وضعیت دانش آموزان نابینا در شرایط شیوع کرونا

بر کسی پوشیده نیست که با شیوع ویروس کرونا فرایند آموزش و پرورش در کشور با مشکلات زیادی مواجه است. اگرچه با وجود اینترنت و فضای مجازی، آموزش‌ها به‌صورت غیرحضوری ادامه دارد، اما به‌دلیل نبود دسترسی برابر به اینترنت و گوشی‌های هوشمند، روند تحصیل دانش‌آموزان به‌ویژه در مناطق محروم به دشواری پیش می‌رود. در این بین، مشکلات و دشواری‌های دانش‌آموزان نابینا در فرایند تحصیل دوچندان است؛ به این دلیل که محدودیت‌ها و محرومیت‌های آنها به یک منطقه خاص مربوط نمی‌شود. این دانش‌آموزان نه‌تنها امکانات و دسترسی‌های پیشین خود را از دست داده‌اند، بلکه آموزش و پرورش استثنایی کشور هیچ جایگزینی برای محصلان نابینای تحت‌پوشش خود در شرایط کرونایی درنظر نگرفته است. از سوی دیگر، شبکه شاد که هم‌اکنون مهم‌ترین بستر آموزش و پرورش در کشور است، برای نابینایان دسترس‌پذیر نیست و وزارت آموزش و پرورش عملا این دانش‌آموزان را در طراحی شبکه شاد نادیده گرفته است.
براساس آماری که سیدجواد حسینی، رئیس آموزش و پرورش استثنایی کشور ارائه کرده است، 8هزار و 373دانش‌آموز نابینا در کشور مشغول به تحصیل هستند. این دانش‌آموزان به 2شیوه تحصیلات خود را ادامه می‌دهند. تعدادی از آنها، یعنی 3هزار و 388نفر در مدارس ویژه نابینایان مشغول به تحصیل هستند و تعدادی دیگر که شامل 4هزار و 985نفر می‌شوند، به‌صورت تلفیقی و در مدارس عادی کنار سایر دانش‌آموزان ادامه تحصیل می‌دهند؛ در عین حال یک معلم رابط از سوی آموزش و پرورش استثنایی روند تحصیل آنها را پیگیری می‌کند. سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز درخصوص مدارس ویژه نابینایان، آموزش مجازی را در دستور کار خود قرار داده است. امینه نگهبان، کارشناس برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان با آسیب بینایی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به همشهری می‌گوید: با توجه به شرایط کرونا و گستردگی دانش‌آموزان استثنایی در سطح کشور و شرایط متفاوتی که هر یک از استان‌ها داشتند، وضعیت حضور دانش‌آموزان در مدرسه به استان‌ها تفویض و قرار شد که با توجه به شرایط موجود و پایه و دوره تحصیلی دانش‌آموزان هر استان خود تصمیم بگیرد که آموزش به‌صورت حضوری باشد یا نیمه‌حضوری یا اینکه کلاس‌ها کاملاً به‌صورت مجازی برگزار شود،  برای همین الگویی برای استان‌ها ارسال شد که متناسب با هر گروه از دانش‌آموزان استثنایی متفاوت است. در مورد نابینایان نظر‌سنجی کردیم و اکثریت همکاران ما بر این عقیده بودند که به‌ویژه در پایه‌های پایین‌تر نیاز است که در طول هفته روزها یا ساعت‌هایی معلم و دانش‌آموز در ارتباط نزدیک باشند و حداقل آموزش‌هایی به والدین داده شود که بتوانند روند آموزش فرزند خود را در منزل پیگیری کنند.
این در حالی است که تنها 23مدرسه ویژه نابینایان در کشور فعال است. اگر فرض کنیم که هرکدام از این مدارس در یکی از استان‌های کشور قرار دارند، 8استان از 31استان کشور فاقد مدرسه ویژه نابینایان است. هر چند که سیاست آموزش و پرورش استثنایی بر این است که دانش‌آموزان نابینا به‌صورت تلفیقی تحصیل کنند، اما در پایه‌های پیش‌دبستانی و ابتدایی، به‌ویژه پایه اول، دانش‌آموزان نابینا برای بریل‌آموزی به مدارس ویژه نابینایان نیاز دارند؛ بنابراین تعدادی از نابینایان ناگزیر از تحصیل در مدارس شبانه‌روزی هستند. با این حال یک کارشناس در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور می‌گوید: سال‌هاست سعی می‌کنیم دانش‌آموزان دوره ابتدایی را در خوابگاه نپذیریم و براساس آماری که داریم، دانش‌آموزانی با این شرایط در پایه ابتدایی نداریم. دانش‌آموزان ما معمولا در دوره متوسطه اول و دوم وارد خوابگاه می‌شوند که در تهران، خراسان‌رضوی و نظیر اینها اسکان دارند. امین عرب، معلم و رابط نابینایان در شهر شیراز، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه تمام شهرها از مدارس ویژه نابینایان برخوردار نیستند، تعدادی از دانش‌آموزان در خوابگاه پذیرفته می‌شوند. البته ممکن‌است برخی از خانواده‌ها بتوانند برای تأمین آینده فرزند خود به شهری که مدرسه ویژه نابینایان دارد، نقل‌مکان کنند، اما هستند خانواده‌هایی که چنین امکانی ندارند؛ بنابراین فرزندشان یا باید در خوابگاه پذیرفته شود یا اینکه از تحصیل عقب بماند و الآن که به‌دلیل شیوع بیماری کرونا مدارس شبانه‌روزی تعطیل شده‌اند، عملا تعداد قابل‌توجهی از دانش‌آموزان رها شده‌اند؛ بنابراین دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و پایه اولی که در چنین شرایطی هستند، مشخص نیست که فرایند بریل‌آموزی‌شان چگونه پیش می‌رود.
رابط نابینایان درخصوص دانش‌آموزان نابینایی که به‌صورت تلفیقی ادامه تحصیل می‌دهند، می‌گوید: این دانش‌آموزان هم از اینجا رانده و از آنجا مانده‌اند، چون آموزش و پرورش استثنایی برنامه‌ای برای این دانش‌آموزان در شرایط کرونا ندارد و از سوی دیگر شبکه شاد هم برای نابینایان دسترس‌پذیر نیست.
او درباره دسترس‌پذیری اپلیکیشن‌ها برای افراد نابینا توضیح می‌دهد: نابینایان با استفاده از (اسکرین‌ریدر) یا صفحه‌خوان‌ها با گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر تعامل برقرار می‌کنند. دسترس‌ناپذیری یک اپلیکیشن برای نابینایان به این معناست که با این صفحه‌خوان‌ها سازگاری ندارد، شبکه شاد هم با همین مشکل مواجه است و صفحه‌خوان‌ها در این اپلیکیشن به‌طور کامل ساکت می‌شوند؛ بنابراین دانش‌آموزان نابینا، چه آنها که در مدارس ویژه نابینایان تحصیل می‌کنند و چه آنها که به‌صورت تلفیقی مشغول به تحصیل هستند، قادر به استفاده از شبکه شاد نیستند.
آیدین، دانش‌آموز کلاس هفتم است. او برای تحصیل در دوره ابتدایی همراه خانواده از یاسوج به شیراز رفته است و امسال به یاسوج برگشته و به‌صورت تلفیقی ادامه تحصیل می‌دهد. او می‌گوید: با گذشت یک‌ماه از سال من هنوز معلم رابط ندارم و حتی کتاب‌هایی مثل علوم و اجتماعی که به‌صورت صوتی هستند، هنوز به‌دست من نرسیده‌است.
تمام آموزش‌های مدرسه هم در شبکه شاد است که من نمی‌توانم از آنها استفاده کنم. متین هم از دانش‌آموزان تلفیقی است و درخصوص مشکلات تحصیلی‌اش در شرایط کرونا توضیح می‌دهد که شبکه شاد برای ما نابینایان دسترس‌پذیر نیست. در تمام مدتی که معلم در شبکه شاد تدریس می‌کند یک فرد بینا باید کنار من باشد که بتوانم از کلاس استفاده کنم. علاوه بر این، معلم‌ها معمولا آموزش‌ها را به‌صورت عکس، پی‌دی‌اف و فیلم می‌فرستند که برای من قابل استفاده نیست و بیشتر درس‌ها را یاد نمی‌گیرم. مدرسه تلویزیونی هم متناسب با شرایط نابینایان نیست و آموزش‌های آن به‌ویژه در دروسی مثل ریاضی، علوم‌تجربی، زبان و عربی برای من قابل فهم نیست. من در شبکه شاد نمی‌توانم حاضری بزنم، نمی‌توانم امتحان بدهم و تکلیف‌ها هم به‌صورت عکس در شاد گذاشته می‌شود و سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم در این شرایط هیچ پکیج آموزشی برای ما آماده نکرده است.

اولویت آخر
6‌ماه از رونمایی شبکه شاد می‌گذرد، هر روز عقب‌ماندگی‌های تحصیلی دانش‌آموزان نابینا بیشتر می‌شود و هنوز کسی به فکر حل مسائل تحصیلی آنان نیفتاده است؛ مسائلی که حل آنها در وهله اول بر عهده وزارت آموزش و پرورش است و اگر وزارت هم در این زمینه کوتاهی می‌کند، سازمان آموزش و پرورش استثنایی به‌عنوان متولی آموزش معلولان، وظیفه دارد که حل مسائل این دانش‌آموزان را از طریق وزارت پیگیری کند. کارشناس برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان با آسیب بینایی می‌گوید: بعد از اینکه شبکه شاد رونمایی و در اختیار عموم قرار گرفت، دوستان ما بررسی کردند و اشکالات آن استخراج شد و تمام اینها طی مکاتبات مختلفی که با وزارتخانه صورت گرفته، مطرح شده است. حتی پیشنهاد دادیم که از دوستان نابینایی که در حوزه فناوری‌ها می‌توانند مفید باشند، کمک بگیریم تا راه‌حل‌هایی برای رفع اشکالات شاد ارائه کنند. تمام این اقدامات صورت گرفته است، اما هنوز به هیچ‌کدام از مواردی که از طرف آموزش و پرورش استثنایی منعکس شده، رسیدگی نشده است. تعدادی از نابینایان اعم از معلمان نابینا و افرادی که در حوزه حقوق نابینایان فعالیت می‌کنند، رفع مشکلات سامانه شاد را برای نابینایان از طرق مختلف پیگیری کرده‌اند، اما مشکلات هنوز به قوت گذشته باقی است. امید هاشمی، خبرنگار روزنامه ایران‌سپید (روزنامه ویژه نابینایان)، درخصوص پیگیری‌هایی که روزنامه ایران سپید در راستای دسترس‌پذیر شدن شبکه شاد انجام داده است، چنین توضیح می‌دهد: ما تقریبا از 17فروردین که این نرم‌افزار رونمایی شد، هفته‌ای نبوده است که در قالب روزنامه ایران‌سپید که روزنامه ویژه نابینایان است، این مسئله را از سازمان آموزش و پرورش استثنایی و وزارت آموزش و پرورش پیگیری نکرده باشیم. همچنین خود من موارد اشکالات شبکه شاد را همراه راه‌حل‌ها به درخواست آموزش و پرورش استثنایی آماده و برایشان ارسال کردم و آنها هم به وزارت آموزش و پرورش ارجاع دادند.  این در حالی است که دسترس‌پذیر کردن نرم‌افزار‌ها، نیاز به بودجه خاصی ندارد و دردسر خاصی ندارد؛ فقط مستلزم این است که رویکرد وزارت آموزش و پرورش، رویکرد مثبتی باشد که بتوانند تیم برنامه‌نویس شاد را ملزم کنند به اینکه این اپلیکیشن را با تغییراتی کوچک و تبعیت از استاندارد‌های تعریف‌شده‌ای که در اختیار تمام برنامه‌نویس‌هاست، برای کاربران نابینا قابل استفاده کنند.

مدرسه
نه سامانه شاد و نه مکمل آموزشی؛ هیچ
کارشناس برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان با آسیب بینایی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور درخصوص آموزش‌های مکمل برای دانش‌آموزان نابینا می‌گوید: درخصوص محتوای آموزشی علاوه بر کتاب‌های بریل و صوتی که برای دانش‌آموزان ارسال می‌شد، تصمیم بر این شد استان‌های مختلف در حوزه تولید محتوای آموزشی برای برخی عناوین درسی که می‌توانست چالش‌بر‌انگیز باشد، همکاری داشته باشند. به‌طور مثال از تهران خواستیم که محتوای آموزشی پایه پیش‌دبستانی را آماده کند. این محتواها به صورت صوتی آماده و در سامانه شاد بارگذاری می‌شود و استان‌ها هم می‌توانند آن را دریافت کنند و دانش‌آموزان در کنار بهره‌مندی از تدریس معلم، از این محتوا‌های آموزشی هم استفاده کنند. در دوره ابتدایی اکثر دروس و کتب در تولید محتوای آموزشی مدنظر است، اما در دوره متوسطه کتاب‌های عربی، زبان و ریاضی مدنظر قرار می‌گیرد؛ این در حالی است که سامانه شاد برای نابینایان قابل استفاده نیست و نمی‌توانند از این محتواها بهره‌مند شوند؛ ضمن اینکه دانش‌آموزانی که در ارتباط با این گزارش با ما گفت‌وگو کردند، اظهار داشتند که تاکنون هیچ محتوای آموزشی مکمل از هیچ طریقی در اختیارشان قرار نگرفته است. اگرچه در شرایط فعلی همه دانش‌آموزان با محدودیت‌هایی مواجه اند اما برای گروهی مثل نابینایان مشکلات آموزش از راه دور در زمانه کرونا دو چندان است.

معلم
معلمان نابینا: ما هم نمی‌توانیم استفاده کنیم
دسترسی‌ناپذیری سامانه شاد معلمان نابینا را هم در تدریس دچار مشکل کرده است. مصطفی بازگیر، یک معلم نابیناست که به دانش‌آموزان بینا درس می‌دهد. او می‌گوید: اگر مدیران مدرسه اجازه نمی‌دادند که من از پیام‌رسان‌های دیگر استفاده کنم یا خانواده‌ها بهانه می‌آوردند که هزینه اینترنت در استفاده از شاد کمتر است، کاملا در تدریس به مشکل برمی‌خوردم. شبکه شاد به هیچ‌وجه برای یک فرد نابینا قابل استفاده نیست. پیام‌رسان‌های دیگر هم مسائل دیگری دارند. من باید اسامی تمام دانش‌آموزان را در موبایلم ذخیره می‌کردم، بعضی دانش‌آموزان با 3،2شماره وارد گروه کلاسی می‌شدند و در ابتدای کار نزدیک به یک هفته از من وقت گرفته شد که اسم و شماره تک‌تک دانش‌آموزان را بپرسم و آنها را وارد گروه کلاس کنم. علاوه بر اینها، من برای املا گرفتن از بچه‌ها با مشکل مواجه هستم. تماس گروهی در واتس‌اپ محدود است و من تنها با 7نفر می‌توانم به‌طور همزمان تماس بگیرم؛ درحالی‌که در هر کلاس بیش از 30دانش‌آموز دارم و با گذشت یک‌ماه از سال، هنوز از بچه‌ها امتحان املا نگرفته‌ام، اما اگر شبکه شاد برای نابینایان هم دسترس‌پذیر بود می‌توانستم در یک تماس امتحان املا را از دانش‌آموزان بگیرم. با وجود گروه در پیام‌رسان‌های دیگر، بچه‌ها در شبکه شاد سؤال می‌کنند و من باید هر چند روز یک‌بار از یک فرد بینا درخواست کنم که شبکه شاد را نگاه کند و سؤالات بچه‌ها را برایم بخواند و این کار را سخت کرده است؛ درحالی‌که اگر این شاد برای استفاده ما مناسب شده بود، من خود‌کفا می‌شدم و هیچ‌کدام از این مشکلات هم وجود نداشت و بدون دردسر تدریس می‌کردم.
روزنامه همشهری: فاطمه مهری‌خواه فعال حوزه نابینایان

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 19 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *