38 نکته ی کاربردی برای جستجوی حرفه ای در گوگل

گوگل امروز به عضو جدانشدنی زندگی آنلاین ما تبدیل شده است. غول موتور جستجو، ابزارها و ترفندهای بسیار متنوعی دارد که استفاده از آن را آسان تر می کند.

شکی نیست که موتور جستجوی گوگل هنوز محبوب ترین موتور در بین کاربران به شمار می آید. ابزاری که اغلب ما به صورت روزانه برای یافتن انواع محتوا از محتوای جذاب تا پاسخ به سؤال های خود از آن استفاده می کنیم. لازمه ی استفاده از هر ابزار، شناخت صحیح و استفاده از ترفندهای عملی در بهره مندی از آن است.

هدف از یک جستجو در موتور جستجوگر رسیدن به نتایج دقیق و مرتبط با عبارت مورد نظر فرد است؛ برای این کار نیازمند روش هایی هستیم تا به جستجوهای خود جهت دهیم. در این مطلب جامع زومیت، با برخی از ویژگی ها و ترفندهای مهم موتور جستجوی گوگل آشنا خواهید شد.

۱- استفاده از کلمات ربطی برای جستجوی دقیق تر

گوگل در پیش بینی نتایج جستجوی شما بسیار تواناست. اما این پیش بینی ها کافی نیست و برای افزایش دقت جستجو و فهماندن منظور دقیق خود باید کارهای بیشتری انجام دهید. برای مثال وقتی یک عبارت را در داخل علامت های “” قرار می دهید، گوگل دقیقا به دنبال آن عبارت خواهد گشت. وقتی یک علامت منفی قبل از یک کلمه قرار می دهید در حقیقت به گوگل گوشزد می کنید که آن را جستجو نکند. استفاده از “OR” به معنای گذاشتن “یا” برای جستجو است. با این کار شما دو انتخاب به موتور جستجو می دهید. استفاده از “AND” به معنای “و” در جستجو خواهد بود. در مجموع، استفاده از کلمات و علايم اضافه یکی از مهم ترین ابزارها برای افزایش دقت جستجو محسوب می شود.

۲- استفاده از ستاره

فرض کنید هدف شما دسترسی به فهرستی از تمام اختراعات توماس ادیسون است یا به دنبال متن آهنگ دلخواه خود هستید. برای اینکه گوگل بهترین پاسخ را به درخواست جستجو بدهد، باید در پایان عبارتی که جستجو می کنید یک “*” بگذارید. برای مثال وقتی شما عبارت “Thomas Edison invented” را همراه با یک ستاره جستجو می کنید شاهد نتایجی از اختراعات ادیسون خواهید بود که به صورت یک نوار در بالای نتایج نمایش داده می شوند.

۳- سوالات عادی بپرسید

شاید در روزهای نخست استفاده از کوتیشن مارک، AND و OR برای شما کمی دشوار باشد. از طرفی خوش  بختانه گوگل در فهمیدن زبان جستجوگر بسیار توانا عمل می کند. به عنوان مثال لازم نیست برای دانستن فاصله گلاسکو تا لندن عبارت “Distance Glasgow London” را استفاده کنید. گوگل با پرسشی که به زبان گفتار شما نزدیک است نیز به این سؤال پاسخ خواهد داد. برای فهمیدن فاصله دو مکان در گوگل “How far is X to Y” را جستجو کنید. این نحوه بیان به زبان محاوره، نزدیک به نظر می رسد و گوگل توانایی نمایش پاسخ دقیق به آن را دارد.

۴- به گوگل بگویید کجا را باید جستجو کند

وقتی جستجویی انجام می شود، به صورت پیش فرض گوگل تمام ایندکس خود را جستجو می کند؛ اما شما قادر هستید با فرامین ساده ای در محدوده ی جستجوی گوگل تغییر ایجاد کنید. اگر قصد دارید یک وب سایت یا دامنه ی خاص را جستجو کنید، استفاده از عبارت “site:” پیشنهاد می شود. به عنوان مثال “site:zoomit.ir” را درکنار جستجوی خود وارد کنید تا فقط جستجوی شما محدود به زومیت باشد. به عنوان مثالی دیگر، استفاده از “site:uk” نتایج جستجو را محدود به دامنه های انگلستان (UK) می کند. همچنین با جایگذاری کشور مدنظر به جای uk می توانید نتایج را محدود کنید. با استفاده از “source:” گوگل فقط به دنبال منابع خبری خواهد گشت. با استفاده از “intitle:” گوگل فقط به دنبال نتایج در عناوین وب سایت ها می گردد. “inurl:” به شما این امکان را می دهد تا نتایج جستجو را به آدرس صفحات محدود کنید. استفاده از این فرامین درکنار موارد گفته شده در قسمت های قبل به شما برای داشتن یک جستجوی دقیق کمک شایانی خواهد کرد.

۵- جستجوی معکوس یک تصویر

جستجوی تصاویر در گوگل با امکانات گوناگونی همراه است. یکی از ویژگی های هوشمند آن را می توان در قابلیت جستجوی معکوس تصویر دید. به این معنی که وقتی شما تصویری بسیار شبیه به آنچه که به دنبالش هستید را به گوگل می دهید، موتور جستجو به کمک آن، تصاویر مرتبط را پیدا می کند. برای این کار به قسمت جستجوی تصاویر رفته و روی آیکون دوربین در سمت راست (Search By Image) نوار جستجو کلیک کنید. سپس با آپلود تصویر یا وارد کردن آدرس تصویر مورد نظر جستجوی معکوس تصاویر را انجام دهید.

۶- جستجوی فایل

برای جستجوی یک نوع خاص از فایل باید عبارت “:filetype” را همراه با نوع فایل درخواستی در جستجوی خود ذکر کنید. برای مثال وقتی به دنبال فایل های مایکروسافت اکسل می گردید باید عبارت “filetype:xls” را در جستجوی خود بیاورید. بسیاری از ما با پسوند فایل های رایج آشنایی داریم و قطعا استفاده از این ترفند برای جستجو، ما را به اطلاعات دقیق تری خواهد رساند.

۷- یافتن اطلاعات در مورد مقصد مسافرت

گوگل همیشه تلاش می کند تا سرویس های گوناگونی را در جستجوی خود به کار گیرد. یکی از گروه هایی که در جستجوی گوگل به آن ها توجه شده است مسافران هستند. وقتی شما نام یک محل یا شهر جستجو می کنید، گوگل اطلاعاتی فراتر از آنچه که در ویکی پدیا پیدا خواهید کرد به شما می دهد. برای مثال شما به دنبال اطلاعاتی از اماکن دیدنی شهر پاریس هستید؛ تنها باید عبارت “paris attractions” را جستجو کنید. در این صورت نواری در بالای صفحه شامل نقاط دیدنی شهر پدیدار خواهد شد. با کلیک روی هر یک از موارد یافت شده اطلاعاتی از قبیل آدرس، تاریخچه و زمان های بازدید نمایان می شود.

۸- جستجو بین دو عدد خاص

برای اینکه راحت تر بتوانید بین دو عدد خاص جستجو کنید این قابلیت به کمک شما خواهد آمد. برای مثال وقتی قصد دارید اتفاق خاصی را در یک بازه ی زمانی مشخص جستجو کنید یا یک بازه برای قیمت یک کالا مشخص کنید این ترفند به شما کمک می کند. برای این کار بین دو عدد از دو نقطه “..” استفاده کنید.

به عنوان مثال وقتی می خواهید در مورد رویدادی خاص مانند جام جهانی فوتبال در یک بازه ی زمانی خاص جستجو کنید تنها باید عبارت “world cup 1950..2000” در فیلد جستجو وارد شود. یک مثال کاربردی دیگر در مورد این ترفند استفاده از آن در محدود کردن بازه ی قیمت یک کالا است.

۹- پیدا کردن اطلاعات تماس مربوط به خدمات مشتریان

برای دسترسی ساده تر به اطلاعات تماس می توانید از گوگل کمک بگیرید. تنها باید عبارت”X customer service” را جستجو کنید. فراموش نکنید X را با نام شرکت مورد نظر خود جایگزین کنید. البته این قابلیت در شرکت های ایرانی کاربرد چندان زیادی ندارد.

۱۰- یافتن معنی یک کلمه یا عبارت

گوگل در حدس زدن منظور شما از عبارت جستجو شده بسیار توانمند است؛ ولی می توان به کمک عبارت های اضافه در جستجو، به نتایج آن جهت دهی بهتری داد. برای اینکه معنی یک عبارت یا کلمه را بدانید عبارت مورد نظر را همراه با “define” جستجو کنید. در این صورت، علاوه بر نمایش ترجمه مواردی مانند ریشه کلمات، معانی دیگر و گراف محبوبیت آن واژه نیز نمایش داده خواهد شد.

۱۱- استفاده از ماشین حساب

اگر در نوار جستجوی گوگل “calculator” را تایپ کنید، ویجت ماشین حساب برای شما نمایان خواهد شد. این ماشین حساب برای محاسبات عادی کافی خواهد بود. همچنین می توانید اعمال ریاضی خود را به صورت سوالی از گوگل بپرسید؛ به عنوان مثال عبارت “? how much is 14% of £327” به شما مقدار ۱۴ درصد از ۳۲۷ یورو را نمایش می دهد. علاوه بر محاسبات پایه ای می توانید معادلاتی از جمله معادلات مثلثاتی، نمایی و لگاریتمی را رسم کنید.

۱۲- پالایش کردن نتایج در جستجوی تصاویر

هرگاه در جستجوی تصویری گوگل عبارتی را جستجو می کنید و عبارت جستجو دوپهلو باشد، نواری در بالای تصاویر یافت شده برای انتخاب نوع تصویر ظاهر می شود. برای مثال وقتی شما کلمه “Android” را در قسمت تصاویر جستجو می کنید در قسمت بالایی تصاویر نواری ظاهر می شود که در آن تصاویر در گروه های مختلفی مانند”logo” و “wallpaper” و مواردی از این دست تقسیم بندی شده اند. برای دسترسی به تنظیمات بیشتر می توانید روی “Search tools” کلیک کنید. با نمایان شدن تنظیمات می توانید اقدام به پالایش تصاویر بر اساس اندازه، زمان ایجاد شدن و رنگ و موارد دیگر کنید. برای جلوگیری از نمایش نتایج نامناسب برای برخی سنین، گزینه “SafeSearch” را فعال کنید.

۱۳- تبدیل قیمت ارز و واحدها

برای تبدیل قیمت ارز، وزن و واحدهای گوناگون می توانید از نوار جستجوی گوگل استفاده کنید. برای این کار تنها باید عبارت “convert” را قبل از واحدهای مدنظر اضافه کرده و بین دو واحد از “to” استفاده کنید. به عنوان مثال قصد دارید ۳۲۰ درجه فارنهایت را به درجه سلسیوس تبدیل کنید. برای این کار در نوار جستجوی گوگل عبارت “Convert 320 F to C” را جستجو کنید. مبدل گوگل آشنایی کاملی با زوایا، نرخ جریان، فرکانس ها، اسب   بخار، حجم، وزن، طول، نرخ داده و ارزها دارد. جستجوی ارزها با تقریب مناسبی به فارسی هم به خوبی عمل می کند.

۱۴- بررسی پروازها و شرایط جوی

همان طور که گفته شد مسافران یکی از گروه های مهم کاربران موتور جستجوگر گوگل هستند و گوگل برای آن ها امکانات متعددی درنظر گرفته است. اگر شماره پرواز خاصی را جستجو یا عبارت ساده  ی “airline X to Y” را برای جستجو وارد کنید (X نام مبدا و Y نام مقصد پرواز) گوگل اطلاعات زمان پرواز، زمان رسیدن به مقصد و ترمینال مربوط به آن پرواز را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای بررسی شرایط جوی محل مورد نظر خود تنها باید عبارت “X weather” را جستجو کنید (X نام محل مورد نظر). دما، پیش بینی وضع هوا و سرعت باد در هفت روز آینده نتیجه ی جستجوی شما در گوگل خواهد بود. این جستجو هم به فارسی اکنون نتایج دقیقی را ارائه می کند.

۱۵- شخصی سازی جستجو

اگر به گوگل اجازه دهید نتایج جستجوی شما را ذخیره کند، امکان دسترسی به آن ها از هر وسیله ای وجود خواهد داشت. این کار مزیت های متعددی دارد؛ دسترسی راحت تر به تاریخچه ی جستجو در همه ی دستگاه ها، پیشنهاد بهتر در جستجو و نمایش محتوای مرتبط با علاقه مندی ها از مزیت های مهم قابلیت هستند.

۱۶- بررسی کردن املای کلمات

این ویژگی گوگل بسیار هوشمندتر از نمونه های نرم افزاری موجود عمل می کند. گوگل مجموعه عظیمی از کلمات و عبارات را برای جستجوی بهتر به خدمت می گیرد که نه تنها کلمات و عبارات نوشته شده را به خوبی تشخیص می دهد، بلکه قادر است خواسته ی کاربر را نیز پیش بینی کند. تقریبا برای اکثر جستجوها شاهد پیشنهاد های گوگل و درصورت نیاز، بهبود املای عبارت ها هستیم، مگر در شرایطی که پیشنهاد موجود از قوانین گوگل تخطی کند.

۱۷- سفارشی سازی تنظیمات جستجو

گوگل امکان سفارشی سازی برخی از تنظیمات را به کاربران می دهد. در قسمت تنظیمات که با آیکون چرخ دنده نشان داده شده است، می توان طیف وسیعی از شخصی سازی ها را برای جستجوی خود اعمال کرد. برای مثال شما می توانید تعداد نتایج نمایش داده شده در هر صفحه، نحوه ی بازشدن هر یک از نتایج، تنظیمات SafeSearch و بسیاری از موارد دیگر را تغییر دهید.

۱۸- مرور یک وب سایت حتی زمانی که آفلاین است

هیچ چیز خسته کننده تر از تلاش برای دیدن یک وب سایت آفلاین شده نیست. بسیاری از وب سایت ها ممکن است به دلیل مشکلات به وجود آمده در سرورهای خود این مشکل را تجربه کنند. گوگل با هر بازدیدش از یک وب سایت، نسخه ای از آن را ذخیره می کند. به این اطلاعات ذخیره شده کَش گفته می شود. برای دسترسی به نسخه کَش شده ی یک وب سایت، روی فلش سبزرنگ کنار URL نتیجه جستجو کلیک کنید. با کلیک روی “Cashed” شما وب سایت کش شده را مشاهده خواهید کرد. زمان کش شدن وب سایت در قسمت بالایی صفحه قابل رؤیت است.

۱۹-  فعال سازی جستجوی صوتی

جستجوی صوتی خصوصا در گوشی های هوشمند کاربرد زیادی دارد. بسته به سیستم عامل گوشی هوشمند، می توان از ابزارهایی همچون گوگل اسیستنت یا سیری برای جستجوی صوتی بهتر بهره برد. همچنین قابلیت جستجوی صوتی در مرورگر کروم هم به کاربران عرضه می شود. قابلیت مذکور در زبان فارسی امکانات محدودی دارد، اما برای جستجوی انگلیسی به دقت بالایی رسیده است.

۲۰- اطلاع از زمان نمایش فیلم ها

برای یافتن زمان بندی پخش فیلم ها در سینما در یک منطقه ی خاص باید عبارت “movie times” را جستجو کنید. مثلا اگر عبارت “movie times London” را جستجو کنید در قسمت بالایی نتایج نواری شامل فهرستی از فیلم های درحال نمایش در سینماهای لندن نمایش داده خواهد شد. جستجوی مشابه با نام شهرهای ایران، فهرست سینماهای موجود در سرویس نقشه ی گوگل را نمایش می دهد.

۲۱- فرامین مخفی و جالب در گوگل

گوگل در درون خود برخی فرامین مخفی دارد که با اجرای آن ها اتفاقات جالبی را مشاهده خواهید کرد. برای مثال با جستجوی “do a barell rol” در جستجوی وب، صفحه نمایش ۳۶۰ درجه خواهد چرخید. با جستجوی “Atari breakout” در قسمت جستجوی تصاویر شما می توانید یک بازی ساده را در این قسمت اجرا کنید. با جستجوی عبارت “google in 1998” گوگل شما را به حال و هوای روزهای آغازین خود خواهد برد. نمونه های مختلف دیگری از این کارهای جالب را به راحتی با جستجو در اینترنت می توان یافت. برخی از آن ها را در پایان همین مقاله شرح می دهیم.

۲۲- یافتن تصاویر بدون محدودیت کپی رایت

استفاده از همه ی تصاویر موجود در اینترنت آسان و مجاز نیست. در برخی کشورها، نقض قانون کپی رایت و استفاده از عکس هایی تحت حفاظت قانون، حتی به مجازات های سنگین ختم می شود. برای پیدا کردن عکس هایی بدون محدودیت قانون کپی رایت به بخش “Search tools” بروید و از قسمت “Usage Rights” تنظیمات مربوط به این بخش را باتوجه به نیاز خود تغییر دهید.

۲۳- اطلاع از زمان در مناطق مختلف

با گسترش تکنولوژی، شاهد وسیع شدن دامنه ی جغرافیای روابط انسان ها هستیم؛ حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که نیازمند دانستن زمان در یک شهر یا کشور خاص باشید. برای اطلاع از زمان در یک منطقه ی خاص باید عبارتی مانند “time tehran” را جستجو کنید. برای جستجوی زمان در مناطق دیگر تنها باید به جای “Tehran” نام شهر مورد نظر خود را بنویسید. برای اطلاع از زمان غروب و طلوع خورشید عبارات “Sunset” و “Sunrise” را درکنار نام شهر مورد نظر جستجو کنید.

۲۴- اطلاع از ارزش سهام یک شرکت خاص

برای اطلاع از تغییرات ارزش سهام یک شرکت تنها باید شاخص مربوط به آن را جستجو کنید؛ برای مثال جستجوی AAPL اطلاعات سهام شرکت اپل و GOOG اطلاعات سهام گوگل را به شما می دهد. بسیاری از افراد ممکن است از این کدها اطلاع نداشته باشند. در این شرایط تنها باید عبارتی مانند “Panasonic stock Tokyo” را جستجو کنید. این جستجو به شما اطلاعات سهام شرکت پاناسونیک در بورس توکیو را خواهد داد.

۲۵- تنظیم زمان سنج

برای تنظیم یک تایمر برای هشدار دادن در یک زمان خاص عبارت “set timer” را در گوگل جستجو کنید. با تعیین زمان مورد نظر، گوگل شما را از فرا رسیدن آن زمان آگاه خواهد کرد. قابلیت مشابه با استفاده از دستورهای صوتی در گوگل اسیستنت برای شما فعال می شود.

۲۶- کسب اطلاعات کامل درباره فیلم ها

گوگل اطلاعات زیادی در مورد فیلم ها دارد. برای مثال وقتی شما عبارت “Dark Knight” را جستجو می کنید گوگل در قسمت سمت راست نتایج جستجو اطلاعات کاملی در مورد کارگردان، بازیگران، زمان عرضه و خلاصه ی داستان و چند نقد کوتاه در مورد این فیلم را نمایش خواهد داد. اگر فیلم مورد نظر در حال اکران در سینما باشد نیز گوگل برای یافتن سینماها و ساعات نمایش آن به شما کمک خواهد کرد.

۲۷- کسب اطلاعات عمومی از گوگل

گوگل گنجینه ای از اطلاعات گوناگون را ذخیره کرده است؛ به همین دلیل پاسخ بسیاری از سوالات شما را در خود دارد. برای مثال اگر بخواهید از جمعیت یک کشور مطلع شوید تنها باید عبارت “population” را همراه با نام محل مورد نظرتان جستجو کنید. شاید گوگل تنها مرجع کسب اطلاعات نباشد، ولی قطعا یکی از ساده ترین راه ها برای کسب اطلاعات گوناگون را در اختیار شما قرار می دهد.

۲۸- جستجو در میان روزنامه های قدیمی

قسمت مربوط به اخبار در گوگل از بخش های بسیار شگفت انگیز آن محسوب می شود. شما در قسمت مربوط به روزنامه ها در گوگل نیوز، به آرشیو بزرگی از روزنامه ها دسترسی خواهید داشت که قدمت برخی از آن ها صدها سال است. توجه کنید که بیشتر این نشریات آمریکایی هستند. گوگل ممکن است تنها آرشیوکننده ی روزنامه نباشد، ولی به لطف فناوری استفاده شده در تشخیص کاراکترهای متن، جستجو را برای کاربران ساده تر کرده است. برای مثال با جستجوی “deaths 1862” به نتایج محدود شده به مرگ های سال ۱۸۶۲ در این روزنامه ها دست خواهید یافت. برای دسترسی به این امکانات شگفت انگیز به آدرس https://news.google.com/newspapers بروید.

۲۹- گوشی هوشمند خود را به یک تراز حبابی تبدیل کنید

اگر با مرورگر گوشی خود عبارت bubble level را جستجو کنید، در صورتی که گوشی مجهز به ژیروسکوپ باشد، یک تصویر سبز رنگ با یک حباب مانند تراز حبابی برای شما به نمایش در می آید.

۳۰- روز هفته را بیابید

شاید کنجکاو باشید که ۱۰۰ روز دیگر، چه روزی از هفته است؟ بدون نیاز به تقویم یا نرم افزار اضافه، گوگل این محاسبه را برای شما انجام می دهد. تنها باید در نوار جستجو عبارتی شبیه به این عبارت بنویسید: what day is it in 143 days

۳۱- نکات جالب و جذاب تصادفی

با نوشتن دو عبارت ساده ی fun facts در نوار جستجو، به صورت تصادفی، عبارتی جذاب و جالب برای شما به نمایش در می آید.

۳۲- تم جنگ ستاره ای در جستجوی گوگل

این امکان فانتزی برای طرفداران سری فیلم های جنگ ستاره ای بسیار جذاب است. در فیلد جستجوی گوگل عبارت a long time ago in a galaxy far far away را تایپ و نتیجه ی فانتزی و زیبای آن را تماشا کنید.

۳۳- پیدا کردن گوشی هوشمند

اگر در گوشی هوشمند و رایانه ی شخصی خود وارد یک حساب گوگل شده باشید، می توانید با نوشتن عبارت find my phone در صفحه ی گوگل در کامپیوتر شخصی، گوشی هوشمند خود را پیدا کنید. البته برای اطمینان از صحت و درستی این قابلیت، باید گوشی شما به اینترنت متصل باشد.

۳۴- جستجو با استفاده از مترادف ها

نکته ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده باشد استفاده از مترادف ها برای جستجو در اینترنت است. در صورتی که جستجوی شما به زبان انگلیسی باشد باید بدانید که این زبان دارای کلماتی با مترادف های بسیار بوده و همین امر می تواند در جستجو به شما کمک بسیاری کند.

اگر می خواهید وب سایت هایی را بیابید که در زمینه  مورد نظرتان فعالیت می کنند؛ تنها باید در جستجوی خود از نشانه “~” استفاده کنید. برای مثال اگر جستجوی شما به این حالت باشد “healthy ~food” در نتایج مشاهده خواهید کرد که محتوایی شامل تغذیه سالم و دستورالعمل های تهیه غذا به نمایش درآمده است.

۳۵- جستجو زمانی که کلمات زیادی از عبارت را فراموش کرده اید

گاهی اوقات باید عبارتی طولانی را  جستجو کنید اما تعدادی از کلمات آن را از یاد برده اید و تنها استفاده از یک واژه کلیدی نیز پاسخگو نیست. در چنین شرایطی تنها باید که ابتدا و انتهای عبارت را نوشته و سپس از عبارت ()AROUND استفاده کنید. سپس در داخل پرانتز تعداد کلماتی را که از عبارت حذف شده اند، قرار دهید.

۳۶- یافتن وب سایت های مشابه

فرض کنید موضوع جالبی در اینترنت یافته اید و می خواهید وب سایت هایی را که محتوای مشابهی دارند بیابید. برای انجام این کار تنها باید که از عبارت “:related” استفاده کرده و سپس آدرس سایت مد نظر را وارد کنید. در نظر داشته باشید که میان عبارت و آدرس وب سایت مدنظرتان فاصله قرار ندهید.

۳۷- یافتن لینک

با نوشتن کلمه ی :link و وارد کردن لینک مدنظر جلوی آن می توانید تمام سایت هایی را که به این لینک پیوند داده اند، بیابید.

مثال: ما می خواهیم تمام سایت هایی را که به سایت زومیت لینک داده اند پیدا کنیم. در کادر جستجو می نویسیم:

link: https://www.zoomit.ir

۳۸- قابلیت های مخفی گوگل

۱- اگر عبارت “solitaire” را در گوگل جستجو کنید، این وب سایت یک صفحه برای انجام این بازی معروف کارتی برای شما نمایش می دهد. این بازی نسخه استاندارد است و خبری از بازی Freecelll در آن نیست.

۲- بازی مخفی دیگر در صفحه جستجوی گوگل، بازی معروف ضربدر و دایره است که با جستجوی عبارت “tic tac toe” برای کاربر به نمایش درمی آید. کاربر می تواند این بازی را به صورت تک نفره یا دونفره بازی کند. درجه سختی Impossiblee این بازی، بزرگ ترین چالش آن و بسیار دشوار محسوب می شود.

۳- یک بازی مشهور غربی با نام dreidel در گوگل گنجانده شده است که با جستجوی عبارت “spin dreidel” یا “play dreidel” اجرا می شود.

۴- سکه انداختن و انتخاب بین دو گزینه، از قابلیت های مخفی گوگل است که با عبارت “flip a coin” اجرا می شود.

۵- اگر بخواهید بین ۶ گزینه انتخاب داشته باشید یا تاس ریختن را امتحان کنید، گوگل قابلیتی برای شما تعبیه کرده است که با جستجوی “roll a die” برای شما اجرا می شود و عددی بین ۱ تا ۶ را به عنوان پاسخ نشان می دهد. در نسخه های جدید می توانید تاس های بیشتر را هم اضافه کنید که تا تاس ۲۰ وجهی پشتیبانی می شود.

۶- برخی قابلیت ها صرفا جنبه تفریحی دارند. جستجوی عبارت “askew”، صفحه جستجو را تحت دستور askew تصویر قرار می دهد.

۷- anagram به معنای کلمه ای است که از تغییر مکان حروف کلمه دیگر ساخته شده باشد. اگر این عبارت را در گوگل جستجو کنید، موتور جستجو از شما می پرسد که آیا منظورتان کلمه nag a ram بوده است؟ این کلمه ای است که از جابجایی حروف کلمه anagram ساخته می شود!

۸- عبارت recursion، یک اصطلاح برنامه نویسی و به معنای تابعی است که خودش را دوباره اجرا می کند. حال اگر کاربر این عبارت را در گوگل جستجو کند، با عبارت Did you mean: recursion رو به رو می شود که با کلیک روی این پیشنهاد، باز هم صفحه اجرا می شود که به معنای اجرای دوباره یک تابع است!

۹- گوش دادن به صدای حیوانات در گوگل امکان پذیر است. به عنوان مثال با جستجوی عبارت “what sound does a dog make” می توانید به صدای سگ گوش دهید و در صورتی که نام حیوان دیگری را در این عبارت قرار دهید، صدای آن حیوان برای شما پخش می شود. این قابلیت برای آموزش صدای حیوانات به کودکان مفید است.

۱۰- یکی از قابلیت های عجیب گوگل با جستجو در مورد پاسخ به سوالاتی در مورد حیات و جهان هستی نمایان می شود. عبارت “the answer to life, the universe, and everything” با عدد ۴۲ پاسخ داده می شود. این عدد اشاره ای دارد به کتاب کمدی و علمی تخیلی The Hitchhiker’s Guide to  the Galaxy نوشته داگلاس آدامز.

۱۱- به طور حتم در تیم طراحی گوگل افراد عاشق بازی نیز وجود دارند. با جستجوی عبارت “Super Mario Bros”، درکنار نتایج جستجو، بلوک آجری این بازی معروف با علامت سؤال نمایش داده می شود که کلیک روی آن، صدای مشهور سری بازی های سوپر ماریو را با همان جلوه پخش می کند.

۱۲- بازی Star Fox 64 یکی از بازی های مشهور تاریخ است که چرخش، جزئی جالب از آن بود. جستجوی عبارت “do a barrel roll”، صفحه جستجو را مانند این بازی ۳۶۰ درجه می چرخاند. عبارت  “z or r twice” نیز همین نتیجه را دارد. نکته جالب این است که برای انجام عمل چرخاندن در بازی مذکور، گیمر باید ترکیب دو بار دکمه z یا دکمه r در کنترلر نینتندو ۶۴ را اجرا می کرد.

۱۳- عبارت “pacman” نیز برای عاشقان این بازی در نظر گرفته شده است. این عبارت نسخه ای از بازی پک من را برای کاربر اجرا می کند که در سال ۲۰۱۰ توسط گوگل برای سالگرد ۳۰ سالگی بازی طراحی شده بود.

نکات و آموزش های کاربردی بالا و همچنین ترفندهای گوگل، همگی به بهبود تجربه ی کاربری شما با موتور جستجوی محبوب، کمک می کنند. قطعا پیاده سازی برخی از آن ها موجب پیدا کردن آسان تر محتوای مدنظر می شود. برخی دیگر هم برای کمی گذران وقت در هنگام وب گردی بد نیستند. هرچند امروزه با وجود شبکه های اجتماعی و محتوای فراوان موجود در آن ها، کاربران چیزی از سرگرمی در زندگی روزمره کم ندارند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 19 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *