آموزش حروف الفبای بریل با استفاده از کارت بازی

ایده «کارت بازی بریل» برای یادگیری و آموزش حروف الفبا و بریل به کم بینایان و نابینایان طراحی و در سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان برگزیده معرفی شد.

این بازی به گونه ای طراحی شده که برای استفاده تمامی افراد، بینا، کم بینا و نابینا که قدرت لامسه  متفاوت دارند مناسب است.

«کارت بازی بریل» شامل کارت های تمام حروف های الفبای فارسی، عربی، انگلیسی، اعداد و ۳۰ کارت فرعی حروف تکراری و پرکاربرد است و شیوه بازی آن در دفترچه راهنما به فارسی نوشتاری و خط بریل توضیح داده  شده است.

مسلم خاوری ایده پرداز بازی بریل درباره این بازی گفت: این بازی حاصل تجربه من از خط بریل است و با هدف تعامل افراد کم بینا و نابینا با افراد سالم طراحی شده است.

او افزود: در این بازی به دنبال ایجاد یک فضای مشترک برای درک دو فضای متفاوت بودم و بر همین اساس بازی را بر مبنای کارت های برجسته حروف الفبای فارسی و انگلیسی، حرکات قرآنی و اعداد طراحی کردم.

برگزیده  سومین رویداد ملی ایده  آزاد اسباب بازی همچنین یادآور شد: این بازی به منظور یادگیری حروف بریل و ایجاد امکان بازی میان افراد بینا و نابینا برای تمامی گروه های سنی طراحی شده است.

وی ادامه داد: بازی کارتی بریل با روش های متنوع و اختصاصی از ساده تا پیچیده قابل استفاده است. حروف برجسته بریل به صورت درشت و ریز در کارت ها استفاده شده است و در مرحله پیشرفته تر آن، قلم و لوح ریز و درشت دارد.

خاوری با بیان این که این طرح در حال حاضر در مرحله ایده قرار دارد، خاطرنشان کرد: تلاش می کنم پس از اصلاح و توسعه بازی با مشارکت تولیدکنندگان یا سازمان های علاقه مند آن را به تولید انبوه برسانم.

او همچنین ضمن قدردانی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به خاطر برگزاری رویداد ملی ایده  آزاد اسباب بازی و ایجاد فضای تعاملی برای ایده پردازان، خواستار بهره گیری بیشتر از افراد متخصص برای آموزش ها شد و گفت: مهم است که به تمام افراد چه متخصص و چه تازه کار فرصت دیده شدن و یادگیری فضاهای جدید و طراحی داده شود.

سومین رویداد ملی ایده  آزاد اسباب بازی از سوی اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون آبان ۱۳۹۹ در تهران برگزار و از میان ایده های رسیده به دبیرخانه ۱۱ اثر به عنوان برتر معرفی شد.

منبع: ایسنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *