آموزش انتخاب بهترین نوع SSD برای لپ تاپ یا کامپیوتر

امروزه انواع حافظه ی ذخیره سازی SSD در دسترس است و شناسایی انواع آن به شما کمک می کند از مدل SSD لپ تاپ یا دسکتاپ خود آگاه شوید.

حافظه های ذخیره سازی اس اس دی (SSD) دارای مزایای متعددی نسبت  به هارد دیسک (HDD) هستند که از آن  جمله می توانیم به سرعت انتقال بسیار بیشتر، مصرف انرژی کمتر و وزن سبک تر اشاره کنیم. اس اس دی بسیار قابل اتکاتر از هارد دیسک است. وقتی به حضور اس اس دی در سیستم عادت کردید، محال است بتوانید مجددا سراغ کار با هارد دیسک بروید.

هرچه زمان می گذرد،  سهم اس اس دی از بازار حافظه ی ذخیره سازی افزایش پیدا می کند. درصورتی که کاربر بودجه ی کافی داشته باشد، قطعا حافظه ی کامپیوتر  خود را به اس اس دی ارتقا می دهد؛ اما برای انجام این کار، محدودیت وجود دارد؛ زیرا تمامی کامپیوتر ها از همه ی انواع اس اس دی پشتیبانی نمی کنند. درایوهای NVMe سرعت بیشتری دارند و SSDهای مدرن تری محسوب می شوند؛ این درحالی است که اکثر سیستم های امروزی به ویژه نوت بوک ها، از اس اس دی ۲٫۵ اینچ استفاده می کنند.

هنگام خرید اس اس دی (یا هر نوع حافظه ی ذخیره سازی)، یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت، ظرفیت حافظه است. اگر درایو بسیار کم حجم بخرید، فضای کافی برای نصب اپلیکیشن ها یا بازی های مورد نیاز نخواهید داشت. از طرفیخرید حافظه ای که بیش از حد پرظرفیت باشد، هدر دادن پول است.

تهیه ی اس اس دی خوب برای سیستم، کار بسیار مهمی است؛ زیرا ساده ترین راه برای افزایش سرعت کامپیوتری که پردازنده ی مرکزی (CPU) مناسب دارد، استفاده از حافظه ی ذخیره سازی پرسرعت است. پردازنده ی سیستم می تواند در هر ثانیه میلیاردها چرخه ی کاری را پردازش کند؛ اما در اکثر مواقع زمان زیادی صرف منتظر ماندن برای دریافت داده از حافظه ی ذخیره سازی می کند و همین موضوع، سرعت کلی سیستم را پایین می آورد. SSDها تقریبا همیشه سریع تر هستند؛ اما گاهی اوقات تهیه ی هارد درایو به صرفه تر است (نظیر مواقعی که به حافظه ی ذخیره سازی بسیار زیاد نیاز دارید)؛ زیرا تهیه ی هارد درایو چهار ترابایتی بسیار کم هزینه تر از اس اس دی چهار ترابایتی خواهد بود.

اگر تصمیم  به تهیه ی SSD گرفته اید، بهتر است حتما پیش از رفتن به بازار، نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. SSDها انواع مختلف دارند و امکان استفاده از تمامی آن ها در همه ی سیستم ها وجود ندارد. اگر ساکن ایران هستید، این نکته برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا به  احتمال زیاد مدت ها است که سیستم خود را ارتقا نداده اید.

اگر مجموعه ای از فاکتورها را کنار هم بگذارید، به این نتیجه می رسید که تهیه ی اس اس دی برای سیستم، بهترین کار است. بسیار مهم است که  کامپیوتر  خود را به طور کامل بشناسید. باید با بررسی دقیق کامپیوتر یا لپ تاپ بفهمید سیستم شما درگاه M.2 دارد یا خیر؛ درصورت نبود درگاه M.2 احتمالا به درایو ۲٫۵ اینچ نیاز پیدا می کنید.

انتخاب بهترین اس اس دی برای کامپیوتر

راه فهمیدن مناسب ترین اس اس دی برای کامپیوتر، آشنایی با انواع فرم  فاکتور و سپس تطابق دادن  آن  با درگاه های مادربرد است. این روش بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که لپ تاپ قدیمی دارند و ممکن است مشخصات فنی کامل آن ها در دیتابیس ها و حتی وب سایت رسمی شرکت سازنده پیدا نشود.

برای پیدا کردن بهترین نوع SSD، می توانید روش جالبی در پیش بگیرید. نخست یکی از اپلیکیشن هایی که مشخصات کامل سیستم را نمایان می کنند، دانلود و روی کامپیوتر نصب کنید (می توانید سراغ نصب Speccy بروید). به  دنبال نصب اپلیکیشن، جزئیات مادربرد را استخراج کنید.

پس از گذر از این مرحله، نام مادربرد را در یکی از وب سایت های بنچمارک جستجو کنید (پیشنهاد ما، استفاده از UserBenchmark است.

با استفاده از جزئیاتی که در وب سایت UserBenchmark آمده است، به راحتی می توانید بهترین نوع اس اس دی و دیگر قطعات را برای سیستم خود شناسایی کنید. یکی از SSD-ها را در نظر بگیرید؛ برای مثال سراغ ADATA SU800. با جستجوی نام این اس اس دی در گوگل، می توانید جزئیات کامل آن شامل فرم فاکتور را بفهمید. با این روش، به راحتی مشخص می شود که مادربرد شما از کدام فرم فاکتور اس اس دی پشتیبانی می کند.

کدام فرم فاکتور اس اس دی مناسب شما است

همان طور که اشاره کردیم، SSDهای امروزی در فرم فاکتورهای متنوع به بازار عرضه می شوند. اینکه به کدام اس اس دی نیاز دارید، به سیستم شما بستگی دارد. اگر به تازگی کامپیوتر  دسکتاپ گیمینگ خریده اید یا مشغول بستن سیستمی قوی هستید که مادربرد مدرن و باکیفیت دارد، سیستم شما احتمالا می تواند اکثر درایوهای مدرن را پشتیبانی کند.

از طرفی دیگر، لپ تاپ های باریک مدرن و لپ تاپ های تبدیل  پذیر به  شکل روز افزون درحال مهاجرت به درایوهای M.2 هستند و عموما فضایی برای درایو ۲٫۵ اینچ ندارند. در برخی لپ تاپ ها، تولیدکننده ترجیح می دهد حافظه ی ذخیره سازی را مستقیما به مادربرد متصل کند که در آن صورت امکان ارتقا آن وجود نخواهد داشت.

نکته ای که روی آن تأکید ویژه ای داریم، این است که شما باید سیستم خود را بشناسید. SSDها در سه فرم فاکتور اصلی به  همراه یک فرم فاکتور غیر معمول عرضه می شوند که در ادامه نگاهی به آن ها می اندازیم.

اس اس دی ۲٫۵ اینچ SATA

معمول ترین فرم فاکتور SSD است و ازلحاظ ظاهری به هارد درایو سنتی لپ تاپ شباهت دارد و از رابط SATA که بسیاری از علاقه مندان به دنیای سخت افزار با آن آشنایی دارند، استفاده می کند. اگر لپ تاپ یا کامپیوتر  دسکتاپ شما جایگاه مخصوص درایو ۲٫۵ اینچ و کانکتور SATA دارد، این نوع درایو با سیستم شما سازگار است.

کارت افزودنی (AIC) اس اس دی

این درایوها از پتانسیل لازم برای ارائه ی سرعت انتقال بسیار بیشتر نسبت  به دیگر درایوها برخوردار هستند؛ زیرا فرآیندهای لازم را از طریق باس PCI Express انجام می دهند نه SATA. در نظر داشته باشید که SATA بیش از یک دهه پیش برای مدیریت هارد درایو طراحی شده است و امروزه قدیمی محسوب می شود. درایوهای AIC روی آن دسته از درگاه های مادربرد قرار می گیرند که به طور معمول برای کارت  گرافیک یا کنترلر RAID استفاده می شود. به  بیان بهتر، برای استفاده از این نوع درایو باید تعداد کافی درگاه  PCIe خالی باشد.

اگر کامپیوتر  دسکتاپ شما جمع و جور است و پیش تر کارت گرافیک روی مادربرد نصب کرده اید، احتمالا بدشانس هستید. از طرفی اگر در کامپیوتر  دسکتاپ خود فضای کافی دارید و درگاه کافی روی مادربرد پیدا می شود، AIC می تواند بین پرسرعت ترین درایوهایی قرار بگیرد که امروزه دردسترس هستند. درایوهای این چنینی سطح اضافه دارند، فرایند خنک سازی آن ها بهتر انجام می شود و انتقال داده با سرعت بسیار زیاد، گرمای نسبتا زیادی ایجاد می کند.

________________________________________اس اس دی M.2

این نوع اس اس دی که شبیه به حافظه ی رم است و ابعادی کوچک تری از آن دارند، امروزه به استانداردی برای لپ تاپ های باریک تبدیل  شده اند؛ اما اگر نگاهی به بازار بیاندازید می توانید درایوهای M.2 را در بسیاری از مادربردهای مدرن دسکتاپ هم پیدا کنید. اکثر مادربردهای رده بالا دارای دو یا تعداد بیشتری درگاه M.2 هستند تا بتوانید درایوها را در حالت RAID به  کار بگیرید.

بیشتر درایوهای اس اس دی M.2 دارای پهنای ۲۲ میلی متر و طول و ۸۰ میلی متر هستند؛ اما درایوهای دیگری هم پیدا می شوند که ممکن است کوتاه تر یا طویل تر باشند. برای فهمیدن این موضوع باید سراغ عددِ چهاررقمی یا پنج رقمیِ در نام آن ها بروید. دو رقم اول نشان دهنده ی پهنا و دو رقم دوم نشان دهنده ی طول هستند. معمول ترین اندازه ی M.2 اس اس دی، با عبارت M.2 Type-2280 خطاب می شود.

لپ تاپ ها معمولا صرفا با یک اندازه ی خاص از درایوهای M.2 سازگاری دارند؛ اما بسیاری از مادربردهای دسکتاپ می توانند از درایوهای کوتاه تر یا طویل تر هم پشتیبانی کنند. پرظرفیت ترین درایوهای M.2، دو تا چهار ترابایت ظرفیت دارند. اگر بودجه ی کافی دارید و به  دنبال ظرفیت بیشتر هستید، می توانید دیگر فرم فاکتورها را در نظر بگیرید.

اس اس دی U.2

در نگاه اول، این SSDهای ۲٫۵ اینچ همچون هارد درایو سنتی SATA به  نظر می رسند؛ با این حال درایوهای U.2 از کانکتوری متفاوت با هارد SATA استفاده می کنند و فرایند انتقال داده را از طریق رابط پرسرعت PCIe انجام می دهند.

درایوهای U.2 به طور معمول ضخامتی بیشتر از هارد درایو و SSDهای ۲٫۵ اینچ دارند. درایوهای U.2 ظرفیتی بیشتر از درایوهای M.2 دارند و از آن ها گران تر هستند. سرورهایی که ظرفیت کافی برای استفاده از درایو زیاد دارند، می توانند از مزایای عالی درایوهای U.2 بهره بگیرند.

اس اس دی SATA یا PCIe؛ کدام  یک را تهیه کنیم

اشاره ی دقیق به رابط SSDها، کمی پیچیده تر از آن است که فکر کنید؛ بنابراین به این قسمت از مقاله توجه بیشتری نشان دهید. همان طور که بالاتر اشاره کردیم، SSDهای ۲٫۵ اینچ دارای رابط SATA هستند که سال ها پیش برای هارد درایو طراحی شده است و تاریخ معرفی اش به سال ۲۰۰۰ برمی گردد. این درحالی است که درایوهای افزودنی از طریق رابط سریع تر PCI Express فعالیت می کنند؛ این رابط برای قطعاتی نظیر کارت  گرافیک، پهنای باند بیشتری ارائه می دهد.

درایوهای M.2 می توانند روی یکی از دو رابط SATA یا PCI Express کار کنند و این موضوع بستگی به خودِ درایو دارد. سریع ترین درایوهای M.2 بازار (ADATA SX8200 PRO) از استاندارد NVMe هم پشتیبانی می کنند. NVMe پروتکلی است که به طور ویژه برای حافظه های ذخیره سازی سریعِ مدرن طراحی شده است. درایوهای M.2 می توانند مبتنی  بر SATA، مبتنی بر PCIe بدون پشتیبانی از NVMe یا مبتنی بر PCIe با پشتیبانی از NVMe باشند. اکثر انواع اس اس دی رده بالای M.2 که در چند سال اخیر عرضه شده اند از NVMe پشتیبانی می کنند.

درایوهای M.2 و درگاه های متناظر آن روی مادربرد شباهت بسیار زیادی دارند؛ صرف  نظر از اینکه از چه استانداردهایی پشتیبانی کنند. بنابراین همیشه مشخصات رسمی دفترچه ی مادربرد و لپ تاپ و همچنین استانداردهای تحت پشتیبانی درایوها را بخوانید.

اگر کارهای روزانه ی شما شامل مواردی مثل وب گردی، کار با نرم افزارهای اداری و حتی تجربه ی بازی است، اکثر انواع اس اس دی NVMe قرار نیست به  شکل بسیار محسوسی سریع تر از درایوهای قدیمی  SATA باشند. اگر روزانه کارهای سنگین تری نظیر انتقال فایل های پرحجم، ویرایش ویدئو یا تصاویر بسیار پروضوح، ترنسکُد کردن یا فشرده سازی انجام می دهید، پیشنهاد می کنیم حتما سراغ اس اس دی NVMe بروید. این نوع اس اس دی تا پنج برابر پهنای باند بیشتر از مدل های SATA ارائه می دهند. شماری از درایوهای NVMe نظیر اس اس دی 660p اینتل با قیمتی پایین تر از بسیاری از درایوهای SATA عرضه می شود.

اس اس دی باید چه کنترلری داشته باشد

به کنترلر به عنوان پردازنده ی درایو اس اس دی نگاه کنید. کنترلر وظیفه ی تعیین مسیر فرایند خواندن و نوشتن را بر عهده دارد و شماری دیگر از وظایف مربوط به عملکرد درایو را انجام می دهد. بررسی دقیق انواع کنترلرها از حوصله ی این مقاله خارج است و تفاوت هر کدام از آن ها برای بسیاری از کاربران کاربرد خاصی ندارد؛ برای اکثر کاربران، کافی است بدانند هرچه تعداد هسته ها بیشتر باشد عملکرد درایو بهتر است. کنترلر، نقشی کلیدی در عملکرد کلی درایو اعمال می کند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, سخت افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *