینایان و کم‌بینایان زیادی را درگیر کرده است، مرا بر آن داشت تا ده نکته‌ای که باید قبل از قربانی شدن در مسیر کلاه‌برداری سلول‌های بنیادی شبکیه بدانید را در اختیار شما خوانندگان فهیم قرار دهم. نگارنده این مقاله، دیوید گَم ، دکترای پزشکی، محقق تأمین بودجه شده بنیادی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون است. این شما و این هم ده نکته‌ای که من و دیوید لازم می‌دانیم تمام شمایی که آسیب‌دیده بینایی هستید یا با آسیب‌دیدگان بینایی در ارتباطید، بدانید:

  1. بله. درست است. واقعا به سلول‌های بنیادی، امیدی هست. فناوری سلول‌های بنیادی، امکانات جدید و مهیجی را برای شناخت و درمان بیماری‌هایی که دائماً بشر را آزار داده، ایجاد کرده است. اما این فناوری هنوز مثل یک نوزاد نوپا می‌ماند و وظیفه اساسی ما پزشکان این است که صادق و شفاف باشیم و پیش از هر چیز، مواظب باشیم هیچ آسیبی ایجاد نکنیم».
  2. درست است که امید و دروغ، هر دو چهار حرف دارند، اما حروف‌شان با هم فرق می‌کند. نباید در دام هر وب‌سایت جذابی بیفتید که دروغ را امید جا می‌زند. کلینیک‌های خصوصی که معالجات معجزه‌آسا با سلول‌های بنیادی را تبلیغ می‌کنند، می‌توانند به دلیل ایجاد عفونت، تومور، یا هر اتفاق فاجعه‌بار دیگر، همان بینایی را که هم‌اکنون دارید، یا کل چشم شما را نابود کنند. حتی اگر این درمان، صدمه جسمی به شما وارد نکند، می‌تواند خسارت مالی قابل توجهی بالغ بر چند‌صد میلیون تومان به شما وارد کند.
  3. سردرگم‌کننده است؛ درست؟ تقصیر شما یا خانواده‌تان نیست. فناوری سلول‌های بنیادی، پیچیده و هنوز هم نسبتاً جدید است و تعداد زیادی کلینیک‌های خصوصی مثل قارچ سبز شده‌اند که تلاش می‌کنند سرمایه‌های مالی خود را از طریق نا‌امیدی و سردرگمی بیماران تأمین کنند. باید بدانید که در بسیاری از موارد، “سلول‌های بنیادی” که امروزه در این کلینیک‌های انتفاعی پیوند می‌شوند، از چربی، مغز استخوان، خون محیطی، یا منبع دیگری به دست آمده که توانایی اثبات‌شده‌ای برای جایگزینی سلول‌های از‌دست‌رفته شبکیه ندارند.
  4. اگر کلینیکی که سلول‌های بنیادی درمانی را تبلیغ می‌کند، شما را ملزم به پرداخت هزینه می‌کند، یا مدعی درمان همه نوع از بیماری‌های چشمی است، نسبت به آن بسیار بد‌بین باشید. تقریباً همه درمان‌های معتبر با سلولهای بنیادی، هنوز در مرحله آزمایش بالینی یا حتی مرحله قبلتر هستند. دانشمندان اخلاق‌مدار، بیماران را در این‌گونه آزمایش‌ها نام‌نویسی می‌کنند؛ بدون این‌که پولی طلب کنند یا حتی هیچ‌گونه پرداختی را از طرف بیمار بپذیرند (جالب است بدانید اغلب آن‌ها حتی به شما پول می‌دهند). اگر مردد هستید، پرسوجو کنید. یادتان باشد صرفا از افرادی که می‌خواهند روش سلول بنیادی را به شما بفروشند، یا از افرادی که شما را به آن‌ها ارجاع می‌دهند، سوال نکنید؛ زیرا مسلما منافعشان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حقیقت را به شما بگویند.
  5. برای این‌که کلاه سرتان نرود، مهم است که شبکیه چشم را بشناسید. شبکیه، در واقع یک «کیک لایه‌ای» پیچیده است. هر لایه از این کیک، شامل انواع خاصی از سلول‌هاست که کار دقیقی را انجام می‌دهند و به سلول‌های دیگر متصل می‌شوند تا یک مدار عصبی تشکیل دهند. در عمیق‌ترین لایه درونی شبکیه، یک لایه از گیرنده‌های نوری، یعنی سلول‌های میله‌‌ای و مخروطی، وجود دارند که نور را تشخیص می‌دهند. آن‌ها سپس مجموعه‌ای از اتفاقات پشت‌سر‌هم را به صورت آبشاری شروع می‌کنند و در نهایت منجر به تجربه‌ای در مغز ما می‌شوند که آن را قوه بینایی می‌نامیم. سلول‌های اپیتلیال رنگدانه‌ای شبکیه یا سلول‌های آر‌پی‌ای ، نور را تشخیص نمی‌دهند؛ بلکه به گیرنده‌های نوری کمک می‌کنند تا کار خود را انجام دهند. اگر سلول‌های اپیتلیال شبکیه خود را از دست دهید، گیرنده‌های نوری که به آن‌ها کمک می‌کنند، در نهایت توانایی عملکرد خود را از دست می‌دهند و آن‌ها نیز می‌میرند.
  6. همچنین، درک پیامد‌های مرگ سلول‌های شبکیه، یک موضوع مهم به شمار می‌رود. ریشه برخی از ویران‌کننده‌ترین و لاعلاج‌ترین دلایل نابینایی، مرگ سلول‌های شبکیه، از جمله گیرنده‌های نوری و سلول‌های اپیتلیال (لایه‌ای که گیرنده‌های نوری را تغذیه می‌کند) است. این بیماری‌ها شامل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (ای‌ام‌دی) ، رنگ‌دانه‌ای شدن شبکیه (آر‌پی) ، بیماری استارگارد ، بیماری بِست ، نشانگان آشر ، و موارد دیگر است. برای اکثر قریب به اتفاق مبتلایان، هیچ درمان موفقیت‌آمیزی در دسترس نیست.
  7. تمام «بخش‌های» شبکیه چشم که تا آخر عمر با ما همراه هستند، صرفا همین‌هایی‌اند که با آن‌ها به دنیا آمده‌ایم. شبکیه چشم انسان، توانایی ذاتی برای جایگزینی سلول‌هایی که از دست می‌دهد را ندارد. این یکی از دلایل توجه به سلول‌های بنیادی است؛ زیرا برخی از سلول‌های بنیادی (یعنی سلولهای بنیادی پرتوان یا پی‌اس‌سی) ، توانایی تأمین بخش‌های جایگزین مورد نیاز در شبکیه را دارند.
  8. شاید درمان‌های سلول‌های بنیادی، با معرفی سلول‌های جدید به دست آمده از یک منبع خارجی (یعنی جایگزینی سلول شبکیه از طریق پیوند)، گزینه‌ای را برای جبران سلول‌های از‌دست‌رفته فراهم کند. سلول‌های بنیادی پرتوان که در آزمایشگاه رشد داده می‌شوند، به صورت تئوری می‌توانند هر نوع سلول که در بدن یافت می‌شود را بسازند. امروزه تعداد زیادی از سلولهای شدیدا دگرسان‌شده و ویژش‌شده، از جمله گیرنده‌های نوری و سلول‌های اپیتلیال، می‌توانند به شیوه‌ای قابل اطمینان، از پرتوان‌های انسانی تولید شوند. روش دیگری برای جایگزینی سلولهای از‌دست‌رفته شبکیه وجود دارد و آن، فریب شبکیه برای خود‌ترمیمی (بازسازی شبکیه) است که موضوعی جداگانه و فرا‌تر از بحث حاضر است.
  9. «چالش پیوند»، برای همه انواع سلول‌ها بسیار دشوار است و اخیرا دانشمندان در حال بررسی چگونگی توسعه روش‌های موثر برای پیوند سلول‌های جدید و اتصال آن‌ها به‌طور صحیح هستند؛ به‌گونه‌ای که در خود شبکیه فعال شوند. حتی اگر محصولاتی که در حال حاضر تبلیغ می‌شوند، واقعاً بتوانند گیرنده‌های نوری از‌دست‌رفته یا سلول‌های اپیتلیال را جایگزین کنند، نکته قابل توجه در خصوص «کلینیک»‌های انتفاعی سلول‌های بنیادی این است که اغلب محصولات سلولی خود را به‌طور تصادفی، به وسط چشم، بسیار دور از ناحیه‌ای که نیاز است قرار گیرند، تزریق می‌کنند. به علاوه، انجام این‌گونه فرایند‌ها، باید توسط یک پزشک بالینی ماهر انجام شود، نه یک پرستار یا دستیار.
  10. هیچ جادویی در خصوص سلول‌های بنیادی وجود ندارد، اما تحقیقات بسیار عالی، با طراحی مطلوب، و با حسن نیت، در زمینه سلول‌های بنیادی در جریان است. سلول‌های بنیادی دارای خصوصیات منحصر به فرد اما متغیری هستند که اگر با دقت آزمایش شوند و مورد استفاده قرار گیرند، می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، برای برخی از بیماران، کمک شایانی محسوب شود. ما به این آینده خوشبین هستیم … و شما نیز باید باشید.

اما از حواس‌جمعی برای سر‌کیسه نشدن با تبلیغاتِ کلاه‌بردارانه که بگذریم، می‌رسیم به خبری جالب و هیجان‌انگیز در خصوص پیشرفت فناوری برای تشخیص‌هایی دقیقتر از یک پزشک که تقریبا در اردیبهشت امسال منتشر شد:

چه حسی می‌شوید وقتی بفهمید هوش مصنوعی بیماری چشمی را پیش بینی می‌کند؛ آن هم دقیق‌تر از متخصص‌ترین چشم‌پزشک‌هایی که روی سیاره ما زندگی می‌کنند؟

محققان با استفاده از هوش مصنوعی، برای شناسایی دژنراسیون ماکولا، آزمایشی طراحی و ابداع کرده‌اند که ۳ سال قبل از ظهور علائم آن، هشدار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، یک تست جدید چشم با استفاده از هوش مصنوعی، اسکن‌های شبکیه را بررسی و علائم دژنراسیون ماکولا را سه سال قبل از ظهور، پیش بینی می‌کند.

دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (ای‌ام‌دی) یا تباهی لکه زرد، نوعی بیماری چشمی است که احتمال دارد با گذشت زمان بدتر شود. این بیماری هنگامی اتفاق می‌افتد که بخش کوچک مرکزی شبکیه چشم یعنی ماکولا، به‌مرور زمان تحلیل ‌رود.

محققان کالج لندن این تست را با نام دارک توسعه داده‌اند. تست دارک شامل تزریق رنگ به جریان خون فرد است تا سلول های اندوتلیال تحت فشار در شبکیه را زیر دوربین فلورسنت درخشان نشان دهد.

این سلول‌های شبکیه تحت فشار، به ایجاد اختلالات و نشت رگ‌های خونی و درنتیجه دژنراسیون ماکولا منجر می‌شوند.

در بخش دوم این تست از الگوریتم هوش مصنوعی استفاده می‌شود. این الگوریتم طوری آموزش دیده تا نقاط سفید دور ماکولا را پررنگ کند. این نقاط سفید، نشان‌دهنده ریسک ابتلا به دژنراسیون ماکولا هستند.

قدرت قضاوت هوش مصنوعی هدفمندتر و پیوسته تر از پزشکان است و همچنین می تواند هزاران تصویر از شبکیه را تحلیل کند.

به گفته محققان، می‌توان از این تست برای شناسایی زودهنگام بیماری و آغاز درمان جهت پیشگیری از نابینایی استفاده کرد.

البته می‌توان با نگاهی اجمالی به یکی از تارنما‌های آخرین اخبار چشم پزشکی، به کاربرد‌های جالب دیگری نیز برای هوش مصنوعی در چشم‌پزشکی پی برد. مثلا مطالعه‌ای با جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به دوازده و نیم میلیون بیمار، با استفاده از هوش مصنوعی، مشخص کرد فشار داخل چشم افراد سیگاری، فارغ از این‌که به درمان تباهی لکه زرد اقدام کرده‌اند یا خیر، نسبت به افراد غیر‌سیگاری، بیشتر است. مهم‌تر از خود این تحقیق، روش تحقیق است که با استفاده از داده‌های بسیار بسیار بزرگ، این امکان را فراهم ساخته است چشم‌پزشکان بتوانند افراد را به سه دسته غیر‌سیگاری، سیگاری، و سیگاری‌هایی که ترک کرده‌اند تقسیم کنند و میزان خطری که آن‌ها را تهدید می‌کند به آنان اطلاع دهند.

این دفعه بر سلول‌های بنیادی، شبکیه، و کاربرد هوش مصنوعی در چشم‌پزشکی تمرکز داشتیم. در دفعات بعدی، موضوعات به مراتب متنوع‌تر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به امید این‌که پیشرفت‌های فناورانه در علم چشم‌پزشکی، همزمان با سراسر دنیا، در ایران نیز کاربردی گردد، شما را به یزدان پاک می‌سپارم

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *